Užklupus šalčiams, gyventojų pastangos taupyti šilumą gali žymiai – net iki penktadalio – sumažinti daugiabučiuose suvartojamos šilumos kiekius.
Kaip tvirtina Nacionalinės pastatų administratorių asociacijos (NPAA) atstovai, kartais pakanka išnaudoti elementariausias priemones.
Pastaruoju metu Lietuvoje vyrauja šalti, tačiau saulėti orai. Tokios sąlygos, NPAA teigimu, daugiabučių gyventojams taip pat gali padėti efektyviai taupyti šilumą.
Specialistai siūlo keletą patarimų, kurie greitai ir paprastai gali būti pritaikomi kiekviename bute.
Pavyzdžiui, saulėtą dieną rekomenduojama atitraukti užuolaidas ir leisti saulei prišildyti butą.
Tuo tarpu naktį reikėtų elgtis atvirkščiai – nuleisti žaliuzes ir užtraukti užuolaidas, kad šios taptų papildomu barjeru, neleidžiančio šilumai sklisti į lauką.
Siekiantiems sutaupyti šilumos siūlomas dar vienas nesudėtingas sprendimas.
Kaip tvirtina specialistai, pagrindiniai šilumos nuostolių šaltiniai butuose yra nesandarūs langai, durys (ypač balkono), o daugiausiai šilumos išvaistoma dėl pralaidžių namo sienų.
Tad šią problemą galima šiek tiek sumažinti, savo būstuose už radiatorių įsirengus šilumą atspindinčius ekranus.
Tai įgyvendinus, temperatūra bute gali pakilti 1–2 laipsniais.
Ši priemonė padeda ne tik šilčiau gyventi, bet ir efektyviai taupyti – radiatoriaus ekranas atspindi 90 proc. spinduliuojamos šilumos energijos.
Paskaičiuota, jog jei daugiabutyje visuose butuose būtų įrengti tokie ekranai, namas šilumos vartojimą galėtų sumažinti net 5–10 proc.
Paprasčiausias būdas – įsigyti jau pagamintą šilumą atspindintį ekraną specializuotose statybinių medžiagų arba šildymo prietaisų parduotuvėse. Tuomet jį teliks tinkamai sumontuoti už radiatoriaus.
Tokius ekranus galima įrengti sunkiai prieinamose patalpų vietose, jie nerenka dulkių.
Taupantys lėšas gyventojai šilumą atspindinčius ekranus gali pasigaminti ir patys. Tereikia paimti kartono lakštą, kuris būtų šiek tiek didesnis už radiatorių, už kurio bus dedamas.
Geriausiai tam tinka gofrokartonas. Tuomet vieną kartono lakšto pusę reikia apklijuoti folija. Taip paruoštą lakštą belieka užkišti tarp sienos ir radiatoriaus.
NPAA primena, jog labai svarbu paraginti taupyti visus gyventojus, kad ir tokiais paprastais veiksmais kaip uždarant laiptinės duris ar be reikalo nevarstant langų.
Naujausi komentarai