Pereiti į pagrindinį turinį

Uostamiestyje šventės atnešė pragaištį

2017-01-03 03:00

Nauji emigrantų įpročiai ne vienai šeimai jau atnešė siaubingų staigmenų. Sausio 1-oji nuo šiol bylos apie tragediją klaipėdiečio, šventėms grįžusio iš Jungtinės Karalystės, artimiesiems. Pirmąją 2017-ųjų dieną išėjęs į didžiausią uostamiesčio prekybos centrą jaunas vyras nebeparėjo.

Išskirtinumas: užsienio šalių oro uostuose lietuviai išsiskiria ne tik tamsiais rūbais, bet ir niūriais veidais bei dažnai kartojamais rusiškais keiksmažodžiais.
Išskirtinumas: užsienio šalių oro uostuose lietuviai išsiskiria ne tik tamsiais rūbais, bet ir niūriais veidais bei dažnai kartojamais rusiškais keiksmažodžiais. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Tualete – emigranto kūnas

Tikrą šoką išgyveno tądien apie 15 val. netoli centrinio įėjimo gamtinių reikalų prispausti vyriškiai. Tualete tįsojo negyvėlis.

36 metų klaipėdietis įėjo į būdelę ir labai ilgai iš jos neišėjo. Įtarimai, kad žmogui gali būti atsitikę kas nors blogo, pasiekė prekybos centro apsaugininkus. Jie ir atrakino durų užraktą.

Viduje buvo sukniubęs vyras.

Greitosios pagalbos medikai jam nebegalėjo padėti, mirtis jau buvo pasiglemžusi darbingo amžiaus žmogų.

Abejonių dėl mirties priežasties beveik nebuvo. Šią paslaptį išdavė šalia velionio gulėjęs švirkštas ir kelnių diržas.

Kažkas liudijo, kad šis asmuo į tualetą ėjo ne vienas, buvo ir jo draugas, bet sužinojęs, kas nutiko, šis pabėgo.

Apie tai, kad vyras pastaruoju metu gyveno užsienyje, bylojo jo angliškas vairuotojo pažymėjimas ir kiti dokumentai.

Teismo medicinos ekspertams belieka išsiaiškinti, ar vyrą nužudė pernelyg didelė dozė kvaišalų, netikusi jų kokybė ar derinys su kitomis medžiagomis.

Į Angliją – ne tik dirbti

Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai greitai perkanda vietos gyvenimo tvarką, o grįžę į tėvynę pasakoja, kaip skiriasi tenykštės policijos požiūris į daugelį dalykų, o svarbiausiai – į narkotikus.

Pasak emigrantų, šioje šalyje narkotikų įsigyti taip pat lengva, kaip pieno ar duonos. Pareigūnai nebaudžia kvaišalų vartotojų, net jei jie turi ne vieną, o kelias dozes.

Baimintis turi pagrindo tik narkotikų pardavėjai.

"Tokios įtampos, kaip Lietuvoje dėl "dozės" nėra. Niekam nerūpi, apdujęs tu ar ne. Net jei turi su savim kažkiek, policininkams esi neįdomus. Tik "barygos" bijo būti sučiupti. Kur gauti, klausimas ten nekyla. Viskas paprasta, tik turėk pinigų. O pinigų turi, nes ten gaunamos algos negali palyginti su tuo, kiek moka Lietuvoje", – atviravo lietuviškiausiame Anglijos mieste Peterborough'e gyvenantis klaipėdietis Valdemaras.

Ne vienas brandaus amžiaus tėvynainis vylėsi, kad palaidūnas sūnus, išvykęs į Angliją kals pinigą ir neturės laiko nesąmonėms. Kiti tikėjosi, jog sūnus studijuos ir gaus gerą išsilavinimą.

Tokios viltys neilgai šildė tėvų širdis. Daugelis jų labai greitai sužinojo, kad atžalos svetimoje šalyje ne uždirba, o leidžia pinigus neišsiblaivydami nuo kvaišalų ir vis giliau klimpdami į priklausomybę.

Autobuse gėrė iš butelio

Prieš didžiąsias šventes namo iš oro uostų plūdo šimtai užsienyje dirbančių vyrų.

Viena tokia kompanija, statanti namus Prancūzijos mieste Nicoje, nusileido lėktuvu į Vilniaus oro uostą Kalėdų išvakarėse.

Vyrai įsėdo į autobusą linksmai nusiteikę, skambino namiškiams, pranešė iš sostinės į Klaipėdą parvažiuosią per kelias valandas ir prieš ketvirtą ryto jau apkabinsią saviškius.

Tarpusavyje jie dalijosi, ką kuriam šeimos nariui veža lauktuvių.

Pakeliui vienoje brigadoje dirbantys vyrai išsitraukė butelį. Kuo labiau jis tuštėjo, tuo garsesnės buvo kalbos, keitėsi ir temos.

Statybininkai prisiminė nuoskaudas, vis minėjo kažkokį Gintarą, kuris pagrasino išmalti dantis, jei kuris nors statybvietėje šiukšlins. Kalbėjo apie ne iki galo sumokėtas algas.

Kuo toliau, tuo labiau pokalbis darėsi emocingesnis. Galiausiai vienas jaunas vyras pareiškė, kad nesileis laikomas kvailiu, paliks brigadą, mat jau susirado kitą darbą.

Tiesa, statybininkas gaus bent pusantro euro už valandą mažiau, bet dirbs firmoje, kurioje garantuotai bus gerbiamas ir bus laiku mokamas atlygis.

Galiausiai statybininkai išsiskirstė, keli išlipo Gargžduose, dar keli važiavo į Palangą, visi kiti gyvena Klaipėdoje. Tapo akivaizdu, kad net ir daug uždirbantys vyrai nėra patys laimingiausi žmonės.

Labiausiai ilgisi vaikų

Panašiai kalbėjo ir viename Klaipėdos didžiųjų prekybos centrų sutiktas vyras.

Prisikrovęs pilną krepšį brangių gėrimų klaipėdietis neslėpė, kad tai tik vieno vakaro arsenalas. Iš kitos šalies grįžęs giminaitis pas jį žadėjo užsukti į svečius ir atšvęsti visas šventes.

Butelių prisipirkęs klaipėdietis stato namus Švedijoje. Jis pasakojo, kad ten aplanko žmona, kad darbas, uždarbis ir ypač žmonės jį tenkina kur kas labiau nei Norvegijoje.

Vyras neslėpė, kad daug uždirba, kad gali pamaloninti šeimos narius, bet nenutylėjo ir fakto, jog labai pasiilgsta vaikų.

"Kasdien pasikalbame "skaipu", bet tai tik ekranas. Nematau, kaip jie kasdien keičiasi, ką veikia, kuo gyvena. Tas susimojavimas ir pora atsakymų į klausimus neatstoja gyvo buvimo šalia", – atviravo vyras.

Žmonos nori į klubą

Klaipėdos vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Gražina Aurylienė neslėpė, jog kartais sulaukia skambučių iš užsienio. Kitose šalyse dirbantys vyrai prašo pasidomėti, ar žmonos gerai prižiūri atžalas.

"Ne vienas pasako, kur gyvena šeima, patikina kiekvieną mėnesį siunčiantis pinigus žmonos ir vaikų išlaikymui, aiškina, kad negali susisiekti su šeimos nariais, žmona neatsiliepia į skambučius ir nesusisiekia kitomis priemonėmis. Tokie vyrai įtaria, kad vaikai nelanko mokyklos ar darželio, kad yra namie neprižiūrimi", – teigė G.Aurylienė.

Ji pasakojo, kad ne kartą tokie įtarimai iš tiesų pasitvirtindavo.

"Rasdavome moteris lėbaujančias, nesirūpinančias vaikais. Reaguojame į kiekvieną tokį pranešimą ir dažniausiai randame nelabai gerus dalykus, – aiškino G.Aurylienė. – Visai neseniai į mus kreipėsi namo gyventojai, jie pranešė, kad viena, be mamos, gyvena 17-metė paauglė. Mergina nelanko mokyklos, bute nuolat vyksta linksmybės, kaimynai neturi ramybės. Paaiškėjo, kad visa tai tiesa. Mergaitės mama labai dažnai išvyksta į komandiruotes užsienyje, dukra namie lieka niekieno neprižiūrima."

