Pereiti į pagrindinį turinį

Penki dalykai namuose, kuriais turite pasirūpinti prieš atostogas

2016-07-29 07:48
DMN inf.

Įsibėgėjus vasarai į šalį vis dažniau atplūsta ne tik karštų orų bangos, bet smarkiau įsisiautėja ir gamtos stichijos. Grėsmę šalies gyventojų būstams ir juose esančiam turtui šiltuoju metų sezonu dažniausiai kelia audros.

„Vasaros metu šalies gyventojų būstuose draudžiamųjų įvykių, kuriuos sukelia gamtinės stichijos, skaičius padidėja 4–5 kartus. Šiuo metų laiku net 80 proc. žalų namų turtui sukelia audros, o patiriamų žalų dydis kasmet yra linkęs išaugti“, – sako „Lietuvos draudimo“ Turto draudimo portfelio valdytoja ir rizikos vertintoja Audronė Vaitkevičiūtė.

Ekspertė pataria, kad išvykstant atostogauti ir ilgesniam laikui be priežiūros palikus savo namus, turėtumėte nepamiršti atlikti kelių nesudėtingų dalykų. Šie penki žingsniai padės išvengti galimos žalos namų turtui ar sumažins jos mastą.

1. Užverkite langus, duris, orlaides. Pats paprasčiausias ir būtinas dalykas – sandariai užverti visus langus, orlaides, balkono duris, taip pat ventiliacijos angas ar dūmtraukių sklendes.

„Pro pravirus langus ar duris per stiprią liūtį gali prasiskverbti nemažas kiekis vandens, kuris sugadins grindų dangą ar baldus. Mažesnes angas, tokias kaip orlaidės ar dūmtraukiai, rekomenduojama uždaryti saugantis kamuolinio žaibo, galinčio sukelti gaisrą būste“, – pastebi A. Vaitkevičiūtė.

Be to, būsto langų nereikėtų palikti ir mikroventiliacijos padėtyje, nes tokiu atveju lango varčia nėra tvirtai prispaudžiama prie lango rėmo – stipresnis vėjas ją gali išstumti langą ir sukelti žalos viduje išvartydamas smulkius daiktus.

2. Išjunkite elektrą, vandenį, dujas. Išvykstant atostogauti pravartu išjungti vandens ar dujų tiekimą, tą reikėtų padaryti ne tik dėl audros. Pavyzdžiui, trūkęs ir laiku nepastebėtas vandentiekio vamzdis gali pridaryti daug nuostolių tiek nuosavam, tiek kaimynų būstui.

Tuo metu elektros tiekimą išjungti rekomenduojama dėl žaibo iškrovos. Pasak A. Vaitkevičiūtės, nors šiuolaikiniai prietaisai turi apsaugą nuo įtampos svyravimų, didelės žaibo iškrovos, pasiekusios elektros tinklą, juos vis tiek gali sugadinti.

Jei namuose tokiems prietaisams kaip šaldytuvas ar apsaugos sistema būtinas nuolatinis elektros tiekimas, reikėtų išjungti atskirus jautrios elektronikos įrenginius. „Norint būti visiškai tikriems, kad televizorius ar kompiuteris nenukentės nuo žaibo, geriausia jų kištukus ištraukti iš elektros lizdo“, – sako A. Vaitkevičiūtė.

3. Nepalikite nepritvirtintų daiktų išorėje. „Namų kieme palikti lengvi ir nepritvirtinti daiktai audros ar stiprios vėtros metu gali kelti grėsmę ne tik nuosavo būsto sienoms ar langams, bet ir aplinkiniams namams, automobiliams ar praeiviams“, – teigia A. Vaitkevičiūtė.

Sulankstomas pavėsines, sūpynes, krėslus, lauko baldus ar lauko virtuvės įrangą saugiausia laikyti vidaus patalpose. Jei tokios galimybės nėra, tada reikėtų užtikrinti, kad šie dalykai yra patikimai pritvirtinti prie žemės ir bus pajėgūs atlaikyti stiprius vėjo gūsius.

4. Pasirūpinkite būsto fasadu ir aplinka. Nors nuosavo pastato būkle turėtume rūpintis nuolatos, tam ne visada skiriame pakankamai dėmesio. Tad pasiruošimas vasaros atostogoms gali tapti puikia proga atlikti smulkius remonto darbus, pavyzdžiui, pakeisti atskilusią stogo čerpę ar sutvirtinti terasos stogelį.

„Dažniausia audros metu nukeliami stogai, sugriaunamos pastogės, pavėsinės, nuplėšiamos čerpės ar kitos silpniau pritvirtintos ar nusidėvėjusios konstrukcijos. Šių konstrukcijų būklę rekomenduojama patikrinti bent kartą metuose“, – pataria A. Vaitkevičiūtė.

Jei šalia būsto yra įtartinai palinkęs medis, į tai taip pat nereikėtų numoti ranka. Stiprių audrų neatlaikę medžiai gali padaryti daug žalos pastatams, šalia esantiems automobiliams, sužeisti atsitiktinius praeivius. Apie miesto gatvėse esančius ir pavojų keliančius medžius pirmiausia reikia pranešti miesto savivaldybei.

5. Susitarkite su kaimynais. Galop prieš išvykstant vertėtų apsikeisti telefono numeriais ir su patikimais kaimynais. Jiems galėtumėte paskambinti ir paklausti, ar ką tik praūžusi vėtra nepadarė žalos jūsų turtui. O iškilus netikėtai problemai, taip pat būtų, kas jus nedelsiant informuotų apie situaciją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų