Pernai užfiksuotas mažiausias smurto prieš vaikus skaičius per pastaruosius ketverius metus, tačiau padvigubėjo seksualinio smurto aukų.
Savivaldybių vaikų teisių apsaugos tarnybų duomenimis, 2008 m. iš viso smurtą patyrė 1048 vaikai, 2007 m. – 1778 vaikai, daugiausia 10-14 metų amžiaus.
Iš patirtų smurto atvejų fizinis smurtas sudarė 56, psichologinis – 33, o seksualinis – 11 procentų. 2007 metais seksualinis smurtas sudarė 6 proc.
Pastebima, kad seksualinį smurtą beveik 5 kartus dažniau patiria mergaitės nei berniukai.
Fizinį smurtą dažniau patiria berniukai.
Dažniausiai seksualinį, fizinį ir psichologinį smurtą patiria 10–14 metų vaikai.
2008 m. suteikta finansinė parama 4 nevyriausybinėms organizacijoms, kurios ištiesė pagalbos ranką 582 nuo smurto nukentėjusiems vaikams.
Šių organizacijų atstovai paslaugas teikia ne tik įstaigų patalpose, bet ir suburia mobilias specialistų komandas, kurios dirba su nukentėjusiais vaikais ir jų šeimos nariais įvairiose apskrityse ir savivaldybėse. Tai yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva sukurta priemonė, kurios projektams įgyvendinti jau ketvirtus metus teikiama finansinė parama.
„Apibendrinant rezultatus, galima teigti kad, savivaldybės įstaigoms bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis pagalba buvo prieinama ir sunkiau besiverčiančioms, taip pat socialinės rizikos šeimoms, kuriose vaikas patiria didžiausią riziką nukentėti nuo smurto“, - kalbėjo R.J.Dagys.
Socialinės apsaugos ir darbo ministro teigimu, mokyklose sėkmingai diegiamos smurto mažinimo programos atkreipė mokinių, tėvų bei mokyklų bendruomenių dėmesį į vis dažnesnį vaikų itin žiauraus elgesio protrūkį mokyklose.
O tai leido pasiūlyti ir tinkamiausią šios problemos sprendimo būdą - pradėtos vykdyti Patyčių ir smurto prevencijos programos „Olweus“ ir „Second Step“. Iš viso įkurta 10 vaikų prieš smurtą grupių dešimtyje Lietuvos mokyklų.
Siekiant padidinti socialinį ir psichologinį saugumą mokyklose, buvo apmokytos specialistų komandos, parengta ir patobulinta smurto mažinimo programų medžiaga. Todėl jau šiemet ji galės sėkmingai startuoti bei spręsti smurto ir patyčių problemą daugelyje mokyklų.
Pernai taip pat atidaryti socializacijos centrai Kauno ir Panevėžio apskrityse. Pastariesiems dviems projektams įgyvendinti skirta 1,5 mln. litų.
Be to, parengtas naujos redakcijos Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo pakeitimo projektas.
Svarbu ir tai, kad šia Programa siekiama teikti pagalbą ne tik mažametėms smurto aukoms, bet ir orientuojamasi į smurtautoją. Tuo tikslu buvo specialiai atlikta studija laisvės atėmimo vietose ir pataisos inspekcijose. Jose pradėta teikti psichologinė pagalba asmenims, seksualiai išnaudojusiems vaikus.
Programos koordinatoriai džiaugiasi, kad pagerėjo su nuketėjusiais vaikais dirbančių švietimo, sveikatos ir vaiko teisių apsaugos bei įkalinimo įstaigų specialistų kvalifikacija.
Naujausi komentarai