Nors intymias paslaugas siūlančių merginų Klaipėdos gatvėse pamatyti sunku, tačiau internetas mirgėte mirga plaštakių skelbimais. Moterys skelbia perdėm atviras savo nuotraukas ir netgi kainoraščius, o laikotarpis prieš Velykas joms – tikras darbymetis.
Siūlosi ir jaunuoliai
Internetas yra tarsi guminis, dažnai jo platybėse supaisyti informacijos srautus – itin sunku. Tai žinodamos XXI amžiaus kurtizanės savo kerus skleidžia būtent čia.
Nereikia nė specialių, tik suaugusiesiems skirtų portalų – didžiausieji skelbimų tinklalapiai raibsta nuo moterų už pinigus skelbimų.
Viename didžiausių skelbimų portalų būriai moterų siūlo nepamirštamą laisvalaikį už pinigus, draugiją už brangias dovanėles ar slapčiausių fantazijų pavertimą realybe vos už kelis šimtus litų.
Išradingesnės pasitelkia Ezopo kalbą – "Vakarienė su laiminga pabaiga už paramą", o pačios drąsiausios rėžia tiesiai – "Intymios paslaugos už mokestį".
Uostamiestyje savo paslaugas siūlo apie dvi dešimtis moterų. Jų amžius – nuo 21 iki 46 metų.
Atidžiau panaršius galima atrasti ir keletą savo paslaugas reklamuojančių dvidešimtmečių vyrų.
Klaipėdietės skelbimuose atsiskleidžia kaip švelnios užsakovo fantazijų vykdytojos. Kitos atrodo gerokai smarkesnės: "Gal svajoji būti mano vergu? Tavęs laukia surakinimas ir nuplakimas".
Netrūksta ir atvirų prisipažinimų, kuriuose moterys tikina ištekėjusios per anksti, esą santuokinis gyvenimas jų netenkina, todėl ieško dosnaus vyriškio, kuris už laisvalaikį ją palepintų dovanomis, dažna nesidrovi nurodyti ir dovanų kainos.
Prieš šventę vos rado laiko
Paskambinus vienu skelbime nurodytų numeriu atsiliepusi mergina, išgirdusi, kad ieškoma Silvijos, bemat ragelį perdavė šiai.
"Žinai, prieš Velykas esu labai užimta, tačiau jeigu tiktų laikas po vidurnakčio, tai už kantrybę galėtume ir kainytę paderinti", – derėtis su paskambinusiu vyriškiu neatsisakė skelbimo autorė.
Vėliau paaiškėjo, kad mergina lanksčias kainas taiko todėl, kad atvyksta pas klientą į namus. Savą plotą užsakymams turinčios Silvijos kolegės nebuvo tokios geranoriškos.
"Čia – ne turgus, jeigu nori kokybės – mokėk", – nukirto nuo 10 iki 18 val. dirbanti Lana.
Ironiška, didžioji dauguma skelbimų autorių ieško rimtų ir subrendusių vyriškių, nereta moteris pastebi, kad jauni vyrai jų nedomina. Kiekviename skelbime minima, jog merginos užtikrina švarą bei konfidencialumą ir į trumpąsias žinutes neatsakinėja.
Vis dėlto aptarus susitikimo detales viena plaštakių, kuri prieš pat Velykas savo darbotvarkėje dar rado laisvo laiko, nesidrovėdama kainoraštį atsiuntė trumpąja žinute.
Merginos darbo valanda kainuoja 200, o pusvalandis – 150 litų.
Už skelbimus neatsako
Skelbimų portalo, kuriame ir pastebėta gausiausiai intymias paslaugas siūlančių merginų, vadovas pripažino, kad merginų už pinigus skelbimų itin gausu.
"Kiekvieno skelbimo rankiniu būdu mes nemoderuojame, tačiau pasitaiko, kad gauname iš vartotojų skundų, tuomet konkretų skelbimą išimame. Be to, mes neatsakome už skelbimo turinį, visa atsakomybė priklauso pačiam skelbimo autoriui", – aiškino portalo "Skelbiu.lt" vadovas Justinas Šimkus.
Pašnekovas informavo, kad šiuo metu jo vadovaujamame tinklalapyje įdėta apie pusę milijono skelbimų, kasdien tenka panaikinti apie 200.
"Ta skelbimų dalis, kurią panaikiname, nėra didelė, palyginti su bendru skelbimų skaičiumi, todėl problemos nematome", – pastebėjo J.Šimkus.
Nors pašnekovas ir tikina neatsakantis už portale skelbiamas žinias, tačiau įstatymai numato kitaip.
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Strategijos departamento Tarptautinių ryšių ir visuomenės informavimo skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Ribinskienė pastebėjo, kad Vyriausybės patvirtintoje Viešo naudojimo kompiuterių tinkluose neskelbtinos informacijos kontrolės ir ribojamos viešosios informacijos platinimo tvarkoje yra įtvirtinta nuostata, jog už tinklalapio turinį atsakingas tinklalapio valdytojas.
Bendradarbiauja su policija
Portalų administratoriai tikina suprantantys tokio pobūdžio informacijos viešinimo žalą, todėl stengiasi bendradarbiauti su policijos pareigūnais bei kitomis internete skelbiamą informaciją prižiūrinčiomis institucijomis.
"Dažnai tenka teikti informaciją apie skelbimų autorius policijos pareigūnams. Be to, imamės visų reikalingų priemonių, kad vartotojai tokių skelbimų nematytų bendrosios paieškos rezultatų sąraše. Stengiamės užtikrinti, kad žmonėms, kurie neieško tokių paslaugų, ši informacija nebūtų teikiama", – tikino "Skelbiu.lt" vadovas.
Stebi skelbimus ir tiria skundus
Siekiant užkirsti kelią draudžiamos informacijos internete viešinimui RRT akylai seka skelbimų portalus ir laukia gyventojų pranešimų.
RRT interneto karštoji linija 2013 m. ir 2014 m. I ketvirtį gavo apie 20 pranešimų dėl žalingo, neteisėto, melagingo ar klaidinančio turinio skelbimuose.
G.Ribinskienė pastebėjo, kad dažniausiai gyventojai skundžia seksualinių paslaugų skelbimus, kuriuose būna pornografinio turinio nuotraukų, ir skelbimus, kuriuose atskleidžiama kito žmogaus asmeninė informacija.
"Visi pranešimai tikrinami interneto karštosios linijos operatorių, o jiems pasitvirtinus, perduodama atitinkamoms Lietuvos institucijoms", – paaiškino G.Ribinskienė.
Turi bausti ir klientus
Klaipėdos viešosios tvarkos biuro Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius pastebėjo, kad prevencinių priemonių, skatinant mažinti prostitucijos mastą uostamiestyje, stinga.
"Pernai rengėme vieną prevencinę priemonę. Tada sulaikėme ir nubaudėme moteris, kurių skelbimų radome", – aiškino pašnekovas.
Dabar įstatymai numato bausti ne tik intymias paslaugas už pinigus teikiančius asmenis, bet ir tuos, kurie naudojasi tomis paslaugomis. Būtent tai kartais riboja pareigūnų veiklą.
"Kai yra nustatomas sąvadavimo atvejis, tada būna lengviau, nes baudžiame ir besiverčiančiąsias prostitucija. Anksčiau pareigūnai skambindavo ir apsimesdavo klientu, tai taip pagaudavome tas moteris. O dabar turėtume bausti ir skambinusį pareigūną", – paradoksalią įstatymo spragą įvardijo K.Sinkevičius.
Prevencijos skyriaus vadovo teigimu, uostamiestyje tinkamai kovai trūksta ir pajėgų. Sostinėje yra įsteigtas specialus padalinys, o Klaipėdoje tokio nėra.
"Pasitaiko, kad skundžiasi gyventojai, kurie gyvena šalia paromis nuomojamų butų. Jie skundžiasi dėl triukšmo bei įtaria, kad ten verčiamasi prostitucija, tada pareigūnai reaguoja ir turi pagrindo tirti situaciją", – aiškino K.Sinkevičius.
Keičiasi pobūdis
Nors kovoti su intymias paslaugas teikiančiomis moterimis sunku, tačiau uostamiesčio pareigūnai per praėjusius ir šiuos metus jau skaičiuoja pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl sąvadavimo bei prekybos žmonėmis.
Nuo 2013 m. iki šių metų balandžio buvo pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis bei pelnymosi iš kitų asmenų prostitucijos.
Prekybą žmonėmis paprastai linkstama sieti su prostitucijos industrija, tačiau šiuo metu pastebima ir naujų prekybos žmonėmis atvejų.
"Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad dažnai prekybos žmonėmis aukos išnaudojamos užsienyje priverstiniam darbui, taip pat nusikaltimams daryti", – pastebėjo Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro viršininkas Valdas Narutavičius.
Nerimą kelia iškrypėliai
Pareigūnai tikina, jog prostitucija nėra didžiausia uostamiesčio problema.
"Šiuo metu ypatingais rezultatais pasigirti negalime", – neslėpė Klaipėdos AVPK Klaipėdos miesto 1-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Arūnas Pužauskas.
Viešosios policijos skyriai specialių tyrimų ar prevencinių priemonių taip pat nerengia, tačiau gavę informacijos iš gyventojų apie galbūt vykdomą vertimąsi prostitucija, reaguoja nedelsdami.
Gyventojai dažniau praneša apie tokius nusikaltimus, kurie juos paliečia asmeniškai, o pranešimai apie prostituciją – retenybė.
"Pavienių pasitaiko, galbūt per pusę metų vieną kartą. Bet ir tai dažnai būna dėl pavydo ar pykčio, kad kaimynai triukšmauja. Todėl sakyti, kad prostitucija yra masinis reiškinys Klaipėdoje, negalime. Dabar didesnis galvos skausmas yra ekshibicionistai", – aiškino A.Pužauskas.
Siekia lengvų pinigų
Šiuo metu pagalbą prostitucija besiverčiančioms moterims teikia Šeimos ir vaiko gerovės centras ir Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras.
Pagalbos centro turimais duomenimis, prostitucija moterys dažniausiai užsiima priverstinai.
"Vargu ar atsirastų žmogus, kuris norėtų būti prievartaujamas, mušamas ar kitaip išnaudojamas ir žeminamas", – svarstė Pagalbos centro socialinė darbuotoja Aušra Kudytė.
Pašnekovės teigimu, nesutinkama tokių moterų, kurios prostitucija ima verstis todėl, kad siekė lengvai uždirbamų pinigų.
"Vadinamosios "savo noru" įsitraukusios į prostituciją moterys yra patyrusios traumuojančių išgyvenimų, turi sunkumų tarpasmeniniuose santykiuose ir santykyje su savimi", – tikino darbuotoja.
Įtraukia ir tėvai
Yra fiksuojama ir tokių atvejų, kai prostitute tapti savo atžalą pastūmėja netgi tėvai.
"Merginos įtraukiamos įvairiais būdais. Tarkime, per klaidingus darbo skelbimus, siūlomą fiktyvų darbą, fiktyvią santuoką su užsieniečiais, dažnai į prostitucijos tinklą moteris įtraukia asmenys iš artimiausios aplinkos – tėvai, dėdės, draugai", – pasakojo socialinė darbuotoja.
A.Kudytė pastebėjo, kad besikreipiančiųjų pagalbos skaičius nėra didelis, tačiau darbas su prostitucijos aukomis yra intensyvus ir ilgalaikis.
Naujausi komentarai