Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras pranešė, kad įvertinęs realias galimybes išgyventi šaltame Baltijos jūros vandenyje, baigė nuo vidurnakčio vykdytą gelbėjimo operaciją.
Taip ilgai išgyventi šaltame vandenyje negalėjo
„Remdamiesi tarptautine jūrų paieškos ir gelbėjimo praktika bei žmogaus galimybėmis išgyventi tokiame šaltame vandenyje, esame priversti konstatuoti, kad padarėme viską, ką galėjome, ieškodami vieno iš dviejų dingusių katerio įgulos narių. Skaudu pripažinti, bet tokiomis sąlygomis, kokios dabar yra Baltijos jūroje, taip ilgai išgyventi neįmanoma“, – pranešime spaudai sakė paieškos operacijai vadovavęs Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro viršininkas komandoras Eugenijus Valikovas.
Šiuo metu Baltijos jūros temperatūra siekia iki dviejų laipsnių šilumos, žmogus tokiomis sąlygomis be specialių priemonių gali išgyventi iki 1 valandos, o mūvint specialius, šilumą sulaikančius kombinezonus – iki 6 valandų.
Apie dingusiuosius pranešė artimieji
Pranešimas apie Baltijos jūroje dingusį žvejybinį katerį ir jame buvusius du asmenis gautas šeštadienį vakare. Pasieniečiams apie į uostą laiku negrįžusius asmenis pranešė jų artimieji.
Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras šeštadienį vakare gavo Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pranešimą apie Baltijos jūroje ties Klaipėda dingusį katerį ir juo plaukusius du asmenis ir pradėjo paieškos operaciją.
Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras paieškos ir gelbėjimo operacijai pasitelkė VSAT sraigtasparnį „Eurocopter 135“ ir Karinių oro pajėgų sraigtasparnį „Dauphin“, turintį šilumos šaltinio paieškos ieškiklius, ir du Karinių jūrų pajėgų laivus „Jotvingis“ ir „Šakiai“.
Sekmadienį ryte, apie 8 val., pastebėtas Baltijos jūroje apvirtęs kateris su ant jo esančiu asmeniu. Karinių oro pajėgų sraigtasparniu asmuo nukeltas ir parskraidinamas į Klaipėdos ligoninę medicinos apžiūrai.
Pasak prie gelbėjimo operacijos prisidedančių pareigūnų, sekmadienio rytą pastebėtas ir išgelbėtas žvejys buvo sąmoningas, stabilios būklės ir pastebėjęs gelbėtojus stengėsi atkreipti į save dėmesį, mojavo.
Išgelbėto vyro būklė - gera
Lietuvos karinių jūrų pajėgų komandoras leitenantas Ramūnas Kažerskas teigė, kad 11 val. vis dar buvo tęsiama gelbėjimo operacija siekiant surasti antrąjį į nelaimę patekusį žveją.
Vyras, kurį pavyko išgelbėti, sraigtasparniu nugabentas į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Šiuo metu jį apžiūri gydytojai.
„Jis perduotas profesionalų priežiūrai. Artimieji ten taip pat jau nuvyko. Mūsų visos pastangos – rasti dingusįjį“, – patikino R.Kažerskas.
Kaip minėta, ištisą naktį ant apvirtusio katerio praleidusio vyro būklė – gera. Su juo dirba psichologai. Gelbėjimo operacijos koordinatoriai bendrauja su žvejų artimaisiais, informuoja juos apie gelbėjimo operacijos eigą.
Išplaukė moderniu kateriu
Gelbėjimo laivas „Šakiai“ jau iškėlė apvirtusį žvejų katerį, kad šis netaptų kliūtimi kitiems laivams.
Kodėl įvyko nelaimė, specialistai kol kas negali įvardyti, tačiau mažai tikėtina, kad nelaimę galėjo lemti oro sąlygos, mat jos, anot pašnekovo, buvo itin geros.
„Vėjas yra iki 7 m/s, kas mūsų Klaipėdai yra, galima sakyti, štilis. Bangos – iki 0,5 m, tai irgi yra štilis. Matomumas taip pat geras. Oras tikrai yra geras“, – teigė R.Kažerskas.
Pasak pašnekovo, priežastis, lėmusias tai, jog kateris apsivertė, parodys tolimesnis tyrimas, tačiau tikėtina, kad kažkokiu būdu vanduo pateko į laivo vidų ir kateris apsivertė.
Pastebima, kad laivas, kuriuo savaitgalį žvejoti išplaukė vyrai, nėra sukiužusi gelda.
Į nelaimę patekę žvejai plaukė moderniu, 7 m ilgio kateriu, kuriame yra vidinės patalpos, langai, visa reikiama navigacinė įranga.
„Tai – modernus pramogų laivas, kuruo galima plaukti ir žvejoti“, – apibūdino R.Kažerskas.
Laivas buvo aptiktas 20 km nutolęs nuo kranto.
Vis dėlto, šiuo metu, kaip minėta, gelbėtojai deda visas įmanomas pastangas, kad būtų rastas dingęs vyras.
Nors viliamasi jį išgelbėti gyvą, tačiau pripažįstama, kad vertinant visus teorinius skaičiavimus, oro sąlygas, tikimybė, kad vyras išgyveno – nedidelė.
Dingusiojo ieško du sraigtasparniai, du Karinių jūrų pajėgų laivai.
Pašnekovo teigimu, prisijungti prie gelbėjimo operacijos yra pasirengęs laivas M54 „Kuršis“, narų komanda.
Gelbėjimo rajone - du laivai ir du sraigtasparniai
15 val. du laivai ir du sraigtasparniai vis dar dirba gelbėjimo rajone.
Prie šios komandos prisijungti bet kada prireikus pasirengęs ir dar vienas Karinių jūrų pajėgų laivas su budinčia narų grupe.
Teigiama, kad kol kas pasitelkti ir šias pajėgas nėra poreikio, nes atradus pirmąjį į nelaimę patekusį žveją buvo patikslintas paieškų rajonas ir šiuo metu jame dirbančios pajėgos jį aprėpia užtektinai.
Pabrėžiama, kad patikslinus paieškų rajoną dingusiojo žvalgomasi ten, kur realiausia jį aptikti ir išgelbėti.
R.Kažerskas nesiėmė prognozuoti, kiek galėtų trukti gelbėjimo operacija.
„Sunku pasakyti, kiek dar truks paieška, bet mes tęsime operaciją tol, kol yra bent teorinės galimybės šį žmogų rasti gyvą“, – tvirtino štabo viršininko pavaduotojas.
Pastebima, kad galimybė išgyventi priklauso ir nuo to, kaip vyras buvo apsirengęs.
Tokiu metų laiku įkritus į vandenį, kurio temperatūra siekia nuo 0 iki 2 laipsnių šilumos, o oro temperatūra – apie 2 laipsnius šalčio, vilkint megztiniu ir kelnėmis, žmogus gyvas ištvertų nuo 20 minučių iki 1 valandos.
„Mes visuomet žvelgiame į žmogų ir tikėjimą, kad mes galime padėti. Vertiname ir to išgelbėtojo laiką. Tikimės, kad jis buvo apsivilkęs specialų kostiumą, kuris leidžia žmogui vandenyje gyvam išlikti iki 6 valandų“, – vilčių atimti neskubėjo pašnekovas.
Bendravo su artimaisiais
Jūrų gelbėjimo koordonavimo centro atstovai nuo pat paieškos ir gelbėjimo operacijos pradžios nuolat bendravo su abiejų į nelaimę patekusių vyrų artimaisiais.
Jie buvo atvykę ir į minėtą centrą, susitiko su jo atstovais, apie operacijos eigą ir naujausias žinias artimieji informuojami pirmiausia.
Sunkų laiką išgyvenantiems nelaimėlių artimiesiems taip pat suteikta psichologinė pagalba.
Naujausi komentarai