Sprendė svarbias problemas
Vienas iš tikslų buvo senamiesčio grindinį pakeisti patogesniu, kad žmonėms nebereikėtų baimintis traumų. Klaipėdos savivaldybės patvirtintas darnaus judumo planas numatė senamiesčio gatves pritaikyti ne tik pėstiesiems, bet ir neįgaliesiems bei dviratininkams.
Rekonstruojant senamiesčio gatves taip pat norėta išspręsti vieną aktualiausių šios miesto dalies problemų – atnaujinti lietaus nuotekų sistemą, kad namų rūsių neskandintų vanduo, o gatvėse po audrų netelkšotų neišbrendamos balos.
Šiemet Klaipėdos senamiestyje imtasi atnaujinti Sukilėlių, Vežėjų, Žvejų, Daržų, Didžiąją Vandens ir Teatro gatves.
Darbai prasidėjo nuo Sukilėlių gatvės, joje ir Vežėjų gatvėje darbai jau faktiškai baigti. Ten trūksta tik mažosios architektūros elementų – šiukšliadėžių, suoliukų ir dviračių stovų.
Kaip pasakojo Klaipėdos savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Inga Kubilienė, Sukilėlių gatvėje bandyta vienu metu dirbti su dujotiekininkais, tačiau susiderinti nepavyko.
Savivaldybės rangovams čia jau beveik baigus darbus, dujotiekininkai ėmėsi savų. Dabar liko vos keli metrai nepakloto grindinio. Tikėtina, kad jau labai greitai visa gatvė bus oficialiai atiduota naudoti miestiečiams bei svečiams.
Gatvių tvarkymas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.
Reikalavimai: Didžiojoje Vandens gatvėje akmenis senuoju grindinio raštu klojantiems darbininkams teko nelengva užduotis. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Sulaukė priekaištų
Didžiosios Vandens gatvės tvarkyba pagal sutartį turėtų būti baigta kitų metų liepą, Žvejų gatvė – kitąmet rugpjūtį, Teatro gatvėje darbų pabaiga planuojama gegužę.
Jei tik oras leis, darbininkai ketina šiose gatvėse darbuotis ir žiemą.
Reikia mūsų visų kantrybės, supratimo ir solidarumo išlaikyti tam tikrų praradimų naštą, kad tie darbai kaip įmanoma sparčiau, bet labai kokybiškai judėtų į priekį.
„Džiugu, kad darbai pajudėjo, nors, aišku, norėtųsi, kad jie kuo mažiau trukdytų įprastam senamiesčio gyvenimui. Jei ir atrodė, kad kažkas vilkino, delsė ar trukdė vykdyti darbus, tai tikrai nėra savivaldybės lygmeniu, tam įtakos turėjo derinimo procedūros kitose institucijose. Tačiau kažin ar apskritai yra tinkamas metų laikas tvarkyti gatves, kad visiems būtų patogu? Šiandien matome darbininkus ir išraustas gatves, bet įsivaizduokime, kaip bus darbams pasibaigus, pasitinkant šiltąjį metų laiką. Reikia mūsų visų kantrybės, supratimo ir solidarumo išlaikyti tam tikrų praradimų naštą, kad tie darbai kaip įmanoma sparčiau, bet labai kokybiškai judėtų į priekį“, – kvietė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Kalbėdama apie viešai skleidžiamus priekaištus esą senamiestyje darbininkai gaišta pernelyg ilgai, Miesto tvarkymo skyriaus vedėja I. Kubilienė tikino, kad pasibaigęs karantinas turėjo įtakos rangos darbų pradžiai, buvo atsižvelgta, kad dalis verslų turėtų galimybę dirbti.
Ilgai truko ir projektavimas, daug detalių teko derinti su Kultūros paveldo departamentu, laiko pareikalavo ir statybos leidimo gavimas.
Dermė: atnaujinta Daržų gatvė dabar dera su naujais ir senaisiais pastatais. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Dirba jautrioje vietoje
Pandeminiams apribojimams pasibaigus, verslininkai norėjo savo veiklas pradėti kuo skubiau, todėl atsižvelgta į jų norus ir ne kartą tartasi su Žvejų bei Teatro gatvėse verslus turinčiais verslininkais.
„Juk galėjome vienu metu uždaryti visas gatves ir leisti darbininkams jose dirbti. Bet bendravome su visais, kas turi kavines, parduotuves ir kitokius verslus. Situacija dėl Sukilėlių gatvės buvo paprasčiausia, nes ji ne tokia aktuali verslui. Todėl nuo jos ir pradėjome. Tada perėjome į Vežėjų gatvę, kurioje daugiau gyvenamųjų namų. Tik po to atėjo eilė Žvejų gatvei. Čia taip pat derinomės prie verslininkų pageidavimų ir ėmėmės ją tvarkyti atskirais ruožais, kad galėtume neuždaryti jos visos. Jei būtume nepaisę verslininkų norų, gatvė jau būtų sutvarkyta“, – paaiškino I. Kubilienė.
Be to, svarbu nepamiršti, kad senamiestis yra vieta, kur žemė slepia miesto istorijos pėdsakus, todėl šalia darbininkų nuolat buvo archeologai.
Jie dirbo savo darbą stengdamiesi, kad nebūtų sunaikintas ar praleistas pro akis joks miesto praeitį menantis reliktas. Tyrėjai rado įdomių dalykų, ir tai buvo objektyvi gaišaties priežastis.
„Nemažai žmonių ir, tai keisčiausia, – kai kurie politikai, kalba, kad darbai vėluoja. Visi turime suprasti, kad dirbama miesto širdyje, kur yra gausybė paveldo objektų, kur vyksta detalūs archeologiniai tyrinėjimai ir, kaskart kastuvą bedant į žemę, archeologai nenuleidžia akių. Darbai gali sustoti dėl daugybės dalykų. Bet iš esmės viskas vyksta pagal grafiką, net turime vilčių, kad darbai bus baigti anksčiau, nei numatyta sutartyse. Didžiojoje Vandens gatvėje liko visai mažai darbų, taip pat ir Daržų gatvėje, Sukilėlių iš esmės jau baigta, kaip ir Vežėjų“, – paaiškino Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Andrius Dobranskis.
Žvejų gatvėje dirba bendrovė „Kavesta“, kitose penkiose gatvėse darbuojasi plungiškių įmonės „VVARFF“ darbininkai.
Neretai į gamybinius pasitarimus buvo kviečiami ir savivaldybės valdininkai, ir atnaujinamose gatvėse verslus turintys asmenys.
„Matėme, kad verslas kenčia, todėl Teatro gatvėje darbų ėmėmės tik spalio 1-ąją, kai šiltasis metų laikas baigėsi. Dar kartą noriu paaiškinti – nesielgėme drastiškai, neuždarėme visų šių gatvių vienu metu, bandėme derintis prie jose veikiančių kavinių, parduotuvių ir viešbučių. Kad ir kaip stengėmės, išgirdome nepasitenkinimo balsų. Turime suprasti, kad šie darbai – ne keleriems metams. Mūsų karta jais džiaugsis iki savo amžiaus galo“, – kalbėjo A. Dobranskis.
Įsiklausymas: Žvejų gatvės verslininkams ir savivaldybės atstovams radus kompromisinius sutarimus, darbai vyksta laiku ir sklandžiai. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Galima bus važiuoti dviračiais
Senamiesčio gatvių grindinio klojimas nėra toks paprastas, kaip kur nors pietinėje miesto dalyje.
„Akmenų grindinio klojimas – sudėtingas, kruopštumo reikalaujantis, negreitas darbas. Didžiojoje Vandens gatvėje grindinys turi dar ir raštą. Savivaldybės darbuotojai, paveldosaugininkai nuolat tikrina, kaip čia klojami grindinio akmenys. Jokia paslaptis, kad kartais tekdavo jau padarytą darbą ardyti ir kloti grindinį iš naujo. Tai teko daryti ne vieną kartą. Tai siūlės būdavo per plačios, tai raštas neatkartojantis autentiško“, – neslėpė I. Kubilienė.
Kai kuriose atnaujinamose gatvėse paveldosaugininkų reikalavimu panaudoti senieji grindinio akmenys, o dalis gatvės grįsta naujais akmenimis.
Net ne specialistui akivaizdu, kad Žvejų gatvėje, kaip ir penkiose kitose, perklojus senuosius akmenis gatvė bus žymiai lygesnė.
Gyvename švenčių laukimu, todėl neseniai savivaldybės darbuotojai bendravo su rangovais, dirbančiais arčiausiai Teatro aikštės, ir prašė juos kuo labiau sutvarkyti savo darbo teritoriją, kad aikštės prieigos atrodytų kuo estetiškiau ir tvarkingiau.
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis tikino, kad pastarąjį kartą didesnė investicija į senamiestį buvo bene prieš dešimtmetį, kai buvo sutvarkyta Turgaus gatvė. Nors dabar dėl darbų būtų galima išsakyti priekaištų, bet tada joje buvo įrengta lietaus nuotekų sistema, vieninga sankasa.
„Labai svarbu, kad po dabar atliekamų tvarkybos darbų senamiesčio gatvėmis bus patogiau važiuoti dviračiais, pats senamiestis taps patrauklesnis vaikus turinčioms šeimoms, neįgaliųjų ir vaikų vežimėliai čia riedės be kliuvinių. Tikimės, kad senamiestyje matysime darnias susisiekimo priemones“, – kalbėjo savivaldybės administracijos direktorius.
„Yra tikslas 2030 metais senamiestį paskelbti zona be iškastinio kuro, todėl dabar laikas tam sukurti tinkamą infrastruktūrą, kad jau pradėtų formuotis srautai žmonių, kurie tokiomis priemonėmis naudojasi. Labai tikimės, jog mums pavyks pagyvinti senamiestį. Jau dabar akivaizdžiai matome, kad gatvių tvarkymas įkvepia ir kai kurių kitų objektų statybos pradžią ir skatina senamiesčio verslininkus investuoti į šią miesto dalį. Antai Žvejų gatvėje prasidėjo buvusių miesto svarstyklių pastato rekonstrukcija – šis pastatas užstos buvusį „Baltijos“ kino teatrą“, – akcentavo G. Neniškis.
Lygiagrečiai su gatvių atnaujinimu vykdomas dar vienas projektas – tam tikrose senamiesčio vietose atsiras nauji šviestuvai tiesiog ant namų fasadų.
Po maždaug poros metų derinimo pavyko suderinti Aukštosios gatvės – ji jungia Didžiąją Vandens ir Daržų gatves – kapitalinio remonto projektą. Darbus tikimasi pradėti kitąmet.
„Džiaugiamės, kad nemaža senamiesčio dalis pagaliau bus sutvarkyta, nes iki šiol sulaukdavome priekaištų, kad kažkurią vietą sutvarkome, o kokį nors kampelį paliekame, ir tai gadina visą vaizdą. Tikiu, kad gatvių atnaujinimas padės atgyti senamiesčiui, bus daugiau pasivaikščioti čia norinčių žmonių, žmonės čia važiuos dviračiais. Viliamės, kad šis projektas – ne paskutinis, nes norinčiųjų tvarkytis senamiestyje – labai daug“, – viltimis dalijosi administracijos direktorius.
Naujausi komentarai