„Ne iš altruizmo, o iš egoizmo“, – taip juokdamasi savo aktyvią veiklą apibūdino gydytoja, daugiavaikė mama, aktyvi visuomenininkė ir nevyriausybinės organizacijos Informacijos ir paramos gausiai šeimai centro direktorė Regina Ševelkaitienė.
Apie darbą
Beveik prieš 30 metų baigusi medicinos studijas, Regina pradėjo dirbti pediatre Klaipėdos vaikų ligoninėje. Gimus pirmiesiems vaikams ji suvokė, kad šis darbas yra pernelyg sunkus.
„Grįžti namo, ir iš paskos parsineši visą ligoninę: pagerės – pablogės, bus taip ar kitaip... Pasidarė pernelyg sudėtinga derinti šeimą su darbu“, – sprendimą beveik prieš 20 metų pediatro specialybę iškeisti į oftalmologo prisiminė ji.
R.Ševelkaitienė iki šiol dirba Klaipėdos vaikų ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje akių ligų gydytoja. Antroje darbovietėje optikos salone ji dažniau konsultuoja suaugusiuosius.
Lūžis Reginos mąstyme ir veikloje įvyko 1994 m., kai jauna šeima buvo neseniai susilaukusi trečiosios atžalos. Ji suvokė, kad vietoj tradicinės poros, auginančios berniuką ir mergaitę, jie tampa daugiavaikiais tėvais, neatitinkančiais gražios šeimos standarto. Iškilo ir būsto problema. Tuomet dar buvo eilės butui gauti.
„Mes buvome toje, privilegijuotųjų, socialiai remtinųjų eilėje. Bet apskaičiavome, kad buto sulauksime tik gilioje senatvėje“, – apsisprendimą suburti 30 daugiavaikių šeimų ir įkurti gyvenamųjų namų statybos bendriją „Atžalynas“ prisiminė moteris.
Šeima iki šiol gyvena pačių pasistatytame daugiabučiame name Liubeko gatvėje. Tiesa, Regina pripažįsta, kad šiandien šito, kai „30 ubagų iš algų stato namą“, negalėtų pakartoti.
„Visi turėjo antrus–penktus darbus. Mes, moteriškės, išlindome iš virtuvių ir statėme namą, o vyrai uždirbinėjo pinigus“, – pasakojo ji.
1994-aisiais pradėtas statyti namas buvo baigtas po trejų metų. Jis atsiėjo 10 kartų pigiau, nei galėjo pasiūlyti statybos bendrovė ir iki šiol neprarado ekonomiškam būstui keliamų reikalavimų.
Ši patirtis septynias moteriškes paskatino nesustoti vietoje ir, susidėjus po 100 litų, įkurti nevyriausybinę organizaciją Informacijos ir paramos gausiai šeimai centrą. Jis veiklą pradėjo nuo kelių šeimų, o dabar jų turima – 540.
Veiklą centre Regina vadina daug laiko atimančiu hobiu, suteikiančiu galimybę pasireikšti jos kūrybiškumui.
„Mano gyvenimas susidėliojo fantastiškai. Jis labai spalvingas, nes jei tektų nuolat sėdėti tame pačiame kabinete, kur keičiasi tik žmonės, greitai pajausčiau monotoniją“, – pasidžiaugė R.Ševelkaitienė.
Ji sutinka, kad gydytojai vadovauti daugiavaikėms šeimoms – netipška. Tačiau pripažįsta, kad po trečiojo vaiko gimimo teko pačiai su savimi padirbėti, jog įveiktų savo stereotipus.
Regina neabejoja – daugiavaikių šeimų centro veikla gal būtų greitai užgesusi, jeigu pirmyn nebūtų vedęs jos vidinis maištas ir siekis pakeisti nusistovėjusį neigiamą požiūrį į tokias šeimas.
„Man pačiai buvo laikas, kai net turint šaunų vyrą, gerą išsilavinimą, darbą, pajamas, sveikus vaikus, buvo ganėtinai sunku susitvarkyti, kad nenugrimzčiau į dugną. O kaip tada tiems, kurių situacija yra sudėtingesnė? Kai pats pabūni tokioje situacijoje, kitų nesmerki ir stengiesi padėti“, – prisipažįsta centro direktorė.
Pasitelkdama statistiką, ji paneigė, kad Lietuvoje gausias šeimas turi tik asocialūs. Net trys ketvirtadaliai daugiavaikių šeimų šiai kategorijai nepriklauso.
Regina neslepia – būna šeimų, kurios pradeda reikalauti paramos. Tokioms pasiūloma prisijungti prie centro veiklos.
„Su kuo sudarėte sutartį, kad kažkas privalo užauginti jūsų vaikus? Gimdyti – kiekvieno iš mūsų sprendimas ir darbas. Reikalauti gali to, kas priklauso pagal įstatymą, bet kitais atvejais džiaugiesi kiekviena malone bei parama“, – mano pašnekovė.
Apie šeimą
Šiuo metu Ševelkaičių šeimoje – keturi studentai ir gimnazistė. Prieš ketverius metus televiziniame projekte Mamų mama išrinkta Regina neslepia, jog tuomet šį titulą gavo pelnytai.
„Iki šiol džiaugiuosi savo vaikais, nors mes tokie kaip ir visi: baramės, triukšmaujame, yra net buvę minčių, iš kur jie tokie atsirado“, – šypsosi moteris.
23 metų vyriausiasis sūnus Dominykas šiuo metu baigia studijas Danijoje. Antroji dukra Karolina, gimusi 1991-ųjų sausio 11 dieną, ten pat studijuoja finansų magistrantūroje. Trečioji dukra Ida, baigusi E.Balsio menų gimnaziją ir J.Kačinsko muzikos mokyklą, išvyko savanoriauti į Vokietiją, kur vėliau įstojo į Veimaro konservatoriją studijuoti džiazo, dainavimo ir pedagogikos.
Ketvirtoji dukra Viktorija pernai baigė E.Balsio menų gimnaziją ir įstojo į universitetą Anglijoje studijuoti garsų inžinerijos. Prieš tris savaites picerijų tinkle įsidarbinusi studentė šiomis dienomis buvo išrinkta geriausia mėnesio darbuotoja.
Jaunėlė 14 metų Liudovika mokosi „Aukuro“ gimnazijoje. Iš pradžių ji taip pat mokėsi E.Balsio gimnazijoje, tačiau nusprendusi nesirinkti muzikantės kelio, pakeitė mokyklą. Bet papildomai lanko muzikos ir dailės mokyklas.
„Jei nebus ankstyvo Alzhaimerio, sau ir vaikams parašysiu šeimos istoriją. Kiekvienas vaikas turi savo atėjimo istoriją“, – apie tapsmą daugiavaike šeima prasitaria Regina.
Su bendraamžiu vyru Viktoru jie kartu – apie 30 metų. Baigęs Kaliningrado jūrų institutą, kurį laiką jis net pusmečiui išplaukdavo į jūrą. Susituokus nusprendė likti krante. Ilgą laiką jis dirbo „Klaipėdos naftoje“. Dabar svarsto galimybę pakelti sparnus į užsienį.
„Negali žmogaus pririšti ir prisiimti atsakomybės už jo likimą. Mūsų su vyru pasitikėjimo raiščiai gana ilgi, bet jie pasiteisina“, – pridūrė Regina.
Apie pomėgius
Nuo studijų laikų Regina mėgsta keliauti, aktyviai leisti laiką. Jos pomėgį skaityti perėmė beveik visi vaikai, gal tik viena galėtų išgyventi be knygų.
Apie Klaipėdą
„Prisimenu įspūdį, kai po studijų saulėtą dieną važiavau į būsimą pirmąją darbovietę, ir pro traukinio langą pamačiau vokiškus namukus. Tuo momentu širdyje užgimė meilė šiam fantastiškam miestui“, – pasakojo Metų klaipėdietės finalininkė.
Gyvenimo credo
R.Ševelkaitienei gražiausia knyga yra Biblija. Nors skaitė ją nedaug, bet net kelios perskaitytos eilutės iki šiol gyvena moters širdyje. Regina įsitikinusi, kad jei gyvenime vadovaujiesi nors keliais principais iš Biblijos, gyvenimas klostosi sėkmingai.
„Jei nori būti laimingas, nešk laimę kitiems. Smagu duoti ne tiek iš altruistinių paskatų, kiek iš egoizmo“, – priduria pašnekovė.
Apie Metų klaipėdietę
Regina neprieštaravo, kai centro savanorė atsiklausė leidimo pasiūlyti jos kandidatūrą į šiuos rinkimus. Nors anksčiau į juos pernelyg nesigilino. Gausus žmonių palaikymas R.Ševelkaitienei ne tik grįžtamasis ryšys už 15 metų centro veiklą, bet ir jos kaip gydytojos įvertinimas.
Naujausi komentarai