Vilniaus apygardos teismas antradienį pradės nagrinėti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) teisėsaugininkų daugiau nei metus nelaisvėje laikytų Lietuvos jūreivių ir jų giminaičių civilinį skundą, kuriuo prašoma iš JAV priteisti daugiau kaip 30 mln.litų siekiančią kompensaciją.
Civilinį ieškinį pateikė 36 Lietuvos piliečiai - laivo "Jalta" jūreiviai, kurie JAV buvo kaltinami kokaino kontrabanda, ir jų giminaičiai.
2003 m. birželio 22 d. iš Panamos Kristobalio uosto “Jalta” išplaukė remontuotis lyg į Argentiną, lyg į Lenkiją - vyresnieji laivo vadovai nepanoro jūrininkams pasakyti tikslaus paskirties punkto. Vyresnieji vadovai - ukrainiečiai kapitonas ir vyresnysis mechanikas bei vyresnysis kapitono padėjėjas kolumbietis (kitais duomenimis - meksikietis). Tuo metu laive buvo trys karininkai klaipėdiečiai: antrasis kapitono padėjėjas, antrasis mechanikas ir elektromechanikas.
Reikia pasakyti, kad išplaukiant į reisą baigėsi šešių iš vienuolikos Lietuvos jūrininkų pusmečio kontrakto galiojimo terminas ir jie reikalavo išsiųsti juos namo. Tačiau, laivo savininko atstovų įkalbinėjami ir netgi jiems tiesiogiai grasinant, jūrininkai buvo priversti sutikti plaukti į laivo remonto vietą, iš kur juos žadėjo iškart išsiųsti į Lietuvą.
Tai, kas įvyko vėliau, paaiškėjo iš pačių jūrininkų laiškų, kuriuos jie siuntė namo jau iš kalėjimo. Po dviejų plaukimo parų naktį atviroje jūroje prie laivo priplaukė nežinomas kateris, iš kurio į “Jaltą” buvo perkrauti maišai ir sudėti laivapriekyje. Kaip teigė jūrininkai, kapitonas nuo pat išplaukimo gėrė ir neišeidavo iš savo kajutės. Vyresnysis kapitono padėjėjas, įgulai neaiški asmenybė, su niekuo nebendravo. Vyresnysis mechanikas į atkaklius klausimus atsakydavo, kad jis čia nieko nesprendžia.
Birželio 26 d. Karibų jūroje, už 400 mylių nuo Sent Luisijos salos, “Jaltą” sustabdė Anglijos karo laivas ir JAV Pakrančių apsaugos kateriai. Regis, jie jau žinojo, kad balkeryje yra stambi narkotikų partija: sulaikymo operacijoje dalyvavo daugybė karinių laivų ir sraigtasparnių.
Konvojus “Jaltą” nulydėjo į Tampos uostą (Amerika, Floridos valstija). Visas 10 plaukimo parų jūrininkus laikė surakintus, miegoti leido sėdomis, suvarę visus į vieną patalpą. Budėti jūrininkai eidavo lydimi į juos nukreiptų automatų. Į Amerikos krantą iš laivo juos išvedė dar ir sukaustytus grandinėmis, blyksint dešimtims televizijos kamerų ir žurnalistų fotoaparatų. Neleido pasiimti nei pinigų, nei asmeninių daiktų - viskas liko kajutėse.
Po devynis mėnesius trukusio tyrimo 11 jūreivių iš Lietuvos stojo priešais JAV prisiekusiųjų teismą ir buvo pripažinti nekaltais. Tačiau po išteisinamojo nuosprendžio jūreiviai į laisvę iš karto paleisti nebuvo: jie buvo išvežti atgal į kalėjimą, nes norint išeiti į laisvę ir grįžti tėvynę, jiems dar reikėjo Imigracinio teismo sprendimo.
Naujausi komentarai