Jau netrukus daugeliui teks dar labiau susiveržti diržus – nuo rugsėjo 1-osios didėsiančią pridėtinės vertės mokesčio naštą dauguma bendrovių žada užkrauti savo klientams.
Nemato kitos išeities
Šalies valdžia, nutarusi padidinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, kuris netrukus išaugs nuo 19 iki 21 proc., tvirtino, kad dėl to gyventojai jokio paslaugų ar produktų brangimo nepajaus.
Tačiau šios kalbos nepasitvirtins. Didžioji dauguma verslininkų pripažįsta patys nebepajėgsiantys dengti antrą kartą per metus kylančių mokesčių, todėl juos šįkart apmokėti turės klientai. PVM tarifas vienu procentu – nuo 18 iki 19 proc. – jau buvo padidintas sausio 1-ąją.
Nors daugumos bendrovių atstovai teigia suprantantys, kad į bet kokį kainos didėjimą žmonės šiuo sunkiu periodu reaguoja itin jautriai, kitos išeities, kaip išvengti kainų didėjimo, jie neįžvelgia. Dėl vis besikeičiančių mokesčių ir prekybininkai, ir paslaugų teikėjai teigia patiriantys didelius nuostolius.
Brangs vanduo, šildymas
Jau nuo kito mėnesio gyventojams brangiau reikės mokėti ne tik už pragyvenimui būtinas paslaugas ir prekes, bet ir už komunalines paslaugas.
Pasak bendrovės "Klaipėdos vanduo" generalinio direktoriaus Leono Makūno, nors jis ir norėtų, kad gyventojams sąskaitos už vandenį dėl išaugusio PVM nedidėtų, tai yra neįmanoma.
"Vandens tarifai valdybos yra patvirtinti be PVM, todėl vieno kubinio metro kaina nesikeis, tačiau sąskaitos išaugs. Nors ir suprantame, kad yra sunkmetis ir kad žmonėms susimokėti už viską darosi vis sudėtingiau, tačiau dengti PVM didėjimo patys neišgalime. Dabar sunku ne tik vartotojams, bet ir mums, nes mūsų klientai ėmė itin taupyti vandenį – jo suvartojimas šiemet sumažėjo 9 proc.", – paaiškino L.Makūnas.
Pasak jo, dėl to, kad klaipėdiečiai sunaudoja vis mažiau vandens, "Klaipėdos vanduo" vien per šiuos metus patirs apie 3,5 mln. litų nuostolių.
Už būstų apšildymą uostamiesčio gyventojams taip pat teks mokėti 4 proc. daugiau, nes valdžia panaikino šildymo paslaugoms iki šiol taikytą lengvatinį 5 proc. PVM tarifą. Nuo šiol PVM už būsto šildymą sieks 9 proc. Tačiau nors PVM ir padidėjo, vis dėlto, "Klaipėdos energijos" specialistų teigimu, klaipėdiečių sąskaitos už šildymą dėl atpigusio kuro, naudojamo šiluminės energijos išgavimui, šiemet turėtų būti penktadaliu mažesnės nei pernai.
Mažins savo išlaidas
Tačiau gyventojus gali nudžiuginti bent tai, kad už kai kurias komunalines paslaugas dėl didėsiančio PVM išleisti daugiau pinigų nereikės. Šiemet klaipėdiečiams dar nebrangs nei elektra, nei dujos, nei šiukšlių išvežimo paslaugos.
Pasak elektrą Klaipėdos regiono gyventojams tiekiančios bendrovės VST generalinio direktoriaus Vytauto Aranausko, atsižvelgus į ekonominį sunkmetį, elektros kainų gyventojams didinti neketinama. Bendrovė PVM tarifo skirtumą dengti planuoja mažindama savo išlaidas bei efektyvindama veiklą.
Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro vadovo Šarūno Reikalo tvirtinimu, šiemet šiukšlių išvežimo paslaugos uostamiesčio gyventojams nebrangs. Taip pat bus stengiamasi, kad tokie patys įkainiai išliktų ir kitais metais.
"Rinkliavos dydžius tvirtina valdyba, todėl jų padidinti visų pirma mes negalime formaliai. Stengsimės, kad tokias pat sąskaitas klaipėdiečiai gautų ir kitais metais. Dėl PVM didėsiančias išlaidas stengsimės kompensuoti iš savo resursų", – paaiškino Š.Reikalas.
