Spardė ir smaugė
„Klaipėda“ jau rašė, kad kovo 25 d. apie 14 val. uostamiesčio Gedminų gatvėje esančioje progimnazijoje moksleivis, gimęs 2013 m., spyrė 43-ejų socialinei darbuotojai ir bandė ją smaugti.
Nukentėjusi moteris greitosios medicinos pagalbos stoties ekipažo buvo nugabenta į ligoninę. Traumuota moteris kurį laiką po įvykio buvo nedarbinga.
Pasakodama apie patirtą fizinę traumą ir psichologinį sukrėtimą socialinė darbuotoja tikino, kad atsikratyti mokinio baimės jai bus sunku.
Pasakodama apie incidentą ji dėstė tos dienos įvykius. Penktokas tądien pamokos metu buvo agresyvus, todėl socialinė darbuotoja su padėjėja atėjo nuraminti berniuką.
Jos išsivedė mokinį į atskirą kabinetą, su juo pabendravo, iškvietė mamą.
Berniukas jau buvo apsiraminęs, bet pamatęs atėjusią mamą vėl įsiaudrino ir pradėjo spardyti socialinę pedagogę.
Įniršio priepuolis vaikui pasireiškė tada, kai atrodė, kad mama sūnų jau išsives namo.
„Aš išėjau į koridorių, padėjėja tuo metu rakino duris. Spėju, kad atėjusi mama tapo trigeriu jo išpuoliui. Jis pavijo ir šoko ant manęs iš už nugaros. Pati apsiginti negalėjau. Padėjėja pribėgo ir jį atplėšė. Nuėjau į šalį. Tuo metu vaiko mama stovėjo ir nieko nedarė, o netrukus sūnų tiesiog išsivedė iš mokyklos. Matėme, kad jis ir ją spardė“, – kitą dieną po incidento pasakojo nukentėjusioji.
Longetė – 4 savaitėms
Socialinei darbuotojai sutino ranka, skaudėjo visą kūną, buvo sunku kvėpuoti, kojos nuo spyrių buvo nusėtos mėlynėmis, kaklas subraižytas ir patinęs nuo smaugimo.
Buvo net kilęs įtarimas, kad jai lūžo pirštas, bet ligoninėje nustatyta, jog tai – stipraus patempimo pasekmė, todėl keturias savaites liepta nešioti longetę.
Mokykloje dirbanti moteris pasakojo, esą dėl agresyvaus šio vaiko elgesio ne kartą nukentėjo jo bendramoksliai, į mokyklą buvo kviečiami pareigūnai, tačiau kaskart viskas baigdavosi konstatavimu, kad berniukas yra pernelyg jaunas bausti.
Tada prabilta, kad problemų keliantis vaikas lankosi pas psichiatrus, jam skiriami vaistai, tačiau elgesys kuo toliau, tuo labiau kelia grėsmę aplinkiniams, todėl imta įtarinėti, kad vaistų jis nevartoja.
Baimės: teigiama, kad berniuko elgesys kaskart vis didesnę grėsmę kelia aplinkiniams. Dėl jo ne kartą jau kreiptasi ir į policiją. E. Kinaičio nuotr.
Prie vaiko neprileidžia
Nors policijoje buvo surinkta medžiaga dėl skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, ikiteisminis tyrimas nebuvo pradėtas.
Pareigūnai norėjo gauti išvadas iš atsakingos vaikų teises ginančios institucijos.
Tikėtasi, kad po tokio drastiško incidento ryžtingų veiksmų imsis vaiko teisių saugotojai, bendraus su šeima, suteiks jai visą būtiną pagalbą.
Dienraščio žiniomis, po incidento vaiko teisių saugotojai kartu su mama ir berniuku važiavo į medicinos įstaigą. Tačiau po to kontakto su vaiku valdiškos įstaigos specialistai, kaip teigiama, nebeturėjo.
Paaiškėjo, kad nėra paprasta išsireikalauti, kad tėvai leistų bendrauti su vaiku ir suteikti jam būtiną pagalbą.
Nuo kovo 25-osios, kai užpuolė socialinę darbuotoją, berniukas mokykloje nebepasirodė.
Aiškėja, jog vaiko teisių apsaugos specialistai bandė susisiekti su berniuko tėvais, bet mama pareiškė, kad namuose sūnaus nėra.
Kieme berniuko niekas nematė, nepastebėtas jis lauke vaikštinėjantis su mama.
Buto langai tik retkarčiais praveriami, tačiau jau ilgą ilgą užtamsinti užuolaidomis.
Patekti į butą atsakingų institucijų darbuotojams nepavyko.
Kadangi nėra vaiko, neįmanoma ištirti jo sveikatos, nežinoma, ar jis vartoja paskirtus vaistus. Neįmanoma išsiaiškinti, ar šie medikamentai jam netinkami, o gal reikia kitokio gydymo.
Tuo pat metu negalima kvalifikuotai nustatyti, ar tėvai pakankamai rūpinasi savo atžala.
Pagaliau būtina spręsti berniuko mokymo klausimą, juk jis jau visą mėnesį nelanko mokyklos.
Policijos prašė skelbti paiešką
Patys brautis jėga ar imtis sekimo veiksmų vaiko teisių saugotojai neturi teisės. Todėl institucijos atstovai paprašė policiją paskelbti vaiko paiešką ir nustatyti, kur jis yra.
Pasirodo, kad ir tai nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.
Miesto policijos komisariato viršininkas Gintautas Pocevičius paaiškino, kad skelbti tokią paiešką nebuvo teisinio pagrindo.
Mat tėvai nesikreipė į policiją dėl vaiko dingimo, jiems tėvų teisės nėra apribotos. Gimdytojai bendrauja su pareigūnais ir atsako į užduodamus klausimus.
Gintautas Pocevičius. Policijos nuotr.
Pareigūnų duomenimis, vaikas yra su tėvu. Bent jau taip ne kartą pareigūnus patikino pats vaiko tėvas, kalbėdamas su jais telefonu.
Tiesa, jokiems valdiškų institucijų atstovams tėvas berniuko neparodė.
Visiškai įmanomas dalykas, kad tėvai nenori, jog vaikas būtų tiriamas ar gydomas medikų. Toks įtarimas kyla žinant, kad berniuko tėvas dirba tolimųjų reisų vairuotoju, su šeima negyvena ir vargu ar gali ilgai rūpintis vaiku.
Pareigūnai vis dar stengiasi nustatyti, kur tiksliai yra šis vaikas. Tiesa, tai nėra įprasto sekimo veiksmai.
Pareigūnai vis dar bando bendrauti tiek su berniuko mama, tiek su tėvu. Šie kalba, kad vaikui reikia nusiraminti.
Policija galėtų pradėti tyrimą dėl berniuko paieškos tik jei būtų teismo sprendimas. Jis taptų pagrindu pradėti paiešką arba apriboti tėvams jų teises rūpintis sūnumi. Tada būtų galima vaiką paimti iš šeimos, pasirūpinti jo gydymu.
Į teismą kreiptis turėtų ne policijos pareigūnai.
Kuo toliau, tuo daugiau būna keblių situacijų dėl vaikų ir jas reikia spręsti.
„Su analogiškomis situacijomis man neteko susidurti, bet būna visokių istorijų. Kuo toliau, tuo daugiau būna keblių situacijų dėl vaikų ir jas reikia spręsti“, – patikino G. Pocevičius.
Mama su sūnumi į Klaipėdą atvyko pernai iš Ukrainos.
Gali būti, kad moteris nepasitiki valdiškomis mūsų šalies institucijomis ir mano, jog gali nepaklusti reikalavimams.
Kita vertus, jie bendrauja su pareigūnais ir vaiko teisių saugotojais, tik nežinia, ar jie visada sako tiesą.
Sieks perkelti į saugią aplinką
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Gintarė Noliūtė pakartojo visiems gerai žinomą tiesą – vaiko saugumas ir gerovė yra vaiko teisių gynėjų prioritetas.
O viena būtinų sąlygų vaikui augti saugiam ir sveikam yra jo teisė į tinkamą ir laiku užtikrinamą sveikatos priežiūrą, gydymą.
„Tais atvejais, jei turima duomenų, kad tėvai nesutinka užtikrinti vaiko tinkamos sveikatos priežiūros ir dėl to kyla grėsmė jo sveikatai ar saugumui, vaiko teisių gynėjai į tokio pobūdžio pranešimą reaguoja kaip į galimą vaiko teisių pažeidimą. Visais atvejais pirmiausia yra stengiamasi užtikrinti vaiko teisių apsaugą šeimoje. Tad inicijuojama pagalba šeimai, padedanti išspręsti kylančius iššūkius. Kraštutiniais atvejais, jeigu neveikia jokios kitos pagalbos priemonės, gali būti priimamas sprendimas perkelti vaiką į saugią aplinką, kur bus tinkamai pasirūpinta jo poreikiais, – teigė G. Noliūtė. – Taip nutiko ir minimu atveju, nesuveikus anksčiau inicijuotoms pagalbos priemonėms, buvo priimtas sprendimas vaiką perkelti į saugią aplinką. Siekiant tai įgyvendinti, šiuo metu bendradarbiaujame su socialiniais partneriais, taip pat kreipėmės į policiją dėl vaiko buvimo vietos nustatymo“.
(be temos)