Dubline gimęs videomeno kūrėjas Duncanas Campbellas (Dankanas Kempbelas) pirmadienį pelnė prestižinę Turnerio (Ternerio) premiją už sudėtingą kino koliažą, apimantį Afrikos meną, šokių choreografiją ir Airijos respublikonų armijos (IRA) kovotojų atvaizdus.
42 metų menininkas, gyvenantis ir dirbantis Škotijos mieste Glazge, padarė įspūdį kritikams valandos trukmės filmu „It for Others“, kurį Škotija pristatė praeitų metų Venecijos bienalėje.
D.Campbellas, savo kūriniuose apjungiantis senus archyvinius kadrus, portale „YouTube“ įkeltus vaizdo įrašus ir cenzūruotus erotinius atvaizdus, sakė, kad jo darbų esmė – „kaip galima suprasti kai kurias istorijas per objektus“.
Per ceremoniją Britanijos Tate'o (Teito) muziejuje, kuruojančiame šį apdovanojimą, premiją menininkui įteikė aktorius Chiwetelas Ejioforas (Čivitelas Edžioforas), filmo „12 vergovės metų“ (12 Years a Slave) žvaigždė.
„Šie pinigai man bus labai reikšmingi – netgi nominacija šiai premijai puikiai nuteikė mano širdį“, – D.Campbellas sakė priimdamas apdovanojimą.
Turnerio premija, teikiama Britanijoje kuriantiems jaunesniems negu 50 metų menininkams, šiemet mini savo įsteigimo 30-ąsias metines. Šios premijos teikėjų pasirinkimai neretai kirsdavosi su visuomenės supratimu, kas yra menas.
Ypač prieštaringo atgarsio sulaukė sprendimai skirti šį apdovanojimą menininkams Damienui Hirstui (Deimienui Herstui) ir Tracey Emin (Treisi Emin) – pastaroji pelnė premiją už instaliaciją „Mano lova“ (My Bed), vaizduojančią sujauktą ir krauju ištepliotą lovą.
D.Campbellas buvo laikomas favoritu pelnyti šių metų premiją, o jo varžovai buvo videomenininkas Jamesas Richardsas (Džeimsas Ričardsas), instaliacijų kūrėjas Trisas Vonna-Michellas (Trisas Vona-Mičelas) ir plakatų kūrėja Ciara Phillips (Čara Filips).
Turnerio premijos laureatui atiteko 25 tūkst. svarų (108 tūkst. litų) piniginis prizas, o kitiems šiai premijai nominuotiems menininkams buvo skirta po 5 tūkst. svarų (21,7 tūkst. litų).
Naujausi komentarai