Netikėti ir ryškūs spalvų deriniai, languoti audiniai, simbolinę reikšmę turintys drabužiai ir raštai – prisiminti šiuos ir kitus nepelnytai primirštus tautinio lietuvių kostiumo atributus bei derinti juos su šiuolaikiniu madingu siluetu siūlo žinomos šalies dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse jos pristatė kuriamą šiuolaikinio tautinio kostiumo kolekciją. Jau sukurtas pirmasis kolekcijos modelis, o dar penkiolika talentingų dizainerių kūrinių visuomenei tikimasi pristatyti gegužės mėnesį.
Naujoji drabužių kolekcija taps svarbiu akcentu rengiantis šiemet liepos 6-ąją, finalinę Dainų šventės dieną, minėti Tautinio kostiumo dieną. Ją Dainų šventės organizatoriai kvies švęsti pasipuošus tautiniu kostiumu ar jo detale, o norintiems planuoja pasiūlyti ir tautinio kostiumo tradicijos pagrindu sukurtų šiuolaikiškų aksesuarų.
„Kuo labiau gilinamės į lietuvių tautinį drabužį, tuo daugiau atrandame ir norime pasidalinti su visais, kas neabejingas mūsų tapatybei, jos moderniam suvokimui. Šis projektas unikalus ir tuo, kad atveria kelius eksperimentuoti – nors stengiamės laikytis tradicijos, tačiau leidžiame sau ir minimalius nukrypimus, pavyzdžiui, sijono audinį naudojame paltukui. Be to, norime, kad drabužis būtų patogus dėvėti – tai lemia istoriškai pakitęs madingas siluetas, be to, šiandien gyvename žymiai aktyviau, turime reprezentuoti save visuomenėje“, – pasakojo dizainerė J.Rimkutė.
Imtis ambicingo iššūkio dizaineres įkvėpė šiais metais nuskambėsiančios Dainų šventės organizatoriai. Atkūrę archeologinio, istorinio ir tautinio lietuvių kostiumo kolekcijas, jie nusprendė inicijuoti ir modernaus tautinio kostiumo sukūrimą. Kolekcijos kūrimas šiuo metu pereina į pačią intensyviausią stadiją – jau aiškūs visi modeliai, tad dar laukia drabužių pasiuvimas. Kolekcijoje, skirtoje šiais metais pirmą kartą minimai Tautinio kostiumo dienai, bus naudojami ir šių metų Dainų šventės raštai – lelijos tamsiai mėlyname fone bei raudoni išilginiai dryžiai sodriai raudoname, pasirinkti siekiant išryškinti tautinio kostiumo spalvingumą.
Atsirinkusios tradicines lietuvių spalvas, raštus, simboliką dizainerės parengė 15 modelių eskizų, kurie netrukus virs realiais kostiumais vaikams, jaunimui bei suaugusiems. „Esame pasaulio dalis, ir mūsų apranga šiuo metu yra kosmopolitiška. Kurdamos kolekciją norime atverti spalvų ir detalių variacijas, tautinio kostiumo klodus, kurie gali tapti puikiu kūrybiškumo šaltiniu toliau plėtojant šią liniją“, – sakė J. Rimkutė.
Šias galimybes dizainerės išnaudoja ir kūrybiškai pasitelkdamos simbolinę drabužių reikšmę. Štai jaunesnių moterų drabužiams šiuolaikiškai derinamas pamirštas aksesuaras – prijuostė. Seniau turėjusi magišką apsauginę funkciją, ji iš naujo atgims moterų suknelėse.
„Kuriant šiuolaikinį kostiumą ypatingai svarbus ir patogumas, kuris verčia atsisakyti kelių pasijonių, pasirinkti patogų sijono ilgį, prie jo tinkantį švarkelį bei paltuką“, – pažymi I.Ševiakovaitė.
Nors modeliuose bus stengiamasi atspindėti visų šalies regionų tradicijas, tačiau kai kurios jos persikels ir į kitus regionus. „Klaipėdos krašto kostiumo dalį – raštuotas įvairiaspalves kojines, pritaikę atitinkamus raštus, norime pasiūlyti ne tik moterims, bet ir vaikams – tai ir praktiška, ir primins mūsų gražiausius raštus“, – pasakoja J. Rimkutė. Dizainerė tikisi, kad šie modeliai įkvėps ir mokyklinių uniformų kūrėjus.
Dizainerių kuriamą kolekciją papildys ir paltukai. Juos kuria Lietuvos liaudies kultūros centro archeologinio ir tautinio kostiumo dizainerė Danutė Keturakienė. „Paltukų poreikis kilo natūraliai – tautinis kostiumas ar net šiuolaikinė jo versija reikalauja derančio viršutinio drabužio, todėl atkūrę tautinio kostiumo kolekciją ėmėmės ir šio uždavinio“, – sakė D.Keturakienė.
Kuriant kolekciją dėmesys bus skiriamas ir tokiems aksesuarams kaip skėčiai, guminiai batai, skraistės nuo lietaus, diržai, petnešos, kojinės, rankinės ir kt. Kuriami ir itin populiarūs vasarą viršutiniai marškinėliai, skirtingi kiekvienam iš regionų. „Tikimės, kad lietuviai pamėgs šiuos unikalius, spalvingus ir tautiškus kūrinius. Be to, vasarai vyrams norime pasiūlyti šiaudines skrybėles, o moterims vainikus“, – kalbėjo dizainerės.
Jau gegužės mėnesį naująją kolekciją planuojama pristatyti gegužės mėnesį vyksiančioje „Dizaino savaitėje“.
Lietuvos dainų šventė – svarbiausias šalies kultūros įvykis, jungiantis visas kartas ir visus žmones, stiprinantis šalies tapatybę ir garsinantis jos vardą pasaulyje. Šalies tautines dainas, šokius, ansamblių, pučiamųjų orkestrų, kanklių muzikos ir teatro programas, amatus pristatantys atlikėjai 2014 m. liepos 2–6 d. Vilniuje ištars „Čia – mano namai“. Šventė taip pat pakvies dalyvauti įvairiose pramogose, išbandyti senuosius amatus. Birželio 28 d. Kaune, Dainų slėnyje, vyks Dainų šventės 90-mečio minėjimas.
Jubiliejinėje Dainų šventėje bus gausu ir naujovių. Minint 300-ąsias K. Donelaičio gimimo metines, pirmą kartą šventės istorijoje dalyvius kvies Teatro diena kartu su specialia programa „Dyvų dyvai“. Planuojama, kad jubiliejinėje Dainų šventėje dalyvaus apie 37 tūkst. dalyvių, į ją atvyks užsienio lietuviai iš daugiau kaip 10 pasaulio šalių. Renginiais bei pasirodymais tikimasi pritraukti šimtus tūkstančių žiūrovų. Šis unikalus tradicinės kultūros reginys 2014-aisiais Lietuvoje bus surengtas devynioliktą kartą.
Naujausi komentarai