Privatiems kultūros paveldo valdytojams kompensuota dalis 2014-aisiais patirtų paveldo tvarkymo išlaidų, išmokos siekia 192 tūkst. eurų (per 660 tūkst. litų), pranešė Kultūros paveldo departamentas.
Iš viso kompensacijos už 2014-aisiais patirtas kultūros paveldo tvarkymo išlaidas patvirtintos septyniolikai turto valdytojų. Jos skirtos už privačių, tačiau visuomenei lankyti prieinamų valstybės saugomų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkymą, darbų projektavimo ir tyrimų išlaidas. Kompensacijas gavo gyvenamųjų namų, dvarų, sakralinio, techninio, inžinerinio paveldo valdytojai.
Departamentas informavo, jog 2014-aisiais iš viso gauta 30 prašymų kompensuoti už beveik 580 tūkst. eurų (2 mln. litų) išlaidas, 2013-aisiais tokių prašymų buvo sulaukta 12.
Kompensacijos išmokėtos už Smiltynės kurhauzo, vilos Neringoje (Miško g. 9) praeitais metais atliktus darbus, už Stakliškių (Prienų raj.) alaus daryklos salyklo bokšto kokybišką restauravimą ir konservavimą. Kompensacija už tvarkybos darbų projektą ir darbus skirta Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės namo Kaune valdytojams, dalį lėšų už atliktus tyrimus ir parengtus tvarkybos darbų projektus atgaus Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios parapija ir Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios Vilniuje parapija.
Maslauskiškių vandens malūno (Raseinių raj.) valdytojams kompensuotos turbinos restauravimo darbų išlaidos. Kėdainiuose (Radvilų g. 41) esančio namo savininkai kompensaciją gavo už karnizo, sienų paviršiaus, rūsių arkinių skliautų, vidaus sienų mūro bei stogo konstrukcijų restauravimą. Kompensuoti ir kitų objektų restauravimo darbų projektai, patys darbai, tyrimai.
Privačių savininkų valdomų kultūros paveldo objektų tyrimai kompensuojami 100 proc., o avarinės grėsmės šalinimas, konservavimas ir restauravimas, projektavimo darbai – iki 50 proc. Itin sparčiai nykstančiam mediniam kultūros paveldui tyrimai taip pat kompensuojami 100 proc., o visi kiti minėti darbai – iki 70 proc.
Kaip nurodo departamentas, norint susigrąžinti dalį investuotų asmeninių lėšų būtina, kad paveldo objektas būtų saugomas valstybės ir prieinamas lankyti visuomenei, turi būti pateikti nepriekaištingai parengti paveldo tvarkybos dokumentai.
Naujausi komentarai