Atokioje Klaipėdos rajono kertelėje – Šalpėnuose – gyventojai savomis rankomis sukūrė ir išpuoselėjo dėmesio vertą objektą – Gubrės poilsio parką. Per šešerius metus apleistą žemės sklypą jie pavertė į tikrą gamtos oazę, kurioje gera pasivaikščioti, poilsiauti, pramogauti.
2009 m. iniciatyvos perimti visuomenės poreikiams ir sutvarkyti 3,12 ha apleistą teritoriją šalia Judrės upelio ėmėsi tuometinis bendruomenės pirmininkas Alfonsas Sermontis ir administratorė Diana Radžienė. Kolūkių laikų paliktame šiukšlyne „puikavosi“ apgriauti chemikalų ir dujų sandėlių griuvėsiai, krūmynai. Vietiniai gyventojai šią teritoriją vadindavo tiesiog sąvartynu.
Gubrės parko įkūrimo projektas buvo pradėtas spontaniškai, be jokių projektinių lėšų. Visą parko kūrimo-vykdymo veiklą, pasak bendruomenės aktyvistų, galima suskirstyti į du etapus.
„Pirmas etapas, kuris užtruko apie 2 mėnesius, buvo sunkiausias. 2009 m. balandžio 8 d. buvo suorganizuota pirmoji talka. Talkų metu griovėme paliktus statinius, vežėme šiukšles, kirtome krūmus, lyginome žemės gruntą, grėbėme parko teritoriją. Dauguma bendruomenės narių yra dirbantys, todėl talkas rengėme savaitgaliais ir švenčių dienomis“, – sunkią pradžią prisiminė bendruomenės pirmininkė Reda Poškienė.
Buvo suorganizuota apie 10 talkų, kuriose savanoriškai dirbo maždaug 15–20 bendruomenės narių ir ūkininkų su pasitelkta galinga technika.
Nors pradinis sumanymas ir buvo įvykdytas, tačiau darbštiems, sumaniems, ambicingiems parko kūrėjams to buvo negana, tad prasidėjo antrasis etapas. Taip su didžiuliu entuziazmu Šalpėnų kaimo parke atsirado scena, tinklinio aikštelė ir futbolo aikštynas, lauko baldai, buvo suręsti du tilteliai, padarytas informacinis stendas, Gubrės parko iškaba. Visi šie darbai atlikti tik bendruomenės narių savomis lėšomis ir darbu.
2013 m. balandžio mėnesį Gubrės parke buvo iškastas tvenkinys. Taip pat iš Žemės ūkio ministerijos finansuojamo projekto lėšų buvo patobulintas lauko paviljonas – įrengtas scenos stogas.
Siekiant Gubrės poilsio parko teritoriją pritaikyti intensyvesniems gyventojų rekreaciniams ir edukaciniams poreikiams, 2014 m. gruodžio mėnesį Gubrės parke duris atvėrė du veltinio namai. Viename iš jų įrengta 10 vietų pirtis, kitas pritaikytas edukaciniams renginiams, paskaitoms, seminarams, laisvalaikio renginiams. Šiam projektui iš „Leader“ programos buvo skirta 149 500 Lt (43 298 Eur).
Sukurta nuostabi parko teritorija džiugina vietinių ir atvykusiųjų akis, čia rengiamos šventės, leidžiamas laisvalaikis. Jaunimas gali užsiimti norima sporto šaka (futbolu, tinkliniu ir pan.), šeimos gali rinktis aktyvaus ar pasyvaus laisvalaikio praleidimo zonas.
Be to, parke įkurtas „Mažylių gojelis“: kaime gimus kūdikiui, čia sodinami medeliai. Mergaičių garbei stiebiasi liepaitės, berniukų – ąžuoliukai. Iš viso šiame gojelyje jau skaičiuojami 10 medelių, kurie bus puikus prisiminimas ateities kartoms.
„Šis projektas davė ir duos nepamatuojamą naudą. Bendruomenė sustiprėjo, nes turime galimybę vystyti savarankišką veiklą, organizuoti renginius, susitikimus. Supratome, kad kartu mes galime daug“, – džiaugėsi parką kūrę šalpėniškiai.
Gubrės poilsio parkas ir toliau vienija bendruomenės narius. Jau šešerius metus aktyviausi kaimo gyventojai prižiūri savo sukurtoje erdvėje tvarką, nuolat pjauna veją, šiam tikslui sudaryti ir šienavimo grafikai.
Parko tvarkymo projektas, anot bendruomenės narių, gali būti įvertintas apie 4344 Eur (15 000 Lt).
„Medžiagų ir piniginių lėšų tiekėjai esame mes, vietiniai bendruomenės nariai. Džiaugiamės ir esame dėkingi vieni kitiems už tarpusavio supratimą, susitelkimą“, – dėkojo bendruomenės pirmininkė R.Poškienė.
Naujausi komentarai