Anot Žemės ūkio rūmų Kaimo plėtros ir informavimo skyriaus vedėjos Sonatos Kisielienės, vagysčių padaugėja atėjus pavasariui, tačiau šįmet ūkininkai tikėjosi, kad karantinas apsunkins vagių planus. Deja, ūkininkai labai apsiriko.
Balandžio pradžioje Rokiškio rajono Kavoliškio kaime ūkininkas S.S. rado vagių nusiaubtą techniką – iš traktorių CASE IH PUMA 240 ir CASE IH QUADTRAC 470 pagrobta navigacijos antena ir valdymo terminalas, o iš trąšų barstytuvo EXTRA-TL GEO – valdymo terminalas. Manoma, kad šio ūkininko žemės ūkio technikai padaryta žala siekia 30 tūkst. eurų.
„Tikėtina, kad čia pasidarbavo ne profesionalai vagys, nes brangi įranga buvo išplėšta grubiai, kai kurios dalys net nulaužtos, sugadinti jungikliai, kištukai, nuplėšti laidai. Kokios versijos? Ūkininkai mano, kad tai – į Lietuvą dėl pandemijos sugrįžusių vagių darbas. Beje, technika buvo laikoma aptvertoje teritorijoje, ją saugojo šuo, bet vagys, matyt, pasiruošė ir surado būdą apiplėšti.
Ūkininkas guodėsi, kad prieš dvejus metus įsigyti traktoriai buvo apdrausti, tad žalą ar jos dalį turėtų padengti draudikai.
Kitas niuansas – akivaizdu, kad pavogtas dalis vagys gali parduoti tik ūkininkams. Taigi prieš perkant brangias dalis gerokai pigiau kolegoms ūkininkams vertėtų pagalvoti. Jeigu ne apie moralinius kriterijus, tai nors apie praktinius - juk kitą kartą ir jūs galite tapti vagių taikiniu“, - atkreipia dėmesį LR atstovė.
ŽŪR pranešime minimas pavyzdys iš Onuškio kaimo (Rokiškio raj.). Čia ūkininkaujantys keli ūkininkai nusprendė pasimokyti iš kavoliškio karčios patirties. Trys ūkininkai, tarp kurių - ir buvęs kriminalistas Eldevinas Gražys, savo svarbiausią turtą (žemės ūkio techniką), nuo kurio priklauso ūkių išlikimas, sumanė papildomai saugoti naktimis. Žinoma, labai nelengva dieną dirbti, o kas trečią naktį dar ir budėti, tačiau E.Gražys bei jo bendraminčiai žino, dėl ko taip daro. Ūkininkai teigia, kad policija pasitiki, bet savo turto apsauga pirmiausia reikia pasirūpinti patiems.
„Girdėjome apie vagystes Rokiškio ir kaimyniniuose rajonuose ir susidarėme nuomonę, kad tai ne pijokėlių darbas. Į kaimus ir miestelius iš užsienio sugrįžo daug iš vagysčių užsienyje gyvenusių emigrantų. Karantinas jau pradėjo antrą mėnesį, taigi kai kuriems iš jų, matyt, baigiasi pinigai, todėl labai tikėtina, kad jie išeina į medžiokles. O policija šiuo metu turi papildomų darbų.
Be to, manau, policijos reforma provincijai buvo nenaudinga. Pavyzdžiui, Rokiškyje nebeliko kriminalinės policijos pareigūnų, kurie atliktų operatyvinius darbus. Žinau, kad policijos vadovai neigs mano išvadą, tačiau esu įsitikinęs, jeigu toje gyvenvietėje nelieka dirbančio policininko, tai nelieka ir operatyvinio darbo. Arba jį atlikti būna daug sudėtingiau“, - sakė E.Gražys.
Kaimynams pritaria Anykščių rajone ūkininkaujantis ir ŽŪR priklausančiai Lietuvos avių augintojų asociacijai vadovaujantis Žilvinas Augustinavičius.
„Mano pažįstamas ūkininkas nuo vagių nukentėjo Rakutėnų kaime, netoli Troškūnų. Nuo traktorių, sėjamųjų bei kombaino vagys „nurinko“ išmaniąją techniką – kompiuterius, valdymo pultus, navigacinę įrangą ir kitką. Beje, žemės ūkio technika buvo ne lauke, o uždaruose angaruose. Vagys iš dirbtuvių pavogė daug brangiai kainuojančių elektrinių įrankių“, - pasakojo Ž.Augustinavičius, pritardamas versijai, kad tai - prastos reputacijos emigrantų darbas. Tokią išvadą sufleruoja faktas, kad pastaraisiais metais ūkiuose vagysčių buvo sumažėję.
„Manau, daugelis ūkininkų atsipalaidavo. Reikia atsibusti. Kuo daugiau sugalvosime apsaugos būdų, tuo labiau vagims sutrukdysime. Negailėkime pinigėlių vaizdo kameroms, aptverkime teritoriją, įsigykime šunų“, - patarė Ž. Augustinavičius.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Rokiškio policijos komisariato viršininko Rimanto Čepulio teigimu, policija dirba, patruliuoja, kaip numatyta, o ūkininkai ne visada juos pastebi. todėl, kad pareigūnai ir nesistengia, kad juos pastebėtų.
„Tačiau ūkininkus raginame ir pačius rūpintis savo brangaus turto apsauga. Kuo technika brangesnė, tuo labiau ji vilioja vagis. Kita vertus, neretai pastebime, jog ūkininkai palieka techniką tiesiog laukuose, matyt, nesitikėdami, kad vagys užsuks būtent artimiausią naktį“, - pasakoja R.Čepulis.
Anot jo, šiais laikais ūkiuose būtina įrengti vaizdo kameras. Kai žemės ūkio technika kainuoja šimtais tūkstančių, nereikia gailėti kelių šimtų eurų investicijų jos apsaugai. Suprantama, tik vaizdo kameros neapsaugos, tačiau padeda tiriant, jei įvyksta vagystė, o ir yra prevencinė priemonė.
Naujausi komentarai