Pereiti į pagrindinį turinį

Vaisiai iš Ispanijos virto lietuviškais

2017-07-03 12:00

Uostamiestyje pastaruoju metu veikė nelegalūs prekeiviai. Uždarytas neįteisintas turgelis, kuris veikė senamiestyje. Inspektoriai patikrino ir internetu maisto produktus siūlančius įsigyti pardavėjus. Vieno vyro parduodami vaisiai iš Ispanijos sodų virto lietuviškais.

Vytauto Petriko nuotr.

Sekė skelbimus internete

Klaipėdos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė septynias nelegaliai veikusias įmones. Pastarosios neturėjo maisto tvarkymo veiklą įteisinančių pažymėjimų.

Inspektoriai sustabdė šių bendrovių veiklą. Du pažeidėjai išaiškinti, gavus informaciją iš vartotojų, vienas – pagal policijos pareigūnų pranešimą.

Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Antanas Bauža teigė, kad neplaninis patikrinimas surengtas internete patikrinus skelbimus apie mieste vykdomą prekybą maisto produktais, tarp kurių – konditerijos gaminiai, daržovės, konservai.

Inspektoriai nuvyko į turgelį, veikusį senamiestyje, Kepėjų g.

Internete buvo skelbiama, kad jis pirkėjų laukia ketvirtadieniais tris valandas kavinės teritorijoje.

Pasak A.Baužos, šis turgelis veikė nelegaliai – buvo neįteisintas.

Turgelis buvo uždarytas

Patikrinus čia prekiavusius asmenis, taip pat nustatyta nemažai kitų pažeidimų.

Viena ūkininkė prekiavo sufasuotomis, nuplautomis žolinėmis daržovėmis, prieskoniais, konservuotais pagardais iš daržovių su mėsa, vaisiais ir uogomis.

Kai kurie produktai pagaminti neturinčiose teisės tai daryti įmonėse.

Produktai buvo paženklinti ne pagal teisės aktų reikalavimus, etikečių apskritai nebuvo.

Tame pačiame turgelyje nustatytas ir nelegalus prekeivis pieno, mėsos gaminiais, konservais, duona. Buvo nurodyta, kad produktai pagaminti jo ūkyje, esančiame Plungės rajone.

Tačiau A.Bauža patikino, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viešai skelbiamose informacinėse sistemose tokiu pavadinimu maisto produktų gamybos patalpos nepatvirtintos.

Atkreiptas dėmesys, kad gaminiai buvo be privalomų ženklinimo rekvizitų. Pardavėjas negalėjo pateikti ir prekių įsigijimo dokumentų.

Informacija apie šį prekeivį perduota Plungės valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Inspektoriai uždarė neįteisintą turgelį. Uždrausta ir nelegalių prekeivių veikla.

Kioske čirškino beliašus

Kitą patikrinimą tarnyba surengė turgavietėje, esančioje Tilžės gatvėje. Į inspektorių akiratį pakliuvo jos teritorijoje esantis kioskas, kuriame gaminami beliašai su įvairiais įdarais, kibinai ir jais prekiaujama.

Nustatyta, kad patalpos įrengtos netinkamai šiai veiklai. Kioske nebuvo šalto ir karšto tekančio vandens, netinkama sienų, grindų, stalų danga. Neveikė ir šaldytuvas, nes statinyje neprijungta elektra.

Pardavėjai negalėjo pateikti nei žaliavų, nei produkcijos įsigijimo dokumentų,

Įmonė taip pat neturėjo maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo.

Tikrintojams grasino susidorojimu

Inspektoriai sureagavo ir į vartotojų pranešimą dėl prekybos braškėmis, jų nuomone, netinkamoje vietoje. Uogos buvo pardavinėjamos prie kelio, esančio šalia prekybos centro BIG.

Vartotojas atkreipė dėmesį, kad čia labai dideli transporto srautai.

Atlikus patikrinimą, paaiškėjo, kad įmonė braškėmis prekiavo nelegaliai. Ji neturėjo ne tik Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, bet ir savivaldybės leidimo.

"Prekeivė darbo vietoje nepateikė braškių įsigijimo dokumentų, higienos įgūdžių mokymo kurso pažymėjimo. Parduodama produkcija buvo neatsekama, nes pakuotės neženklintos. Nepateikta informacija apie pakuotoją ir siuntėją, kilmės šalį, kokybės klasę", – pažeidimus vardijo viršininkas.

Pasak A.Baužos, patikrinimo metu pardavėja iškvietė įmonės, kurios braškėmis prekiavo, atstovą.

Šis neprisistatė ir naudojo psichologinį smurtą. Grasino – užsiminė apie susidorojimą, elgėsi konfliktiškai.

Dar nespėjus baigti patikrinimo, prekybininkai staiga susirinko laikinus prekybos įrenginius su braškėmis ir pasišalino. Jie nepasirašė patikrinimo akto.

Bendrovės direktorius buvo iškviestas į tarnybą. Jam įteiktas sprendimas dėl prekybinės veiklos ir braškių uždraudimo.

Produktai – tarp musių

Gavus vartotojo skundą, patikrinimas surengtas ir kebabų kioske, esančiame Taikos prospekte. Pranešimas pasitvirtino.

Paaiškėjo, kad įstaiga veiklą vykdė neturėdama maisto tvarkymo subjekto pažymėjimo.

Kioske nebuvo baigta durų apdaila, durys laikytos atviros. Pastebėta musių, šaldiklyje pusgaminiai buvo laikomi netinkamomis sąlygomis. Produktai buvo nekokybiški, aptirpę.

Rasta ir neaiškios kilmės mėsos, neaiški padažų pagaminimo data.

Netinkamomis sąlygomis buvo atliekamas ir atvėsintos marinuotos mėsos vėrimas. Naudotos nevalytos daržovės.

Rasta produktų, kurių vartojimo terminas buvo pasibaigęs.

Įstaiga negalėjo pateikti ir receptūros, technologinių aprašymų. Nebuvo registruoti savikontrolės įrašai.

Pardavėja nedėvėjo darbo rūbų ir galvos apdangalo, neturėjo higienos žinių pažymėjimo.

Pakeitė kilmės šalį

Inspektoriai įvertino ir skelbimus apie prekybą maisto produktais socialiniame tinkle "Facebook".

A.Baužos teigimu, nustatyta, kad vienas asmuo, kaip nurodoma, chemiškai neapdorotais vaisiais tiesiai iš Ispanijos sodų prekiavo nelegaliai. Veikla neregistruota tarnyboje.

Vyras vaisius pristatydavo pagal išankstinius užsakymus į sutartas vietas. Inspektoriai birželį kelis kartus bandė užsisakyti vaisių iš šio prekiautojo, kad turėtų faktinių įrodymų.

Galiausiai jiems tą pavyko padaryti. Prekeivis į sutartą vietą atvežė trešnių. Patikrinime su Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriais dalyvavo policijos pareigūnai.

Trešnes pristatęs prekeivis neturėjo verslo liudijimo, asmens medicininės patikros knygelės, higienos žinių mokymų pažymėjimo. Neįvertinta buvo ir transporto priemonė.

A.Bauža pažymėjo, kad parduodamos trešnės tikrai buvo iš Ispanijos. Vyras pateikė įsigijimo dokumentą iš Lietuvos įmonės sandėlio. Iš viso prekeivis uogų turėjo 11 dėžių – 22 kg.

"Manome, jog vyras lietuviškas etiketes nuo trešnių dėžučių, nurodančias, kad importuotojas ir platintojas – Lietuvos kompanija, nuplėšė, bandydamas suklaidinti pirkėjus. Šis pilietis internete skelbėsi, kad vaisius draugai atveža tiesiai iš Ispanijos sodų ir šių vaisių nepalyginsi su esančiais parduotuvėse", – sakė viršininkas.

Prekiautoją tarnyba įpareigojo pašalinti reklamą iš skelbimų portalų. Jo veikla uždrausta.

Laikė purviname furgone

Pareigūnams užkliuvo ir vienos prekeivės vaisių laikymas netinkamomis sąlygomis prie prekybos centro, esančio Vingio gatvėje.

Tarnyba patikrinimą surengė pagal policijos pareigūnų pranešimą.

Moteris teisę verstis vaisių prekyba turėjo iš laikino įrenginio, tačiau negalėjo jų tvarkyti, rūšiuoti.

Patikrinimo metu buvo rastas nevažiuojantis, išdaužytais langais furgonas, kuriame buvo laikomi vaisiai, daržovės. Sąlygos tam buvo netinkamos, temperatūra per aukšta.

"Furgono sienos, lubos, grindys buvo nešvarios. Produktai – apspisti vaisinių muselių. Dalis vaisių, tarp kurių avokadai, bananai, buvo papuvę. Neaišku, iš kur moteris buvo įsigijusi vaisių ir daržovių. Pakuotės – neženklintos, be etikečių, nurodančių pakuotoją, siuntėją, kilmės šalį, kokybės klasę, o įsigijimo dokumentų pardavėja pateikti negalėjo", – teigė viršininkas.

Iš viso inspektoriai furgone rado 476,5 kg vaisių ir daržovių. Jais uždrausta prekiauti.

Anot A.Baužos, nekokybiškos trešnės ir arbūzai taip pat rasti ir prekybos vietoje. Jie buvo pradėję gesti, lipniais paviršiais.

Panašu, kad moteris arbūzus pjaustė nešvarioje mašinoje ant murzinos dėžės. Čia rasta fasavimo plėvelė ir peilis, neaiškios kilmės vanduo.

Prekiautoja nepateikė asmens medicininės knygelės, higienos mokymo kurso pažymėjimo.

Inspektoriai uždraudė moteriai prekiauti. Savininkas įpareigotas nuvilkti nevažiuojančią transporto priemonę iš stovėjimo vietos.

Patarė būti atidiems

A.Bauža akcentavo, kad visos įmonės, ištaisiusios pažeidimus, gali kreiptis į tarnybą dėl veiklos įteisinimo, gaunant maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą.

Tą jau padarė kavinė, kurios teritorijoje veikė nelegalus turgelis. Čia prekiauja smulkūs ūkininkai ar gamintojai savo išauginta ar pagaminta produkcija.

Viršininkas pabrėžė, kad vartotojai prekes turėtų įsigyti tik iš patvirtintų gamybos ir prekybos vietų.

Priešingu atveju jie rizikuoja savo bei artimųjų sveikata.

"Prieš įsigyjant internete reklamuojamų tortų, užkandžių, vaisių ar kitų maisto produktų rekomenduojame pasidomėti, ar mūsų tarnyba pardavėjui yra išdavusi leidimą. Šią informaciją galima pasitikrinti tarnybos interneto svetainėje esančiame Maisto tvarkymo subjektų registre arba tiesiog paskambinus į teritorinę tarnybą", – patarė A.Bauža.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų