Ši platforma taip pat buvo žinoma „Totalsec“, „X-quantum“ ir „Q-safe“ pavadinimais, antradienį pranešė Lietuvos kriminalinės policijos biuras.
Anot jo, gruodžio 3 dieną keturiose šalyse pradėta vykdyti aktyvioji tarptautinės operacijos stadija, atliekami sulaikymai ir kratos. Nyderlandų, Lietuvos ir Ispanijos pareigūnams koordinuojant bendrus tyrimo veiksmus, Ispanijoje sulaikytas Lietuvos pilietis Sergėjus Bėglikas.
Tarptautinėje operacijoje dalyvauja Lietuvos, Prancūzijos, Nyderlandų, Italijos, Vokietijos ir Ispanijos teisėsaugos institucijos. Prieš nusikaltėlių šifruotos komunikacijos platformas nukreiptą tarptautinę operaciją remia Eurojustas ir Europolas.
2020 metais Lietuvos teisėsauga S. Bėgliko atžvilgiu yra išdavusi Europos arešto orderį.
Kriminalinės policijos biuro inf.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro atliekamame ir Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro vadovaujamame ikiteisminiame tyrime S. Bėglikui pareikšti įtarimai dėl dalyvavimo ginkluoto nusikalstamo susivienijimo veikloje, neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir jų kontrabandos, pinigų plovimo, kitų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.
Jungtinė grupė Eurojuste
Nyderlandų ir Prancūzijos teisėsaugos institucijų bendradarbiavimas prasidėjo įkūrus jungtinę tyrimo grupę Eurojuste. Pasitelkus novatoriškas technologijas, teisėsaugos institucijos perėmė šifruotos komunikacinės platformos pranešimus ir stebėjo šios platformos veiklą tris mėnesius. Tyrimo metu teisėsaugos institucijos iššifravo virš 2,3 milijono pranešimų 33 skirtingomis kalbomis.
Nustatyta, kad teisėsaugos perimti susirašinėjimai ir šifruoti pranešimai yra susiję su sunkių ir labai sunkių nusikaltimų organizavimu ir darymu: tarptautine prekyba narkotikais, prekyba ginklais, pinigų plovimu ir kita organizuotų nusikalstamų grupuočių neteisėta veikla.
Tris mėnesius pareigūnai kontroliavo nusikalstamas veikas vykdančių asmenų tarpusavio komunikaciją susirašinėjant šifruotais pranešimais, pastariesiems tikint, kad teisėsaugos institucijos neturi techninių galimybių perimti pranešimus ir juos iššifruoti.
Teisėsaugos operacijos metu šifruotų komunikacijos paslaugų, kuriomis naudojosi asmenys, susiję su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, teikimas buvo nutrauktas bendromis Prancūzijos, Nyderlandų, Vokietijos, Italijos, Lietuvos, Ispanijos teisėsaugos institucijų pastangomis.
Šifruotos komunikacijos paslaugų platforma
„Matrix“ – šifruotos komunikacijos paslaugų platforma, sukurta „nusikaltėlių nusikaltėliams“. Tarptautinis šios platformos tyrimas buvo inicijuotas Nyderlanduose po to, kai ji buvo aptikta telefone asmens, įtariamo, o vėliau ir nuteisto už Nyderlandų žurnalisto nužudymą 2021 metais.
Kriminalinės policijos biuro inf.
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad šios platformos infrastruktūra techniškai buvo daug sudėtingesnė nei ankstesnių nusikalstamiems tikslams naudotų platformų, tokių kaip „Sky ECC“ ir „EncroChat“. Programėlės kūrėjai naująją platformą lygino su „prabangiu sportiniu automobiliu“. Vartotojai galėjo prisijungti prie šifruotos komunikacijos paslaugų tik gavę kvietimą.
„Matrix“ infrastruktūrą sudarė daugiau nei 40 serverių, kurie buvo dislokuoti keliose skirtingose šalyse, iš kurių svarbiausi buvo aptikti Prancūzijoje ir Vokietijoje.
Nusikaltėliai, naudoję šią šifruotos komunikacijos paslaugą, apie jos perėmimą teisėsaugos institucijų buvo informuoti per įspėjimo puslapį.
Naujausi komentarai