Bendrovės "Lietuvos dujos" atstovės spaudai Sigitos Petrikonytės-Jurkūnienės teigimu, už dujas gyventojams brangiau šiemet taip pat mokėti nereikės.
Bilietų kainos – nežinomos
Dėl padidėjusio PVM tikriausiai pabrangs ir kelionės tarpmiestiniais bei miesto autobusais. Nors "Klaipėdos keleivinio transporto" direktoriaus Gintaro Neniškio tikinimu, kol kas bilietų kainos išliks nepakitusios, tikėtina, kad vėliau jos šiek tiek pakils.
"Rugsėjį talonėlių bei nuolatinių bilietų kainos tikrai nesikeis, žmonės mokės tiek pat, kiek moka dabar. Tačiau netrukus svarstysime, ką daryti: didinti bilietų kainas ar ieškoti būdų, kaip sutaupyti, ir PVM naštą dengti patiems. Būdų vis dar yra – sumažinti maršrutų skaičių, trumpinti trasas", – paaiškino G.Neniškis.
Anot G.Neniškio, nors per rugsėjį įmonė patirs apie 354 tūkst. litų nuostolių, ne ką mažiau jų patirtų ir tuo atveju, jeigu nuo rudens nutartų didinti talonėlių kainas, nes dauguma jų jau yra išspausdinti.
Kol kas dar nebrangs ir tarpmiestinių autobusų bilietai, tačiau keliaujantiems traukiniais teks išleisti daugiau. Bendrovė "Lietuvos geležinkeliai" dėl išaugusio PVM tarifo nuo rugsėjo 1-osios bilietus nutarė pabranginti tiek, kiek didėja mokestis.
Derisi su gamintojais
Nors prekybininkai iki šiol tvirtino, kad PVM didėjimo klientams užkrauti neketina, dabar daugelis žada nebranginti tik būtiniausių produktų. Visi kiti prekybos vietose parduodami gaminiai ar daiktai nuo rugsėjo pradžios brangs.
Pasak prekybos tinklo "Iki" atstovo spaudai Valdo Lopetos, gyventojams tikrai nebrangs pienas, duona, mėsos produktai, daržovės, cukrus.
Bendrovės "Maxima LT" atstovė spaudai Renata Saulytė taip pat pabrėžė, kad bus stengiamasi nekelti kainų tų gaminių, be kurių vartotojai išsiversti negali. Tačiau kitos produkcijos įkainiai priklausys nuo gamintojų.
"Stengsimės šios piniginės naštos klientams neužkrauti, o prisiimti ją sau. Kaip mums tai pavyks, dar neaišku, nes kol kas vyksta derybos su gamintojais, kurių prašome bent šiek tiek sumažinti gaminių kainas. Tiesa, tiek jie, tiek ir mes jau esame ties ta riba, kai daugiau galimybių, kaip sumažinti kainas, nebematome", – paaiškino R.Saulytė.
Daugiau – ir už vaistus
PVM neišvengiamai per kišenes kirs ir ligoniams – šalies vaistinėse medikamentų ir kitų prekių kainos nuo rudens bus didinamos mažiausiai 2 proc.
Vaistininkai tvirtina, kad galimybių nekeisti kainų jie nematantys, nes šalyje susidariusi ekonominė situacija neišvengiamai keičia ir farmacijos rinką, kurioje pardavimai vis mažėja. Pastebima, kad vaistinėse klientai perka tik būtiniausius vaistinius preparatus, vis dažniau atsisako produktų, skirtų ligų prevencijai, taupo sveikatos profilaktikos sąskaita.
"Žinoma, ir toliau sieksime išlaikyti konkurencingas kainas bei sudaryti kuo palankesnes sąlygas pacientams įsigyti vaistinių preparatų. Tačiau neatmetama, kad vaistų kaina gali kisti daugiau nei padidės PVM. Jei vaistų gamintojai ar tiekėjai koreguotų įkainius, tai neišvengiamai lemtų galutines prekių kainas ir vaistinėse", – pabrėžė "Eurovaistinės" komunikacijos vadybininkė Laura Kalvelytė-Murinienė.
Tačiau pašnekovė pabrėžė, kad klientai neturėtų pamiršti, jog daugumai ligų gydyti egzistuoja keletas vaistų su tokia pat veikliąja medžiaga, tad pacientai visada turi galimybę rinktis vaistą pagal priimtiną kainą.
Naujausi komentarai