Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdiečio V.Karčiausko skulptūra – į pasaulinę parodą

2010-04-08 10:56
Klaipėdiečio V.Karčiausko skulptūra – į pasaulinę parodą
Klaipėdiečio V.Karčiausko skulptūra – į pasaulinę parodą / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Klaipėdiečio dailininko Vytauto Karčiausko sukurta skulptūra penktadienį iškeliaus į Kiniją ir papuoš Lietuvos paviljoną bene didžiausioje iki šiol organizuotoje pasaulinėje parodoje „EXPO - 2010“ Šanchajuje.

L. da Vinci'o pėdsakais

Šiandien menininkas parodė savo kūrinį J.Ruškio įmonės „Metalo gaminiai“ ceche, kur jis baigiamas montuoti. Iš plieno ir bronzos sukurta 3,45 m aukščio ir 2,8 m. pločio skulptūra sveria 450 kg ir primena garsųjį Leonardo da Vinci'o piešinį, kuriame tobulas žmogus pavaizduotas kaip Visatos centras.

Neatsitiktinai V.Karčiauskas viename Italijos muziejų surado ten saugomus L. da Vinci'o pėdų atspaudus, padarė jų kopijas ir įkomponavo į savo kūrinį. Šią idėją jam pasufleravo filosofas Arvydas Juozaitis. „Man ji pasirodė geniali ir universali, nors iš pradžių buvau galvojęs padaryti galbūt Arvydo Sabonio ar kokio nors kito žymaus Lietuvos žmogaus pėdų atspaudus“, - pasakojo V.Karčiauskas.

Skulptūrą, kurioje greta vyro įkomponuoti ir įsivaizduojamos moters pėdų atspaudai, žmogaus gyvenimo rato, piramidės simboliai, dailininkas kūrė pusantro mėnesio.

„Čia gi ne tik menas, bet ir fizika, ir ezoterika. Norisi, kad kūrinys skleistų jausmą, trauktų įeiti į jį, pasimatuoti bronzines vyro ar moters pėdas, kad žmogų apglėbtų pozityvia energija“, - tvirtino autorius, bebaigiantis kinetinę, į šonus siūbuosiančią skulptūrą, kurią pavadino „Aš galiu“.

V.Karčiausko sumanymu, ji bus nudažyta sidabro spalva ir joje dar bus įtempta 12 plieninių stygų, simbolizuosiančių dviejų žmonių - vyro ir moters gyvenimą, 12 mėnesių, metus...

Atstovaus Lietuvai

Penktadienį skulptūra bus išgabenta į Kiniją. Jai užsakytas specialus lėktuvas, „Aš galiu“ nuskraidinsiantis tiesiai į Šanchajų, kur nuo gegužės iki spalio vyks pasaulinė paroda „EXPO - 2010“.

Jos  tema: „Geresnis miestas - geresnis gyvenimas“ simbolizuoja visos žmonijos geresnės ateities ir tobulesnės aplinkos siekius. Dalyvauti parodoje norą pareiškė 192 šalys, 5,28 kv. km ekspozicijoje organizatoriai tikisi sulaukti apie 70 mln. lankytojų.

Pasaulinėje parodoje Lietuvai atstovaus Aplinkos ministerijos konkursą laimėjusios ekspozicijų, renginių ir reklamos srityje dirbančios kompanijos „Ekspobalta“ projektas „F-LY Lithuania“, arba „Skrisk, Lietuva“.

Kaip teigė jo sumanytojai, Lietuvos miestams bendra tai, kad visi jie paskendę žalumoje, kvėpuoja jaunatviškumu ir energija. Ypač akivaizdžiai tai matoma pakilus aukščiau oro balionu: visur besidriekianti žaluma, aktyvus transporto ir žmonių judėjimas, raudonstogiai senamiesčiai ir šiuolaikiniai dangoraižiai įspūdingai susipina daugumoje Lietuvos miestų.

Lyg iš oro baliono

Šį vaizdą, pasitelkusi skrydžio oro balionu simuliaciją, ir bandys perteikti Lietuvos ekspozicijos lankytojui „EXPO - 2010“ projekto konkursą laimėjusi „Ekspobalta“.

Oro baliono idėją projekto rengėjai tvirtino pasirinkę neatsitiktinai. Lietuva pirmauja pasaulyje pagal oro balionų skaičių, tenkantį vienam šalies gyventojui, o Vilnius - vienintelė iš Europos sostinių, virš kurios yra įmanomi skrydžiai oro balionu.

Pagal projekto rengėjų sumanymą, Lietuvos paviljono centre stovės stilizuotas „karšto oro balionas“. Ant cilindrinio ekrano sienų bus rodomi kino filmai ir panoraminės nuotraukos. Krepšinio kampe bus pristatytas 2011-aisiais Lietuvoje vyksiantis Europos krepšinio čempionatas. Paviljono šone, prie pat įėjimo bus įkurdinta V.Karčiausko skulptūra „Aš galiu“.

Autorius nėra tikras, kad po pusmečio iš pasaulinės parodos jo kūrinys sugrįš į Lietuvą. Dailininko teigimu, jau dabar juo domisi kinai, o jei jie nenupirks, tai vieta skulptūrai jau numatyta Vilniuje.

Keliametrės V.Karčiausko skulptūros jau stovi Estijoje, Lenkijoje ir Graikijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra