Pereiti į pagrindinį turinį

Nusikaltėliai sėdo prie kompiuterių

2015-09-15 15:00

Nusikaltėliai nusitaikė į jautriausią visų įmonių vietą – buhalteriją. Ir Klaipėdos bendrovės jau kenčia nuo programišių, užblokuojančių buhalterių apskaitai naudojamą programą ir reikalaujančių išpirkos.

Shutterstock nuotr.

Nusikaltėliai nusitaikė į jautriausią visų įmonių vietą – buhalteriją. Ir Klaipėdos bendrovės jau kenčia nuo programišių, užblokuojančių buhalterių apskaitai naudojamą programą ir reikalaujančių išpirkos.

Smogia iš pasalų

Tokio nusikaltimo schema paprasta. Buhalterinę apskaitą tvarkantys asmenys gauna elektroninį laišką, kurio siuntėjas nekelia abejonių. Adresatas paprastai yra netikras, į realų panašus tiek pat, kiek, pavyzdžiui, "Adidas" į "Adidus".

Jeigu buhalteris atidaro tokį laišką ir susidomi prikabintu paveikslėliu bei jį atidaro, aktyvuoja virusą. Jis leidžia naudotis naršykle, kompiuterio naudotojas mato duomenis, bet negali jų atidaryti, kompiuteris "nebeatpažįsta" programos, kuria buhalteris naudojasi savo darbe.

Ekrane pasirodo taisyklinga lietuvių kalba parašytas tekstas, pranešantis, kad naudotis programa bus galima sumokėjus 4 bitkoinus. Kad žmogus nepasimestų, jam atsiunčiama nuoroda, kurioje detaliai paaiškinta, kaip įsigyti šių "pinigų".

"Buhalterija yra jautriausia bet kurios įmonės vieta. Juk kalba eina ne tik apie atlyginimus darbuotojams, bet ir mokesčius, atsiskaitymus su partneriais. Todėl nenuostabu, kad įmonės stengiasi kaip galima greičiau atgauti galimybę naudotis programa", – teigė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas Arlandas Lavrentjevas.

Reikalauja virtualių pinigų

Šiuo metu uostamiesčio policija tiria keturis analogiškus pranešimus apie šiuos nusikaltimus.

Pareigūnai žino, kad nukentėjusiųjų yra kur kas daugiau. Dalis jų sumokėjo reikalaujamus pinigus. Vienas bitkoinas atitinka apie JAV 800 dolerių.

Tai yra virtuali valiuta, kuri suteikia galimybę atlikti mokėjimus greitai, pigiai ir išsaugoti savo privatumą. Visi atsiskaitymai vyksta decentralizuotai, be jokių bankų. Nėra centrinio mazgo arba centrinio administratoriaus, kaip tai yra dolerio, euro ar kitos valiutos atvejais. Atsiskaitymuose dalyvauja kompiuterinio tinklo dalyviai. Bitkoinų persiuntimas vykdomas akimirksniu, o pati operacija yra santykinai pigi ar net nemokama.

Pavojų minėjo ir J.Bondas

Pareigūnai mano, kad nusikaltėliai, sukūrę ir besinaudojantys šiuo virusu, gali būti net ne Lietuvoje.

Net sumokėję nusikaltėliams vartotojai negali būti tikri, kad atgaus prieigą. Gali būti, kad atkodavę ją nusikaltėliai tą pačią auką pamėgins reketuoti ir ateityje.

Kai kurie nukentėjusieji kreipiasi į kompiuterinių programų žinovus ir prašo jų pagalbos.

Saugodamiesi programišių išpuolių ar paprasčiausio gedimo kai kurie įmonių buhalteriai kopijuoja visus būtiniausius duomenis ir prireikus naudojasi šiomis kopijomis.

Pareigūnai pataria atidžiau stebėti elektroninius laiškus, neatidarinėti jų priedų, jei tai nėra reikalinga darbui, ir kaskart pranešti policijai apie panašius nusikaltimus, kuriais įmonėms padaroma labai didelė žala.

Šis nusikaltimas virtualioje erdvėje jau senokai žinomas užsienio šalyse. Garsusis filmo personažas Jamesas Bondas yra pasakęs taiklią frazę, tinkančią ir šiam nusikaltimui apibūdinti: "Žmogus su šautuvu padaro mažiau žalos nei sėdintis prie kompiuterio".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų