Nors iš esmės dizainas žengia koja kojon su gamyba bei taikosi prie rinkos poreikių ir technologijų, ne vienam kūrėjui knieti peržengti dabarties ribas. Kad ir nedrąsiai, ateities objektų koncepcijos gimsta ir Lietuvoje.
Kol kas plaukia virtualiai
Greitaeigės motorinės jūrinės jachtos „Yjot01“ projektą pristačiusio dizainerio Tautvydo Kaltenio, ko gero, neturėtų stebinti klausimai, ar jis savo „kūdikį“ regi realybėje.
Tokius svarstymus provokuoja tiek fantastinius filmus primenantis futuristinis objekto dizainas, tiek į ateitį orientuoti techniniai sprendimai.
„Jei iškyla klausimas, ar tai yra laivas ir ar jis plauks, atsakysiu – taip. Tačiau kadangi kalbame apie futurizmą, žvilgsnį į ateitį, tai nėra pagrindinis dalykas – savaime aišku, kad ši jachta turi plaukti, nes tai laivas. Kol kas, žinoma, virtualiai plaukiantis laivas“, – kalbėjo kūrėjas.
Iš Klaipėdos kilęs, tačiau didžiąją gyvenimo dalį sostinėje praleidęs dizaineris neneigė, jog idėja suprojektuoti jachtą, viena vertus, gimė iš ilgesio jūrai, šiam kraštui.
„Bet tai simboliniai dalykai. Tiesiog sutapo nemažai faktorių, įvykių, kad ėmiausi šio projekto“, – prisipažino pašnekovas.
Tikisi sudominti statytojus
Anot T.Kaltenio, kaip ir daugelis dizaino atstovų, jis turi retą prabangą dirbti ne pagal užsakymus. Tad kartais kasdieniame darbe, kad ir koks jis būtų kūrybiškas, norisi „poezijos“.
„Poetai kuria eilėraščius, o dizaineriai gali sau susikurti kokį nors objektą – automobilį ar, kaip šiuo atveju, – jachtą“, – vaizdžiai palygino pašnekovas, neneigęs siekio šiuo projektu sudominti ir laivų statytojus.
Nors autorius pripažįsta, jog tai kol kas labiau dizaino nei laivybos problemas sprendžiantis projekto etapas, tačiau imantis šio darbo buvo sukaupta nemažai specifinių žinių.
Dizaineris konsultavosi su laivų statybos inžinieriais bei konstruktoriais, nagrinėjo vidaus vandenų laivus, atsižvelgė tiek į laivininkystės mėgėjų entuziastų, tiek į buriuotojų patarimus.
„Projektavimo procesas nuo plastinės idėjos iki techninių sprendimų paieškos sujungė kelių projekto iniciatorių – profesionalių dizainerių, laivininkų, įvairių sričių specialistų – praktines žinias. Taip vieno produkto kūrime susibūrė virtuali kūrybinė grupė, turinti unikalių gebėjimų ir kompetencijų. Tai inovatyvus darbo metodas pramoninio dizaino srityje Lietuvos mastu“, – įsitikinęs kūrėjas.
Elektrinė ant vandens
Pasak kūrėjo, „Yjot01“ projektu siekta sujungti tai, kas dabar žinoma apie ateinančiąsias technologijas, kurios dar netaikomos panašiems objektams, tačiau apie jas jau galvojama.
Pavyzdžiui, padengus visą jachtos korpusą saulės baterijomis (celėmis), laivas galėtų tapti autonominiu energijos šaltiniu.
Tačiau esą kol kas tai tik teorinė galimybė, nes dar nesugalvota, kaip tai būtų galima įgyvendinti. Be to, pagal šios dienos pasiekimus tokia saulės elektrinė nesukauptų reikiamo energijos kiekio.
„Kad ir tie patys povandeniniai sparnai – jie seniai išrasti, naudojami, lyg ir nekelia klausimų, ar tai veikia, ar ne. Su jais jachta lėktų vandens paviršiumi, faktiškai nepatirdama pasipriešinimo. Apgalvota ir atitinkama laivo priekio, kuris “nupjautų„ dideles bangas, forma. Tačiau ar šių povandeninių sparnų reikia tokiam laivui, turi būti atliekami tyrimai, čia turėtų darbo inžinieriai, konstruktoriai. Dizaineris jau pasakė savo nuomonę ir galėtų koreguoti formą pagal specialistų atliktus tyrimus, skaičiavimus“, – kalbėjo pašnekovas.
Pasirengę konkuruoti
Kūrėjas neneigė, jog kai nėra konkretaus užsakymo, projekto tobulinimas, ieškojimai gali nusitęsti iki begalybės.
Tačiau šiuo atveju dizainerį disciplinavo siekis jachtos „Yjot01“ dizaino koncepciją parengti Kinijoje vykusiai kasmetei Kultūrinių industrijų parodai (Shenzhen International Cultural Industries Fair).
Nors stende buvo pristatoma virtuali Lietuvos industrinio dizaino pasiekimų ekspozicija, anot T.Kaltenio, norėjosi, kad tarp jau sukurtų ir gaminamų objektų būtų matoma ir į ateitį nukreipta dizaino vizija.
„Pamaniau, kad į parodą reikėtų nusivežti kokį nors fizinį modelį, projektą, kuris demonstruotų futuristinį žvilgsnį ir kalbėtų apie mūsų pasiekimus, apie tai, kad esame pasirengę konkuruoti globalioje rinkoje, mokame svajoti ir gebame svajones versti realybe“, – teigė pašnekovas.
Jaučiasi jau turįs laivą
Pasak dizainerio, rengdamasis parodai turėjo nedažnai pasitaikančią galimybę parengti ir pilną produkto pristatymą, pradedant ženklu ir baigiant reprezentaciniu filmu.
„Bent jau pas mus tai dar kol kas nepasiekiama užsakymuose. Įprastai užsakovui reikia kažkokio daikto “gabaliuko„, jei tai naujas produktas, jo projektas baigiasi tiesiog su dizainu, o jau kažkas kitas perima tolesnį įforminimą. O juk pats daiktas iš esmės nėra užbaigtas, reikia jį apipavidalinti, “aranžuoti", – aiškino kūrėjas.
Pašnekovo manymu, Lietuvoje apskritai dar ankstoka kalbėti apie tokį žanrą kaip dizaino konceptai.
„Mūsų dizaino rinka tam per sekli. Objekto kūrimui, prototipavimui reikia labai didelių lėšų, jei nedirbama su gamintoju, procesas gali užtrukti metų metus, – pripažino T.Kaltenis. – Tačiau visada norisi žiūrėti truputį į priekį, paprognozuoti. Taip, pavyzdžiui, daro visi didieji automobilių gamintojai, kuriantys nemažai konceptų.“
Į klausimą, ar pats norėtų turėti savo sukurtą ateities jachtą, kūrėjas atsako filosofiškai – esą į šį projektą investavęs tiek daug energijos, laiko, minčių, kad jau tarsi jaučiasi turįs ir patį laivą.
„Iš esmės tai yra prabangos objektas, skirtas žmonėms, kurie gali sau tai leisti. Kol kas nespėjome prieiti iki interjero, vidaus, kur taip pat būtų galima pritaikyti įvairių technologinių inovacijų. Tačiau jei šis projektas plėtosis kaip koncepcija, tobulės, visa tai dar laukia ateityje“, – neatmėtė kūrėjas.
Naujausi komentarai