Pasirašė sutartį
Ši istorija socialiniuose tinkluose sulaukė didžiulio dėmesio, tad šeštadienį Šventupės kaime, netoli namo, kuriame keturkojui ir įvykdyta egzekucija, susirinko kone pusšimtis žmonių. Nešini plakatais, skirtais atminti Mobį bei reikalaujančiais teisingumo, jie tarsi išlydėjo beprasmiškai žuvusį gyvūną į paskutinę kelionę, taip pat siekdami ir atkreipti visuomenės dėmesį į žiauraus elgesio su gyvūnais problemą.
"Kauno diena" pasidomėjo, kaip prasidėjo gyvūnų mylėtojų protestų sulaukusi istorija. Šuo Mobis gyvūnų prieglaudoje "Klajūnas" atsidūrė dar rudenį. Sausio viduryje šuniuką priglausti pasisiūlė vyresnio amžiaus sutuoktiniai iš Šventupės kaimo. Jie ne tik dalijo pažadus rūpintis gyvūnu bei mylėti jį tarsi šeimos narį, bet ir pasirašė dovanojimo sutartį. Joje nurodyta ne tik deramai rūpintis augintiniu, bet ir to nebegalint padaryti, grąžinti jį atgal prieglaudos žinion. Tai patvirtino ir "Klajūno" vadovė Ilma Germanienė.
Tik dešimt dienų
Praėjus vos dešimčiai dienų, kai Mobis iškeliavo pas šią šeimą, prieglaudos vadovė I.Germanienė sulaukė nerimą keliančių anoniminių žinių. Savo tapatybės atskleisti nepanorusi moteris pasiteiravo, ar iš prieglaudos pastarajai porai nebuvo atiduotas šunelis, o sulaukusi teigiamo atsakymo pranešė, jog jis šeimininkų buvo nužudytas.
Vienintelis atsakymas buvo, kad Mobis per garsiai sulojo.
Tokiu žiaurumu patikėti negalėję savanoriai kartu su policijos pareigūnais nuvyko į Šventupės kaimą. Paklausti, kas nutiko šuneliui, iš pradžių sutuoktiniai dar bandė teisintis, jog atidavė jį giminaičiui, vėliau, jog padovanojo nepažįstamajam, kol galiausiai prisipažino apie savo kraupų poelgį.
Mirtinai uždaužę gyvūną metaliniu strypu bei kirviu įtariamieji nė nepasivargino jo palaidoti. Šunelio kūnas buvo tiesiog numestas pamiškėje supūti.
Pasak I.Germanienės, paklausus, kuo gi prasikalto šunelis, atsakymas buvo pribloškiantis: "Vienintelis atsakymas buvo moters, kad Mobis per garsiai sulojo. Nežinau, ar lojimas gali taip išvesti iš kantrybės."
Prieglaudos savanoriai negalėjo atsistebėti ne tik poros žiaurumu, bet ir šaltakraujišku požiūriu į savo poelgį. Nepabūgę net ir atvykusių pareigūnų jiedu piktinosi dėl keliamo triukšmo bei gaištamo laiko, o moteris galiausiai dar pareiškė, jog pavasarį pasiims kitą gyvūnėlį ir to padaryti niekas jai nesutrukdys.
Švelnios bausmės
Gyvūnų prieglaudos "Klajūnas" iniciatyva šeštadienio popietę į nediduką Šventupės kaimelį ėmė plūsti gyvūnų mylėtojai. Nemaža dalis jų atsivežė ir savo augintinius, taip pagerbdami žuvusį Mobį.
"Tegul tai bus pati pradžia, pirminė akcija, kuri kažkiek pažadins kitus Lietuvos gyventojus. Galbūt kažkiek išjudins mūsų šalies Vyriausybę, kad būtų griežtinami įstatymai už žiaurų elgesį su gyvūnais", – sakė "Klajūno" vadovė I.Germanienė.
Jos teigimu, smurtautojų prieš gyvūnus nesustabdo ir itin švelnios bausmės, ir tokių įvykių liudininkų abejingumas.
Vėliau protestuotojai žengė pagrindine kaimelio gatve. Grįžę prie namo, kuriame, kaip kalbama, ir gyvena įtariamųjų pora, skandavo žodžius "gėda" bei "žudikai". Tačiau šunį nužudžiusi pora šių žodžių neišgirdo.
Pasak kaimo gyventojų, jie dar prieš protesto akciją išvyko iš namų, baimindamiesi akistatos su teisingumo reikalaujančiais akcijos dalyviais.
Kaimynai negirdėjo?
Dauguma protestuotojų palaikė nuomonę, kad Lietuvoje bausmės gyvūnų skriaudikams – tiesiog juokingos. Už žiaurų elgesį su gyvūnais Baudžiamasis kodeksas numato bausmę viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų. Tačiau praktikoje, net jei ir esama sunkinančių aplinkybių, maksimalių bausmių kol kas nebuvo skirta.
"Įstatymas yra labai švelnus tokiems. Kažkodėl įstatymas labai rūpinasi tais, kurie nusikalsta, bet niekam nerūpi tie, kurie tampa jų aukomis", – piktinosi protesto akcijos organizatorė.
Protestuotojai piktinosi ir apklinkinių abejingumu. Nors kalbėta, jog buvo mačiusiųjų egzekuciją, apie tai papasakoti preigūnams nedrįso nė vienas.
Kai kurie netoli įtariamųjų gyvenantys žmonės puse lūpų užsiminė, kad nors ir esama įvykį mačiusių žmonių, šie baiminasi kaimynų. Esą vienai liudininkei, svarsčiusiai pasipasakoti policijai, įtariamieji netgi grasino.
Kažkodėl įstatymas labai rūpinasi tais, kurie nusikalsta, bet niekam nerūpi tie, kurie tampa jų aukomis.
Būtinas juodasis sąrašas
Prieglaudos "Klajūnas" vadovė guodėsi, kad šiuo metu nėra jokių oficialių smurtautojų prieš gyvūnus duomenų bazių, kuriomis bendrai galėtų dalytis visos šalyje veikiančios gyvūnų prieglaudos.
Dabartinė situacija labai palengvina augintinio įsigijimo procesą – net ir anksčiau atgal iš vienos prieglaudos pasiimtą gyvūną grąžinęs ar jį skriaudęs asmuo gali paprasčiausiai naują keturkojį pasiimti iš kitos įstaigos.
"Galiu pasakyti, jog labai gaila, kad Lietuvoje esančios gyvūnų prieglaudos nesusivienija. Tiesiog kiekviena dirba savo darbą ir stengiasi nesikišti į kitos," – apie problemą pasakojo "Klajūno" vadovė.
Nors moteris į protesto akciją kvietė kone visų šalyje veikiančių gyvūnų globos organizacijų atstovus, į Šventupės kaimą šeštadienį atvyko tik kolegos iš Vilniuje veikiančio "Beglobio".
Naujausi komentarai