Policijos patruliai yra pasakoję, jog neretai atsitinka, kad grįžę iš užsienio vyrai nebesuvokia, kodėl vaikai jų neklauso, pradeda piktuoju įvedinėti savo tvarką.

Mamos stoja ginti vaikų, kyla konfliktų, kuriuos numalšinti neretai pajėgia tik pareigūnai.

Ne kartą būta ir tokių atvejų, kai prie laisvės įpratusios žmonos sukelia skandalą todėl, kad sutuoktinis neišleidžia jos į naktinį klubą.

Draudžia palikti be globos

"Gerai, kad mūsų vyrai gali uždirbti šeimoms išlaikyti pinigų neišvažiuodami iš Europos, bet visada nuo to psichologiniu požiūriu nukenčia šeimos nariai, o labiausiai – vaikai. Pirmiausiai, jie labai ilgisi tėvų ir nori bendravimo. O kai išvyksta abu tėvai, tai padaroma žala dar didesnė", – tikino vaikų teisių saugotoja.

Jau nepirmus metus visi Lietuvoje liekantys emigrantų vaikai turi turėti oficialius laikinuosius globėjus. Jais dažniausiai tampa suaugę broliai ir seserys, dėdės ir tetos ar seneliai.

Visų mokyklų bei darželių darbuotojai yra įpareigoti pranešti apie laikinosios globos neturinčius nepilnamečius.

Taip siekiama užtikrinti, kad kiekvienas vaikas gyventų prižiūrimas suaugusiųjų ir kad išvykę tėvai būtų įpareigoti kiekvieną mėnesį juos išlaikyti.

Vaikų teisių saugotojai įsitikinę, kad kol kas ne visi išvykstantys į užsienį dirbti tėvai randa savo vaikams laikinuosius globėjus ir įformina šią globą.

Į degtinę įtarkavo muilo

Šventėms grįžę vyrai neretai susiduria ir su anekdotuose dažnai aptariamomis situacijomis, kai jo vietą šeimos guolyje būna užėmęs meilužis. Todėl neretai liejasi kraujas, tenka įsikišti policijai.

Kai kurie lietuviai moka tokias komplikuotas situacijas išspręsti be kumščių.

Jau kurį laiką pasakojama apie situaciją, kai netikėtai namo iš darbo užsienyje grįžęs vyras rado pas savo žmoną neprašytą svečią.

Sutuoktinis suprato, kad aptiktas vyras – ne druskos pasiskolinti atėjęs kaimynas.

Įpykęs vyriškis užrakino buto duris, į butelį degtinės sutarkavo gabalą muilo ir liepė svečiui gerti.

Priešintis buvo baisu, nes šeimos galva tvirtai pareiškė, kad išmes atėjūną per penktojo aukšto balkoną. Svečiui neliko nieko kito, kaip paklusti.

Kai bjaurus gėralas buvo išgertas, vyras apvilko stipriai apgirtusį svečią jo paltu, užsegė visas sagas ir į abi rankoves įkišo šluotos kotą. Taip svetimautojas tapo panašus į nukryžiuotąjį.

Toks į šonus ištiestomis rankomis, girtas ir paleistų vidurių turinio nelaikantis vyrą paryčiais buvo išgrūstas į gatvę.

Išsiskėtusią, dvokiančią ir pagalbos garsiai prašančią žmogystą tamsoje sutikę praeiviai bėgo nuo jos, kaip nuo maro, nė nebandydami aiškintis, kas atsitiko.

Taip paauklėtas meilužis ne tik gėdijosi apskųsti geistos moters sutuoktinį policijai, bet ir tam net ir neturėjo pagrindo – fizinio smurto šiuo atveju nebuvo jokio.

Faktai ir statistika

2015 metais Klaipėdoje laikinai globoti 212 nepilnamečių.

Tais metais globa įforminta 86 vaikams.

2016 metais laikinai globoti 203 nepilnamečiai.

Pernai globa įforminta 64 vaikams:

globotas 21 10–14 m. vaikas,

10 15–17 m. vaikų,

8 7–9 m. vaikai,

15 4–6 metų mažylių.

2016 metais per 11 mėnesių iš Lietuvos emigravo 47 938 žmonės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų