Ne vienerius metus su Rusija dėl pasienio punkto Kuršių mariose besideranti Lietuva siūlo kaimynams Rybačij (Rasytės) punktą statyti naudojant trišalio regioninio bendradarbiavimo programos lėšas.
Tokį siūlymą vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis trečiadienį pateikė susitikime su Rusijos regioninės plėtros ministru Viktoru Basarginu.
"Šiuo metu yra pasirašyta dvišalė sutartis tarp Lietuvos ir Rusijos Federacijos dėl Kuršių marių naudojimo abiejų valstybių laivams, bet fiziškai ji nėra įgyvendinama, nes Rusijoje nėra pasienio patikros punkto. Pas mus Nidoje yra, bet Rusijos pusėje nėra", - po susitikimo trečiadienį sakė R.Palaitis.
Kadangi įrengti patikros punktui reikia nemažai investicijų, Lietuvos ministras pasiūlė Rusijai pasinaudoti Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos regionų vystymo programos lėšomis. Programai Europos Sąjunga yra numačiusi skirti iš viso 130 mln. eurų (449,5 mln. litų), Rusija - 44 mln. eurų (152 mln. litų).
"Mes siūlome jiems iš tos trišalės programos statyti pasienio patikros punktą. Tam reikia rimtos infrastruktūros. Reikia prieplaukos laivams priplaukti, turi būti pastatas su komunikacijomis", - dėstė R.Palaitis.
Tačiau jis sakė iš svečio neišgirdęs aiškių pažadų šiuo klausimu.
Pasak Lietuvos ministro, Rusija Rybačij pasienio punkto klausimą sieja su daugiašalės sutarties pasirašymu. Į šią sutartį, anot V.Basargino, turėtų būti įtraukta ir Europos Sąjunga.
"Natūralu, Lietuva yra Šengeno erdvėje, ir jie traktuoja, kad reikės daugiašalės sutarties. Bus toliau dirbama, kad daugiašalė sutartis būtų pasirašyta, bet čia aiškumo iki galo nėra", - tvirtino R.Palaitis.
Susitarimą dėl laivybos atnaujinimo Lietuvos ir Rusijos vyriausybės pasirašė 2007 metų gruodį Svetlogorske. Juo abiem šalims siekiama sudaryti palankias sąlygas bendradarbiauti vidaus vandenų transporto srityje, stiprinti ir plėtoti ekonominius, turizmo bei kultūros ryšius.
Lietuvos pusėje esančiame Nidos keleiviniame uoste tarptautinis pasienio kontrolės punktas pastatytas dar prieš septynerius metus. Tačiau šis punktas neveikia, nes Rusijos pusėje tokio punkto nėra.
Kaliningrado administracija šio punkto įrengimo klausimus svarsto jau daugiau nei 10 metų, tačiau jokie darbai iki šio nevykdomi.
Tikimasi, kad įrengus tarptautinį jūrinį punktą Nida-Rybačij, suklestės jūrinis turizmas, naudingas abiem šalims.
Naujausi komentarai