Skandalais garsėjęs buvęs Klaipėdos "Sodros" vadovas Viktoras Valceris persikraustė į Vilnių. Už įgaliojimų viršijimą ir turto pasisavinimą teistas veikėjas vėl minta iš valstybės kišenės.
Atgal prie lovio
V.Valceris nuo sausio dirba Vilniaus universiteto Onkologijos instituto (VUOI) direktoriaus pavaduotoju administracijai ir infrastruktūrai. Į šias pareigas įeina ne tik bendravimas su darbuotojais, bet ir viešieji pirkimai.
Pavyzdžiui, V.Valcerio parašas buvo reikalingas perkant instituto pastatų apšiltinimo darbus. Per buvusio Klaipėdos "Sodros" vadovo rankas keliavo valstybės pinigai už išorinių VUOI sienų (beveik 8,5 tūkst. kv. m) rekonstravimą ir apšiltinimą bei rūsio sienų (4,6 tūkst. kv. m) apšiltinimą.
"O Dieve!" – sušuko sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas, iš dienraščio sužinojęs, kad VUOI pinigus žarsto tas pats žmogus, kurį prokurorai kaltino iš "Sodros" lėšų pirktą masažinę dušo kabiną išgabenus į savo sesers valdomus poilsio namus. Ministras pareiškė abejojantis, ar toks žmogus daro garbę medicinos įstaigai.
Apsiėjo be konkurso
Dienraščio žiniomis, V.Valcerio galimybėmis eiti tokias pareigas suabejojo ne vienas Onkologijos instituto darbuotojas. Dėl jo praeities kreiptasi į VUOI direktorių Konstantiną Povilą Valucką, bet šis abejonių neišgirdo.
K.P.Valuckas dienraštį tikino apie naujojo pavaldinio praeitį nežinojęs. "Dabar, kai pradėjote vėl garsinti, žinau", – teigė instituto direktorius.
Esą nei jam, nei kitiems jokių abejonių dėl V.Valcerio reputacijos nekilo. "Nežinau... iš principo, žmogus turi du aukštuosius išsilavinimus, mūsų keltus reikalavimus jis iš principo atitiko", – teigė K.P.Valuckas.
V.Valceris sausį pasamdytas vieniems metams pagal terminuotą darbo sutartį. Atsakingam postui užimti konkursas nebuvo skelbiamas, buvęs Klaipėdos "Sodros" vadovas" į naują kėdę atsisėdo palaiminus instituto tarybai. Anot VUOI vadovo, direktoriaus pavaduotojas per mėnesį uždirba apie 3,5 tūkst. litų.
Į A.Čapliko priekaištus K.P.Valuckas reagavo su nemaža doze ironijos. "Aš pats asmeniškai esu išsakęs abejonių dėl paties ministro kompetencijos. Taigi, galime pasidalyti patirtimi", – pareiškė VUOI vadovas. Jis pridūrė nesvarstantis galimybės atsisakyti V.Valcerio paslaugų.
Nepagautas – ne vagis
V.Valceris dienraščiui pirmiausiai priminė, kad jis nebuvo nuteistas už nė vieną garsiai žiniasklaidoje nuskambėjusią istoriją.
"Aš viską vertinu iš teisinės pozicijos. Teisiškai jokių apribojimų man dirbti šitose pareigose nėra", – tikino VUOI direktoriaus pavaduotojas.
Paklaustas, kaip gavo naują darbą, V.Valceris atsakė: "Paprastai". "Buvo ieškomas žmogus, pristačiau savo dokumentus, mokslinė taryba apsvarstė, pritarė – tuo ir baigėsi. Čia ne valstybės tarnyba", – aiškino pašnekovas.
V.Valceris tikino esąs menkai susijęs su viešaisiais pirkimais – esą tam sudaryta atskira komisija, kurios veikloje jis nedalyvauja. "Pas mus kiekvienas skyrius atskirai prašo pirkti. Aš esu galbūt vienas tų, kurie kažko gali prašyti, bet ne daugiau", – pabrėžė jis.
V.Valcerį nuo kaltinimų piktnaudžiavimu tarnyba, dokumentų klastojimu ir žalos valstybei padarymu išgelbėjo senatis. V.Valcerio byloje nuskambėjo tiek jam palankūs, tiek nepalankūs nuosprendžiai, byla penkerius metus klaidžiojo iš vieno teismo į kitą, kol 2006 m. kovą prokurorai galiausiai buvo priversti nutraukti bylą dėl senaties.
"Tai nedaro garbės"
Oficialiai už VUOI atsakinga ne Sveikatos apsaugos, o Švietimo ir mokslo ministerija. Jos vadovas Gintaras Steponavičius, kaip ir sveikatos apsaugos ministras, dienraščiui teigė nesąs patenkintas tuo, kad institutas tapo nauja V.Valcerio darboviete.
"Prašiau Onkologijos instituto pateikti man informaciją tuo klausimu, bet atsakymo dar negavau. Tai yra Vyriausybės pavaldumo institucija, ir natūralu, kad abejotinos reputacijos asmenys neturėtų išskirtinėmis sąlygomis pretenduoti į tokias pareigas. Žmonės, kurie yra piktnaudžiavę savo tarnyba, vėl dirbantys su finansiniais ir infrastruktūros reikalais, yra blogas pavyzdys. Tai tikrai nedaro garbės institutui", – tvirtino G.Steponavičius.
Ministras užsiminė netoleruosiąs V.Valcerio buvimo VUOI direktoriaus pavaduotojo pareigose. "Manau, iš mano pusės yra aiškus signalas instituto vadovams, ir jie turi daryti sprendimus", – reziumavo švietimo ir mokslo ministras.
Iš "Sodros" lobo giminaičiai
* V.Valcerį keletą metų lydėję skandalai prasidėjo nuo abejotino "Sodros" patalpų Klaipėdoje pardavimo konkurso. 1997 m. organizuotą konkursą laimėjo V.Valcerio giminaitis Artūras Rudaitis. Jis už patalpas sumokėjo vos 37,8 tūkst. litų. Jau po metų A.Rudaitis tas pačias patalpas pardavė už 10 kartų didesnę sumą.
* Už šį nusikaltimą Klaipėdos apylinkės teismas V.Valceriui 2004 m. liepą skyrė ketverius metus nelaisvės, o A.Rudaičiui – dvejus su puse metų lygtinai. Tačiau teismo sprendimas apskųstas, ir teismų maratonas bylą numarino dėl senaties termino.
* Bene garsiausiai nuskambėjo V.Valcerio masažinės dušo kabinos istorija. Įtarta, kad 1998–1999 m. sandūroje jis liepė "Sodros" patalpose buvusią 17 tūkst. litų vertės "Jacuzzi" išmontuoti ir išgabenti į savo sesers poilsio namus.
* Be to, prokurorai V.Valcerį kaltino ir dokumentų klastojimu – esą jis 2001 m., jau nebedirbdamas "Sodroje", mėgino atgaline data surašyti sutartį, kuri neva turėjo įrodyti, kad masažinė dušo kabina į poilsio namus išvežta tik saugoti, o ne naudoti. Šioje byloje V.Valceris Klaipėdos apygardos teismo buvo pripažintas kaltu, tačiau laisvės atėmimo bausmės išvengė – pustrečių metų už grotų bausmė anuliuota dėl amnestijos ir arešte prabūto laiko. Tačiau šis sprendimas V.Valcerio netenkino, ir buvęs Klaipėdos "Sodros" vadovas jį apskundė. Aukščiausiasis Teismas jį galutinai išteisino, palikdamas prokurorus kvailio vietoje.
* Praradęs darbą "Sodroje" V.Valceris pradėjo vadovauti sesers vardu registruotiems poilsio namams Juodkrantėje "Kuršių kiemas". Tačiau praėjusių metų pabaigoje jis pasitraukė iš poilsio namų vadovo pareigų ir paskelbė juos parduodąs už 10 mln. litų. Poilsio namai pirkėjų nesudomino.
Naujausi komentarai