Ketvirtadienį, spalio 1 d., prasidedantis septintasis tarptautinis meno renginys Kauno meno bienalė "Textile 09" du mėnesius skatins kauniečius ne tik lankytis parodose, gyvai bendrauti su menininkais, dalyvauti diskusijose, bet ir įsijungti į bendrą kūrybinį procesą.
„Tekstilė - natūrali, globali ir patogi bendravimo priemonė, nedaug atsiliekanti nuo esperanto!“ - tikina vieno bienalės projekto dalyviai.
„Elgiamės netradiciškai. Svečiai paprastai kviečiami į svetainę ir sodinami už stalo. Mes svečius - žiūrovus - kviečiame tiesiai į virtuvę - ten, kur viskas gaminama. Kviečiame stebėti kaip gimsta kūriniai ir šiame procese dalyvauti“, - intrigavo bienalės tarybos pirmininkas, Lietuvoje gyvenantis airis Edas Carroll.
Bienalės renginiai vyks įvairiose Kauno galerijose. Kitaip nei ligšiolinėse parodose, kuriose žiūrovui nuo pirmos renginio dienos buvo pristatomi iškiliausių menininkų kūriniai, šiandien, bienalės atidarymo dieną kūrybinis procesas tik prasidės. „Mėnesį veiksiančiose atvirose kūrybinėse dirbtuvėse menininkai kartu su renginio lankytojais sukurs kūrybinės komunikacijos rezultatą“, - skelbia renginio organizatoriai. Visą mėnesį vyks ne tik gyvas kūrybos procesas, bet ir edukaciniai, kultūriniai renginiai, viešos veiksmo akcijos, skatinančios interaktyvų meno suvokimo ir vartojimo modelį.
Šiandien prasideda menininkų rezidencijos programa „Gyvas požiūris“, kurioje visą spalį kurs apie 60 menininkų iš 20 pasaulio šalių. Dar pusšimtis menininkų pagrindinę bienalės programą papildys satelitinėmis parodomis. Konkursinei „Gyvo požiūrio“ parodai, vadinamai gyvu procesu, atrinkti 29 projektai, kuriuos įgyvendins per 60 menininkų. Menininkai kartu su publika kurs muziejaus galerijos erdvėse, rengs edukacinius vakarus, kurs video filmus, atliks performansus mieste ir muziejuje. „Tekstilė šiame tarpdisciplininiame vyksme išryškės kaip bendravimo priemonė, nuoroda, žinia, koncepcija ir būdas pasiekti kuo platesnį visuomenės ratą. Kviečiame kauniečius dalyvauti kūrybinės komunikacijos procese - pajusti įvairiapusę meno reikšmę, išreikšti požiūrį, pasisemti vertingų patirčių“, - kvietė bienalės vadovė Virginija Vitkienė.
Vienas labiausiai netradicinių bienalės projektų - airio Glenno Loughrano, kuriančio alternatyvias „užtvorės mokyklėlių“, dažnai steigiamas su menu nesusijusiose, apleistose vietose. Į Kauną jis atkeliaus jau ne mokyklėlę, o visa „Prekariato akademiją“, įsteigta sename 6 metrų ilgio krovininiame jūriniame konteineryje. „Prekariatas - tai naujas terminas, pakeitęs „proletariatą“, o reiškia jis daugmaž tuos, kurie dirba laikinai, nelegaliai, ypač susijęs su žmonėmis, dirbančiais emigracijoje“ - E.Carroll įsitikinęs, kad dėl didelės emigracijos „Prekariato akademijos“ analizuojamos temos lietuviams turėtų būti labai artimos.
Kitas išskirtinis „Gyvo požiūrio“ parodos projektas yra britų menininkių Tracy Allen ir Ruth Marquez projektas „Pagaminta Lietuvoje.“ Anot bienalės organizatorių, šis projektas sumanytas Kauno publikai įteigti, jog meną galima rasti ne tik galerijų salėse - jis įsipynęs į kasdienybę. „Susiorganizavusios kilnojamąjį-vaikščiojamąjį lyg ir kioskelį, T.Allen ir R.Marquez iš praeivių Laisvės alėjoje prisirinks drabužių etikečių. Paskui gamins suasmenintas etiketes, ir taip bendradarbiaudamos su publika, nukreips meno srautą iš viešosios erdvės į galeriją ir atvirkščiai“, - aiškino V.Vitkienė. Renginio organizatoriai ragino kauniečius nesistebėti, jei gatvėje juos sustabdys dvi mobiliu kioskeliu apsiginklavusios užsienietės.
Įsigijusieji abonentinį bienalės bilietą, kainuojantį 15 litų, su šiuo bilietu bienalės parodose Kauno paveikslų galerijoje ir M.Žilinsko dailės galerijoje galės lankytis visą spalio mėnesį. Kadangi savaitgaliais vyks daug edukacinių renginių, atskiri bilietai savaitgaliui parduodami šeimoms - bilietas šeimai visam savaitgaliui kainuos 12 litų.
Atviros menininkų kūrybinės dirbtuvės Kauno paveikslų ir M.Žilinsko dailės galerijose savaitgaliais vyks 11 - 16 val. spalio 3 d., 4 d., 10 d., 11 d., 17 d., 18 d., 24 d., 25 d.
Spalio 1 d. prasideda devyni rezidencijų programos „Gyvas požiūris“projektai:
Kauno paveikslų galerijoje (K.Donelaičio g. 16)
R1 Britų menininkės Tracy Allen ir Ruth Marquez projektas „Pagaminta Lietuvoje“ skatins susimąstyti apie globalizaciją, stereotipus ir masinę produkciją. Vyks spalio 1-22 d.
R5 Projekte „Prieglobstis“, kuriame dalyvauja skandinavų ir lietuvių menininkės A.Ekdahl kartu su kolege ir tautiete B.Nordstrom Kaune vykdys labai kolektyvinį projektą apie saugią pastogę, jaukų būstą. O juk koks jaukumas be senos geros tekstilės... Spalio 1-7 d.
R6 Japonų tekstilininkės Kakuko Ishii „Mizuhiki dirbtuvės.“ K.Ishii surengs mizuhikio, tradicinio japonų pynimo iš popieriaus vijų, kūrybinį seminarą. Spalio 1-4 d.
R10 Grupės „Try3“ - Vlado Daškevičiaus, Alekso Gailiešos, Audriaus Lašo projektas „Vargo mokykla“. Tai trimetrinė veikianti konstrukcija iš pagalių. „Būtų lyg ir apžvalgos ratas, bet gal labiau verpimo ratelis - juk ir siūlas bus matyti. Kas tą ratą pasuks - pagamins kilovatėlį elektros, o šios šviesa apšvies P. Rimšos skulptūros nuotrauką. žodžiu, meno kūrinys, į kurį nepažiopsosi - čia reikia veikti, dirbti, judėti!“, - taip būsimą meno kūrinį pristato grupės „Try3“ vyrai. Spalio 1, 10-11 d.
M.Žilinsko dailės galerijoje (Vienybės a. 12)
R15 Linos Jonikės ir Linos Gutauskienės projektą pavadinimu „Tapetas“ sumanė, prieš pat krizę prisižiūrėjusios, kaip statybų ir apdailų sferoje honorarai išaugo, o menininkų - ne. Sumanyta tris dienas žmonėms bematant čia pat pamatytomis ar išgirstomis aktualijomis marginti unikalų šilkinį tapetą, o galop jį parduoti aukcione. Spalio 1-23 d.
R16 Virginija Kirvelienė projektu „Palik savo atspaudą“ ragins PALIK SAVO ATSPAUDĄ“ . Šio projekto koncepcinė užuomazga ir idėjinė įkrova - atotrūkis nuo gamtos, nuo darnos, tie nepastovumai, skubėjimas ir ... stresai, įtampa... Spalio 1-20 d.
R18 Marijona Sinkevičienė, Rūta Narvydienė, Sigita Saulėnienė projekte „Žmogus - gyvoji gamta“. Sieks sukurti edukacinę aplinką, kuri, kuriant iš antrinių žaliavų, skatintų žiūrovus keisti požiūrį, mąstyti ekologiškiau. Visiems prieinama technologija (duos pabandyti!) iš popieriaus, plastmasės atliekų, gal vieno kito seno megztinio bus audžiama... instaliacija. Spalio 1-20 d.
R20 Projekto „Renovacija - meno paslaugos“ autorės serbės Nena Skoko Snežana, Ana Pavlovic, Milena Ristic savo kūryba mėgsta patraukti per dantį kultūrinius, politinius ir socialinius kontekstus, dažnai jos satyriški kūriniai kėsinasi peržengti vieną kitą ribą ar šiaip - prajuokinti. Be to, menininkėms vis knieti ir kitus įtraukti į kūrybinę veiklą... Spalio 1-8 d.
R24 Daiva Zubrienė (Lietuva) ir Margareta Nystrom (Švedija). Projektas „Kalba - tekstilė“. Menininkės ieškos tekstilės ir kalbos jungčių. Spalio 1-24 d.
Visa bienalės renginių programa - www.bienale.lt.
Naujausi komentarai