Pereiti į pagrindinį turinį

R. Matonis: muziejai gali laikyti ginklus jų nedeaktyvavę, svarbu įregistruoti

2021-07-20 11:03

Lietuvos muziejai gali laikyti senovinius ginklus jų nedeaktyvavę, tačiau turi būti įsirengę ginklams laikyti tinkamas saugyklas, sako Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Policijos nuotr.

„Iki rugsėjo 14 dienos turi būti pateiktas prašymas dėl ginklo registravimo, tai svarbu, o pati procedūra paskui gali vykti ir ilgiau, svarbu laiku pateikti prašymą“, – antradienį BNS sakė R. Matonis.

Muziejininkai viešai piktinosi, jog dėl pandemijos muziejai neteko daug pajamų, todėl ginklų registravimo tvarka jiems yra sunki finansinė našta, o perdarant ginklą į tokį, kokiu negalima naudotis, žalojamas eksponatas, jis praranda dalį autentiškumo.

Policijos atstovas R. Matonis sako, kad galbūt muziejininkams netinkamai išaiškinta ginklų, šaudmenų registravimo tvarka ir todėl kilo ginčai.

Kaip skelbta, policijos pareigūnų vizito dėl karo laikų ginklų sulaukė jau ne vienas Lietuvos muziejus. Kovą policija iš Klaipėdos piliavietėje įsikūrusio Antrojo pasaulinio karo muziejus „39/45“ ekspozicijos išvežė įvairių laikmečių ginklų, jų dalių, sprogmenų, minosvaidžių sviedinių.

Būtina susėsti prie bendro stalo, išsiaiškinti kylančius nesutarimus, kad abi pusės vienodai suprastų įstatymo esmę ir sutarti, kaip efektyviau jį įgyvendinti.

Į muziejų buvo iškviesti išminuotojai, nes patikrinimo metu rastas karo laikų artilerijos sviedinys ir dvi rankinės granatos. Sprogmenis išsivežė Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.

2019 metais Lietuvoje priimta Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisa, numatanti, kad net ir tie ginklai, kurie pripažinti visiškai netinkami šaudyti, privalo būti įregistruoti ir tai turi būti padaryta iki šių metų rugsėjo 14 dienos.

Pirmadienį vykusiame kultūros ministro Simono Kairio ir policijos generalinio komisaro Renato Požėlos susitikime aptartas muziejuose esančių ginklų, įsigytų iki 2019 metų rugsėjo 1 dienos, registravimo įgyvendinimas.

Artimiausiu metu įvyks muziejininkų, Kultūros ministerijos ir policijos atstovų susitikimas, jame bus išsamiai paaiškintos įstatymo nuostatos, aptarti jo įgyvendinimo būdai, skelbia Policijos departamentas.

Pasak policijos generalinio komisaro Renato Požėlos, kadangi policijai pavesta įgyvendinti šį įstatymą, bus ieškoma sprendimų, kaip išsaugoti eksponatus jų nesugadinant (t. y. nedeaktyvuojant).

„Būtina susėsti prie bendro stalo, išsiaiškinti kylančius nesutarimus, kad abi pusės vienodai suprastų įstatymo esmę ir sutarti, kaip efektyviau jį įgyvendinti“, – sako policijos vadovas.

Kultūros ministras Simonas Kairys pastebi, kad Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai šiuos klausimus yra išsprendę ir visus turimus ginklus bei šaudmenis tinkamai įregistravę.

„Tačiau matome, kad savivaldybėms pavaldiems muziejams kyla daug klausimų ir neaiškumų, todėl kartu su policijos atstovais sutarėme dėl bendro susitikimo, jo metu aiškiai ir konkrečiai bus atsakyta į visus muziejininkams kylančius klausimus. Neretai problemų šaltinis yra emocijos ir nesusikalbėjimas – tai ir bandysime pakeisti. Neabejoju, kad drauge lengvai rasime sprendimus, kurie leis tinkamai įregistruoti turimus ginklus bei šaudmenis tiek išsaugant jų kaip eksponatų vertę, tiek paisant įstatymų“, – sakė S. Kairys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų