Net nuo namų byrančios plytos kai kurių klaipėdiečių neskatina imtis daugiabučių pastatų remonto. Į administratoriaus įspėjimus apie gresiantį pavojų bei rekomendacijas pradėti renovaciją tiesiog nekreipiama dėmesio.
Kelia pavojų
Nepavydėtina situacija susidarė Rūtų gatvės 13, Birutės gatvės 15 ir 17 namuose. Jau kurį laiką yra pastatų sienos – krenta raudonos plytos, jų sutrupėjusios dalys.
Namus administruojančios įmonės „Paslaugos būstui“ darbuotojai šiuos pastatus buvo priversti aptverti „Stop“ juosta. Taip praeiviai įspėjami apie krentančias plytas, o gyventojams primenama apie iškilusią problemą.
Įmonės „Paslaugos būstui“ direktorė Regina Uznienė pasakojo, kad su minėtuose namuose gyvenančiais klaipėdiečiais apie yrančius fasadus kalbama jau trejus metus.
Būstų savininkams siūloma renovuoti pastatus. Taip būtų ne tik atnaujintas fasadas, bet ir šildymo sistema, vamzdynai. Namas ne tik nebekeltų grėsmės gyventojams ir praeiviams, bet ir būtų taupus.
Tačiau, anot R.Uznienės, kol kas būstų savininkai nenori pradėti renovacijos, o administratorius negali įpareigoti jų imtis tokių darbų.
Geriausiu atveju šioje situacijoje prižiūrėtojas gali pasirūpinti, kad trupančios namo fasado plytos būtų pakeistos naujomis. Tačiau vadovė aiškino, kad pastarieji darbai yra labai brangūs.
Nuolatinis pavienių plytų keitimas gyventojams kainuos kur kas daugiau nei viso fasado remontas ir apšiltinimas.
„Problema labai rimta. Kalbame su gyventojais, aiškiname, kad reikia remontuoti visą fasadą, pradėti renovaciją, kad pavienių plytų keitimas problemos neišspręs. Tokie darbai sudėtingi ir daug kainuoja. Pakeisi dalį ištrupėjusių plytų, o po kiek laiko darbus teks kartoti kitoje vietoje“, – aiškino vadovė.
Nugriuvo namo siena
R.Uznienės teigimu, jei gyventojai nieko nedarys, problema tik aštrės. Per ištrupėjusias vietas į sienas pateks vanduo ir jas ardys. Problemų kils ir butuose. Dėl susikaupusios drėgmės pradės pelyti sienos.
Dėl nesandarių konstrukcijų reikės daugiau šilumos pastatui šildyti. Už tai turės mokėti gyventojai.
Galiausiai pastato sienos gali griūti, kaip tai pernai spalį nutiko viename Debreceno gatvės name. Jo gyventojai taip pat laiku neapsisprendė remontuoti fasado, nepripažino, kad sienos yra visų nuosavybė.
Analogiška situacija buvo ir Birutės gatvės viename name.
„Žmonės niekaip nesupranta, kad namo konstrukcijos, mūrai, stogas, kanalizacija, stovai, balkonai yra visų būstų savininkų nuosavybė. Anksčiau ar vėliau jas reikės suremontuoti. Geriau problemą spręsti iš karto. Tada ir darbai kainuos pigiau“, – pabrėžė vadovė.
Renovacijai – palankus metas
R.Uznienė pasakojo, kad problemų dėl krentančių plytų kilo ir keliuose kituose įmonės „Paslaugos būstui“ prižiūrimuose pastatuose. Tarp jų – Rūtų gatvės 15, Manto gatvės 92 ir 94 namuose.
Vadovė džiaugėsi, kad jų gyventojai pradėjo spręsti problemą – apsisprendė renovuoti namus.
Anot R.Uznienės, dabar tam labai palankus metas. Iki 2015-ųjų modernizacijos darbams galima iš valstybės gauti iki 40 proc. paramą. Gyventojams nekainuoja ir projektų parengimas, techninė priežiūra, administravimas po renovacijos. Šiuos darbus taip pat kompensuoja valstybė.
„Buvo pasakyta, kad po 2015 metų tokios didelės paramos nebus. Tad dabar labai palanki proga pradėti renovuoti daugiabučius namus“, – akcentavo vadovė.
Abejonės – nepagrįstos
Pasak R.Uznienės, gyventojai turi įvairių nuogąstavimų dėl renovacijos. Kai kuriems nepagrįstų abejonių pradėti darbus kelia planuojamas euro įvedimas.
Kitas dažnas gyventojų argumentas, kodėl nereikia pradėti renovacijos, – pinigų trūkumas.
„Euras neturi įtakos modernizacijai. Įvedus naują valiutą, mokesčius vis tiek reikės mokėti. Renovacijai reikia investicijų, tačiau jos atsiperka. Žmonės gauna mažesnes sąskaitas už šildymą.
Jei gyventojai nesiims renovacijos, tai daugiau pinigų išleis orui šildyti, o geresnės gyvenimo kokybės nebus“, – komentavo vadovė.
R.Uznienė pabrėžė, kad gyventojai patys turi apsispręsti dėl renovacijos. Tik jų sprendimas lemia, ar tenka gyventi griūvančiame name, nuolat leisti pinigus pavienių plytų pakeitimui, gauti dideles sąskaitas, ar investuoti, atsinaujinti, tapti taupiu namu ir išspręsti visas pastato problemas.
Naujausi komentarai