Sniegas ir ledas – ne tik pramogai. Iš jų galima statyti sniego trobeles ir apsisaugoti nuo stingdančio šalčio. Gal ir lietuviams pravers Šiaurėje gyvenančiųjų architektūra?
Kupolo formos eskimų trobelė, maždaug 2 m aukščio ir 3-4 m skersmens, vadinama iglu. Ji statoma iš suslėgto sniego plytų, dažnai su prieangiu. Šviesa į pastatą patenka per sniegą, kartais vietoj lango įstatoma skaidraus ledo plyta.
Sniego trobelei tinka sukietėjęs sniegas, kad iš jo galėtų būti išpjaunami stačiakampiai tūriai. Sniego plytos dedamos ratu.
Iglu laikoma unikaliu architektūros statiniu, nes jam nereikia jokių kitų jungiančių medžiagų. Statinį galima nesunkiai formuoti, lyginti, poliruoti. Teisingai pastatyta kupolo formos sniego trobelė turėtų išlaikyti ant viršaus užlipusį suaugusį žmogų.
Sniegas, kuriame yra oro tarpų, – puiki izoliacinė medžiaga. Kai lauke temperatūra nukrenta iki 45 laipsnių šalčio, iglu viduje temperatūra gali būti nuo 7 laipsnių šalčio iki 2–3 laipsnių šilumos. Sniego paviršius viduje šiek tiek išsilydo, o vėliau atšalęs virsta ledu ir taip dar labiau sustiprina pastatą.
Vidaus sienas išklojus kailiais, temperatūra gali pakilti iki 16–20 laipsnių šilumos. Orą šildo žmonių kūnai, riebalais kaitinamos lemputės. Viduje, ant sniego paaukštinimų, įrengiami kailiais kloti gultai.
Ilgu būna kelių paskirčių. Visai nedidelės statomos kaip laikina pastogė medžiotojams. Vidutinio dydžio ir iki vasaros tarnaujanti trobelė statoma vienai ar dviem šeimoms, kurios įsikuria vienoje patalpoje. Didžiausiuose sniego pastatuose gali tilpti iki 20 žmonių. Tai atskiros trobelės, tarpusavyje sujungtos po sniegu suformuotais tuneliais. Vienas didesnis pastatas gali tarnauti bendruomenės susibūrimams, tradiciniams šokiams.
Apie eskimus
Eskimai – sąlyginis šių žmonių pavadinimas, gyvenančių Arkties regione. Patys jie linkę vadintis savo genčių pavadinimais. Yra dvi pagrindinės eskimų tautinės grupės: inuitai, gyvenantys šiaurinėje Aliaskoje, Kanadoje ir Grenlandijoje, ir jupikai, gyvenantys vakarinėje Aliaskoje ir Rusijos Tolimuosiuose Rytuose. Rytų eskimai – inuitai – kalba inuktituto kalba, ja iš viso kalba apie 30 000 žmonių. Vakarų Aliaskos eskimai – jupikai – kalba jupiko kalba.
1999 m. Kanados valdžia grąžino eskimams kolonistų užgrobtas senąsias žemes ir dalis šiaurės vakarų teritorijos virto nauja eskimų apgyvendinta teritorija. Ši nauja teritorija dabar vadinama Nanavatu. Išvertus iš eskimų kalbos tai reiškia "mūsų žemė". Eskimus pasiekė ir šiuolaikinės civilizacijos pasiekimai – sniegaeigiai, telefonai, kompiuteriai.
Šaltinis: Vikipedija
Naujausi komentarai