Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) atmetė didžiausios greitųjų kreditų įmonės Lietuvoje bendrovės „4finance“ pretenzijas dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) taikytų poveikio priemonių už pinigų plovimo prevencijos priemonių pažeidimus, ketvirtadienį pranešė FNTT.
Anot tarnybos, reaguodama į pastaruoju metu padažnėjusius telefoninio sukčiavimo atvejus, tarnyba atliko žinomo prekės ženklo „SMS Credit“ naudotojo – greituosius kreditus teikiančios įmonės „4finance“ patikrinimą. Jo metu nustatyta, kad greitieji kreditai išduodami paraiškas internetu pateikusiems asmenims, tinkamai neidentifikuojant jų tapatybės.
Greituosius kreditus teikiančios bendrovės pagal Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymą privalo nustatyti paskolos gavėjo tapatybę, jam pateikus tapatybę patvirtinančius asmens dokumentus arba šių dokumentų patvirtintas kopijas.
Už šių reikalavimų nevykdymą UAB „4finance“ direktoriui G.V. buvo surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas ir Kauno miesto apylinkės teismas, išnagrinėjęs FNTT pradėtą administracinės teisės pažeidimo bylą, priėmė sprendimą paskirti bendrovės direktoriui 8 tūkstančių litų baudą. Apeliacinį skundą nagrinėjęs Kauno apygardos teismas atmetė bendrovės vadovo argumentus ir paliko galioti Kauno apylinkės teismo sprendimą. Šių dviejų teismų sprendimai netenkino UAB „4finance“ atstovų ir advokatų ir jie kreipėsi į LAT, prašydami vėl atnaujinti bylos nagrinėjimą.
LAT antradienį priėmė sprendimą atmesti „SMS Credit“ skundą kaip nepagristą, teigia FNTT.
Komentarai
Gediminas Velička, bendrovės „4finance” generalinis direktorius
Tai yra ginčas dėl asmens tapatybės nustatymo per pažangias e-bankininkystės sistemas. Tiesiog Lietuvoje į žemesnės galios teisės aktus neperkelta galimybė identifikuoti klientus nuotoliniu būdu, nors ES ir šalies įstatymai teisės aktai tai numato.
LSVKA prezidentas Liutauras Valickas
Mes svarstome galimybę kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę dėl pasenusio nutarimo pakeitimo, kad šis neatitikimas aukštesnės galios teisės aktams būtų pašalintas. Nes dabartinis reglamentavimas kvescionuoja pažangiausią asmens tapatybės nustatymo būdą, kurį naudoja ir tos pačios viešos institucijos – „Sodra", Mokesčių inspekcija, e-teismai. Akivaizdu, jog šešerių metų senumo taisyklės (patvirtintos 2008 m.) nebeatitinka šio laikmečio poreikių.
Vilniaus apygardos teismas šių metų rugpjūčio 14 dieną atmetė FNTT apeliaciją analogiškoje byloje prieš kitą vartojimo kreditus teikiančią bendrovę ir pripažino, kad kliento identifikavimas nuotoliniu būdu yra tinkamas.
Naujausi komentarai