Tai buvo antroji byla Strasbūro teisme dėl spėjamo Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) kalėjimo, abi jas Lietuva pralaimėjo.
„Teismas konstatavo, kad ponas al Hawsawis buvo Lietuvos jurisdikcijoje ir kad šalis buvo atsakinga už jo teisių pažeidimus pagal (Europos žmogaus teisių – BNS) konvenciją“, – rašoma EŽTT pranešime spaudai.
M. al Hawsawis šiuo metu kalinamas Gvantanamo bazėje. Jis buvo sulaikytas 2003 metais Pakistane. JAV teigia, kad jis galėjo prisidėti prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.
EŽTT nustatė, kad nors 2005 – 2006 metais Lietuvoje kalintas vyras tikriausiai nepatyrė pačių griežčiausių tardymo metodų, bet jam buvo užrišamos akys arba maunamas ant galvos maišas.
Anot teismo, jis buvo uždaromas į vienutes, jam nuolat pančiotos kojos, darytas poveikis triukšmu ir šviesa, kas buvo įprasta CŽA praktika pagal tuometinę slaptą sulaikytųjų programą.
„Lietuvos institucijos turėjo žinoti, kad CŽA su juo taip elgsis jų teritorijoje esančiame slaptame kalėjime, atsižvelgiant į tuo metu plačiai prieinamą informaciją apie kankinimus, žiaurų elgesį su terorizmu įtariamais asmenimis JAV kalėjimuose ir prievartą jų atžvilgiu“, – rašoma pranešime.
„Jos taip pat turėjo duoti leidimą jį perkelti į kitą slaptą CŽA sulaikymo vietą (Afganistane), kur su juo buvo toliau netinkamai elgiamasi, ir į JAV, kur jam grėsė grubus atsisakymas vykdyti teisingumą ir mirties bausmė“, – teigiama jame.
Teismas konstatavo, kad Lietuva, kur buvo kalinamas M. al Hawsawis, pažeidė įvairius Europos žmogaus teisių konvencijos straipsnius, pavyzdžiui, draudžiančius kankinimą, garantuojančius teisę į teisingą bylos nagrinėjimą, į gyvybę, į laisvę ir saugumą.
Lietuvos institucijos turėjo žinoti, kad CŽA su juo taip elgsis jų teritorijoje esančiame slaptame kalėjime, atsižvelgiant į tuo metu plačiai prieinamą informaciją apie kankinimus, žiaurų elgesį su terorizmu įtariamais asmenimis JAV kalėjimuose ir prievartą jų atžvilgiu.
Europos Žmogaus Teisių Teismas 2018 metais jau konstatavo, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽA kalėjimas ir jame kalintas kitas Saudo Arabijos pilietis Abu Zubaydah.
EŽTT antradienį nurodė, kad nagrinėjant M. al Hawsawio bylą remtasi ir A. Zubaydah byloje prieš Lietuvą bei kitose panašiose kitų šalių bylose surinktais įrodymais.
Teismas taip pat priteisė 30 tūkst. eurų M. al Hawsawiui atstovavusiai nevyriausybinei organizacijai „REDRESS“.
Pirmieji pranešimai apie galimą CŽV kalėjimą buvusioje jojimo bazėje Antaviliuose JAV žiniasklaidoje pasirodė 2009 metais.
Papildomų diskusijų sukėlė 2014 metais paskelbta JAV Senato ataskaita. Joje konkretūs centrai neįvardijami, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras. Šiais įrodymais rėmėsi ir EŽTT.
Anot JAV Senato ataskaitos, jis veikė nuo 2005 metų pradžios, o buvo uždarytas 2006 metais, kai šalies pareigūnai atsisakė priimti M. al Hawsawi į vietos ligoninę.
Lietuva teigia, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti ne kalėjimas, o žvalgybos paramos centras. Šalis teigia, kad įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.
Naujausi komentarai