Iki referendumo dėl žemės nepardavimo užsieniečiams datos paskelbimo liko vienas žingsnis. Seimo apsisprendimas lems, ar tauta šiuo klausimu pasisakys kartu su prezidento rinkimais, ar ne. O tai gali nulemti referendumo sėkmę arba žlugimą. Kad referendumas įvyktų, reikia, kad jame dalyvautų mažiausiai pusė visų balso teisę turinčių Lietuvos piliečių. Referendumą palaikantieji įsitikinę, kad jis būtinas, o priešininkai prognozuoja skaudžias pasekmes šaliai.
Už
Dionyzas Varkalis, Lietuvos piliečių sąjungos pirmininkas:
– Referendumo reikia, jei norime gyventi savo valstybėje. Lenkijos piliečiai surinko 900 tūkst. parašų, kad jų žemė nebūtų parduodama užsieniečiams. Nejaugi mes norime, kad lietuvių žemes valdytų lenkai, vokiečiai ir rusai, kaip buvo iki baudžiavos panaikinimo? O kas buvo lietuviai tuo metu? Baudžiauninkai. Ar mes norime to paties? Visas pasaulis protestuoja.
Milžiniški protestai vyksta Paryžiuje dėl Europos Sąjungos. O kas mums ką padarys, jei mes pasipriešinsime ES nurodymams? Ar ES įvykdė savo prisižadėjimus Lietuvai? Ar išmokos žemdirbiams prilygsta žadėtosioms? O kas mus išmes iš tos ES? Vokietijos kanclerė Angela Merkel yra pasakiusi, kad ES nėra šventa karvė. Jei yra sutartys, jas galima peržiūrėti iš naujo.
Juk tai mūsų protėvių žemė. O už ką tada žuvo 30 tūkst. lietuvių miške, ar ne už tai, kad žemė būtų lietuvių? Dabar gi mes norime ją išparduoti. Nejaugi žmonės nori, kad žemė priklausytų rusams? O kaip tuomet reikės patekti į savo teritoriją? Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas priėmė sprendimą, kad gins savo piliečius bet kurioje šalyje. Man tai atrodo grėsmė šaliai.
Prieš
Gintaras Steponavičius, Seimo narys:
– Negalime atmesti to, kad žmonės surinko parašus ir ši iniciatyva yra. Tačiau mums rūpi tai, kad piliečių iniciatyva būtų organizuojama sąžiningai. Blogai, kai suplakami keli klausimai į vieną.
Taip galima nuomonę formuoti. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad referendumo keliami klausimai turi taip pat nepaminti visų mūsų piliečių prigimtinių teisių, kurias taip pat gina Konstitucija. Šiuo atveju kalbu apie pagarbą piliečių nuosavybei ir žmonių teisę su savo nuosavybe elgtis savo nuožiūra. Seimas turės apsispręsti dėl datos ir inicijuos, kad būtų išsiaiškintos tokio referendumo pasekmės. Lietuvos žmonės, balsuodami referendume, turi aiškiai suvokti, kokios tokio balsavimo pasekmės gali būti. Pirmiausiai reikia suprasti, kokia žala gali būti padaryta, jei būtų sprendimas uždrausti žemę parduoti užsieniečiams. Ar žinoma, kaip tai atsilieptų šimtams tūkstančių žemės savininkų ir jų konstitucinėms teisėms dėl nuosavybės? Taip pat reikia suvokti, kokios sankcijos gali būti dėl pamatinių sąlygų nesilaikymo stojant į ES prieš dešimt metų. Manau, kad visuomenė turi žinoti šiuos dalykus. Taip pat viliuosi, kad Konstitucinis Teismas dar prieš įvykstant referendumui spės pasisakyti.
Naujausi komentarai