Pereiti į pagrindinį turinį

Tėvai šokiruoti: knygose slypi užkratas

2016-10-06 02:00

Vienos Klaipėdos mokyklos moksleivio tėvai ruošia siuntinį švietimo ir mokslo ministrei Audronei Pitrėnienei. Tėvai ištyrė iš mokyklos parsineštą vadovėlį ir apstulbo gavę laboratorijos tyrimų atsakymus – knygoje rasta pelėsių sporų.

Grėsmė: į antrąją klasę sūnų išleidęs tėtis veikiausiai yra vienintelis klaipėdietis, nusprendęs laboratorijoje ištirti mokyklos vadovėlius. Grėsmė: į antrąją klasę sūnų išleidęs tėtis veikiausiai yra vienintelis klaipėdietis, nusprendęs laboratorijoje ištirti mokyklos vadovėlius. Grėsmė: į antrąją klasę sūnų išleidęs tėtis veikiausiai yra vienintelis klaipėdietis, nusprendęs laboratorijoje ištirti mokyklos vadovėlius. Grėsmė: į antrąją klasę sūnų išleidęs tėtis veikiausiai yra vienintelis klaipėdietis, nusprendęs laboratorijoje ištirti mokyklos vadovėlius.

Susargdino pelėsis?

Neįtikėtiną istoriją dienraščiui papasakojęs tėvas patikino, kad tokį vadovėlį į namus parsinešęs vaikas pasijuto blogai.

"Pirmiausia jam ėmė ašaroti akys, prasidėjo čiaudulys. Lyg būtų kilusi alerginė reakcija. Vaiko imunitetas buvo nusilpęs. Prisidėjo kitos infekcijos. Aš nedarau išvados, kad vaikas susirgo būtent dėl pelėsio vadovėliuose. Bet gali būti, kad negalavimų pradžia su tuo susijusi", – aiškino tėvas (pavardė neskelbiama, remiantis Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatomis).

Vadovėlius apžiūrėję tėvai tikino, kad juose rado ne tik pelėsio dėmių.

"Tarp puslapių buvo plaukų, šiukšlių. Kaip galima mažamečiams vaikams duoti štai tokius vadovėlius? Mano sūnus – antrokas. Tikėtina, kad knygomis naudojosi ir kiti vaikai. Bet juk tai vadovėliai, vaikai juos kiekvieną dieną varto. O jei ir daugiau vaikų pajus negalavimus?" – klausė tėtis.

Klaipėdietis surašė kreipimąsi į ministrę A.Pitrėnienę ir raštu išdėstė pretenzijas bei pastabas dėl mokinių inventoriaus.

"Sudėsiu knygas ir laboratorijos atsakymą, tegul ministrė pati įvertina, ar galima iš tokių vadovėlių mokytis ar ne", – patikino tėtis.

Aptiko pelėsinių grybų

Į namus knygos buvo atneštos rugsėjo 2-ąją. O Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyrius šių knygų tyrimą atliko rugsėjo 5-ąją.

Mikrobiologinio tyrimo protokole parašyta, kad nuo knygų paimtame mėginyje aptikta pelėsinių grybų.

"O ar tėvelis tyrėsi savo namų knygas? Kažin ar mes valome ir prižiūrime namuose laikomas knygas? Jose galima rasti ne tik trupinių, bet ir kavos dėmių. Ar tikrai tarp tėvelio knygų puslapių nėra pelėsio?" – retoriškai klausė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro vadovė Jūratė Grubliauskienė.

Reikia patikrinimo

Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė liko šokiruota, išgirdusi kokią "dovanėlę" į namus parsinešė mažametis klaipėdietis.

"Nieko sau. Švietimo skyriuje dirbu nuo 1992-ųjų. Nesu girdėjusi, kad knygose būtų rasta štai tokių dalykų, kurie dar ir alergiją kam nors sukeltų. Klausimas, ar knygos naujos ar ne? Jei naudotos, tikėtina, kad laikymo sąlygos nebuvo tinkamos. Įdomu, kas jas laikė? Ar jos buvo pas kitą mokinį, ar buvo saugomos mokyklos bibliotekoje", – stebėjosi L.Prižgintienė.

Švietimo skyriaus vedėja tikino, kad toks incidentas gali tapti akstinu visoms mokykloms sunerimti, kokiomis sąlygomis yra laikomos jų knygos.

"Į tai reikia labai rimtai pasižiūrėti. Pirmiausia, vaikui turi būti pakeistos knygos. Gal tai nėra mokyklos kaltė, gal tas grybelis klestėjo kokio nors kito vaiko namuose? Tačiau reikia išsiaiškinti, ar mokyklos saugyklose viskas gerai. Vertėtų patikrinti ir kitų vaikų vadovėlius. O jei pastate yra pelėsis? To net negali būti, juk pelėsis pavojingas sveikatai, o mes juk kalbame apie vaikus", – kalbėjo L.Prižgintienė.

Tyrė mikroklimatą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė aiškino, kad centro specialistai nėra tyrę mokyklų dėl pelėsinio grybo.

"Tai nėra numatyta mūsų darbo reglamente. Tačiau kiekvienoje mokykloje dirba visuomenės sveikatos specialistas, priklausantis Visuomenės sveikatos biurui. Mes buvome kviesti tik į konkrečias mokyklas dėl skundų. Buvo gautas skundas dėl didelės drėgmės mokyklos patalpose. Kiek pamenu, drėgmės ten buvo tikrai per daug. Tėveliai skundėsi mikroklimatu. Mes patikrinome drėgmės ir temperatūros santykį bei oro judėjimą", – aiškino A.Šlepetienė.

A.Šlepetienė kėlė mintį, kad pelėsio grėsme visuomeninėse patalpose vertėtų iš esmės pasidomėti.

"Kažkas galėtų disertaciją parašyti, ko galima rasti knygose. Pelėsis nėra juokas, jis kelia grėsmę sveikatai", – svarstė specialistė.

Knygas pakeis

Klaipėdos "Santarvės" pagrindinės mokyklos direktorė Laima Vaitonienė patikino, jog ji abejoja, kad pelėsis knygose galėjo įsiveisti mokyklos patalpose.

"Mūsų skaitykla ir patalpos knygoms laikyti tikrai vėdinamos, tai šviesios patalpos. Kodėl tėvelis neatėjo į mokyklą? Pakeisime knygas, ir kur čia ta problema?" – nusistebėjo mokyklos vadovė.

Ugdymo įstaigos vadovė paaiškino, kad mokykla kasmet negauna naujų vadovėlių, vaikams išduodami naudoti.

"Tai yra normalu. Juk ir bibliotekoje imame naudotas knygas. Valstybė neturi tiek lėšų, kad kasmet duotų naujus vadovėlius", – aiškino L.Vaitonienė.

Vadovėlio nespėjo paskaityti

Mokyklos direktorė svarstė, ar skundų turinčio tėvelio vaikas galėjo susirgti nuo knygos, kurioje rasta pelėsio.

"Rugsėjo 1-oji buvo ketvirtadienis, o knygas vaikai galėjo gauti tik rugsėjo 2-ąją. O jau pirmadienį jis gavo laboratorijos atsakymą, kad rasta pelėsio sporų. Normalus vaikas sekmadienį knygų nevarto. Juk iš šių vadovėlių net nebuvo pradėta mokytis. Norint susirgti, reikia bent naudotis vadovėliu", – svarstė L.Vaitonienė.

Mokyklos vadovė aiškino, kad vienose klasėse vadovėliai surenkami dar mokslo metų pabaigoje ir iš karto išdalijami kitoms klasėms.

"Kiti vadovėlius gauna rugsėjo pradžioje. Tačiau iš 600 mokinių nė vienas neturėjo alergijos ir nepagavo jokio užkrato, nors mokykla naudojasi bibliotekų knygomis", – aiškino L.Vaitonienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų