Pereiti į pagrindinį turinį

Visureigių čempionatas įsiutino gyventojus

2016-07-14 02:00

Visureigių bekelės varžybos netoli Vilkyčių sukėlė ant kojų įvairių tarnybų inspektorius, kurie, gavę skundų iš aplinkinių gyventojų, į orą kėlė net bepiločius lėktuvus, norėdami įsitikinti, ar nebuvo padaryta žala gamtai.

Ūbavo tris paras

Kol kas tiesaus atsakymo, ar gali visureigiai ir keturračiai mauroti po privačias valdas, nėra, tačiau visos konflikto pusės pripažįsta, jog Lietuvoje nėra aiškios tvarkos, kaip ir kur gali būti įrengiamos bekelės trasos ar automobilių sporto poligonai.

Tokiu poligonu per Jonines tapo Šilutės rajone šalia Vilkyčių esančio Pangirių kaimo ribos. Keliems savininkams priklausančiose žemėse Vilkyčių visureigių klubas "4x4" surengė Lietuvos 2-ojo etapo čempionatą.

Leidimą tokiam renginiui klubas gavo iš Šilutės rajono savivaldybės.

Tačiau artimiausi klaipėdiečiai Alvydas Uksas ir Jūratė Zelenskienė piktinosi, kad, užuot rungtyniavę dvi paras, visureigiai paupiuose burzgė tris.

"Gyvenu prie keliuko, kuriuo į varžybas zujo visa ši technika. Tai ne pirmas toks renginys. Išvydusi, kas ten išdarinėjama, kviečiau policijos patrulius. Kartą tie automobilininkai jau bausti už miško paklotės sunaikinimą, tačiau niekas jų nesustabdo", – piktinosi vasaras savo sodyboje leidžianti klaipėdietė J.Zelenskienė.

Techniką – į kanalą?

Moteris su kaimynu apžiūrėjo vadinamąjį visureigių poligoną ir tikina, kad Veiviržo senvagėje rado tris vietas, kur matyti, jog važinėta technikos. Nors tai griežtai neigia patys autokroso dalyviai.

"Parašėme skundą Valstybinei miškų tarnybai. Su jos specialistu apėjome vietas, kur vyko renginys. Aiškinama, kad tai ne miško, o žemės ūkio paskirties žemė. Vieta, kur vyko varžybos, pagal dokumentus neva melioracinis telkinys, lyg kanalas. Dabar jis jau praplatintas, pilnas vandens. Anksčiau čia perėjo gausybė paukščių, net gervių būdavo. Po čempionato matėme aukštyn pilvu plaukiojančias žuvis. Baisu, juk ten gyvas vanduo", – piktinosi moteris.

Visureigių klubo vadovas ir čempionato rengėjas Remigijus Uktveris aiškino, kad savo renginiui visus leidimus gavo, veiksmus suderino su visomis tarnybomis, o apie visureigių mėgėjų šventę buvo informavęs ir kaimynus.

"Pranešiau kaimynei, kad bus toks čempionatas. Ji pasiskundė, kad jos keliuko seniūnija negreideriuoja. Geranoriškai pasamdžiau traktorių, nugreideriavo. Tačiau vėl blogai. Kažkokias vandens žarnas nutraukė, neįtinkame niekaip", – tikino autosporto mėgėjas Saugų seniūnijos Sakūtėlių seniūnaitijos seniūnaitis R.Uktveris.

Baiminasi dėl draustinio

Tai, kad visureigių klubo įkūrėjas kartu su konservatorių partija kandidatavo į Šilutės savivaldybę, tik dar labiau audrina kaimynų aistras.

"Jį kažkas dengia, niekas nenori rasti pažeidimų. Šiaip sau niekas neleistų bekelės trasos rengti šalia Veiviržo ichtiologinio draustinio. Kelias, kuriuo važinėjo visureigiai, yra metro atstumu nuo Veiviržo upės skardžio. Tačiau aplinkosaugininkai nematė jokių pažeidimų", – stebėjosi vietos gyventoja.

Sodybų šeimininkai parašė skundus įvairioms tarnyboms, kad šios ištirtų bekelės trasos atsiradimą ir varžybų padarinius.

Valstybinės miškų tarnybos specialistas Artūras Znutas vakar apžiūrėjo varžybų vietą.

"Tai yra žemės ūkio paskirties žemė. Tiesa, kai kur ji apaugusi krūmais. Tačiau tai nėra miškas. Mano kompetencija čia ir baigiasi", – tikino specialistas.

Skyrė baudą

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos agentūros vadovas Andrius Kairys, gavęs savo pavaldinių raportus apie gyventojų skundus, tikino, kad aiškių aplinkosauginių pažeidimų kol kas nebuvo nustatyta.

"Pakėlė specialistas bepilotį lėktuvą į orą, apžiūrėjo teritoriją. Visus atsakymus gyventojai gaus raštu. Jie minėjo fekalijų duobes, kurias neva po renginio kažkas užkasė. Tačiau nieko panašaus neradome. Paprašėme renginio organizatoriaus pristatyti visus dokumentus. Leidimus renginiui išdavė Šilutės savivaldybė. Jie informuoti, kad buvo gyventojų nusiskundimų dėl triukšmo, kitų dalykų. Kitą kartą, matyt, teks jiems atsižvelgti į tai, kad šio renginio organizatoriais buvo skųstasi", – pastebėjo A.Kairys.

Visureigių klubas anksčiau buvo baustas už aplinkai padarytą žalą, tačiau esą kol kas nesumokėjo paskirtos baudos.

"Aš prisiėmiau tūkstančio eurų baudą, nors ne mūsų klubo nariai tai padarė. Naktį ten važinėjo keturračiai. Tai jie buvo Veiviržo senvagėje, bet baudą teks man sumokėti, o tai tikrai nėra maži pinigai", – aiškino R.Uktveris.

Nėra reglamentų

A.Kairys tikino, kad savo žodį šiame konflikte dar turės tarti Nacionalinė žemės tarnyba.

"Jei tai yra žemės ūkio paskirties žemė, ji turi būti naudojama pagal paskirtį. Jei ne, paskirtis turi būti pakeista. Tačiau šis konfliktas parodė, kad valstybės nustatytos aiškios tvarkos, kaip turi būti organizuojami tokie renginiai, nėra. Nėra aišku, kaip turi būti reglamentuojamos tokios trasos ar visureigių poligonai. Vadovaujamasi kitais teisės aktais", – pastebėjo A.Kairys.

Renginio organizatorius R.Uktveris tikino, kad kiekvienas dalyvis turėjo palikti 50 eurų užstatą prieš registruodamasis varžyboms.

"Tai ekologinis mokestis, jei, neduok Dieve, kas nors kokį medelį nulaužtų. Niekas taip neatgraso noro niokoti gamtą, kaip pinigai. O kas turėtų atlyginti padarinius, jei ne patys mes?" – kalbėjo R.Uktveris.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų