Tėvynę lemiamu momentu bailiai palikęs niekšas ar teisingas ir protingas šalies vadovas? Prieštaringai vertinamą Lietuvos tarpukario prezidentą Antaną Smetoną įkūnysiantis 38 metų kaunietis aktorius Ramūnas Šimukauskas yra teigiamų vertinimų pusėje.
– Televizijoje parodijavote Arūną Valinską, Viktorą Uspaskichą, o dabar pagal Gedimino Jankaus pjesę „Kybartų aktai“ spektaklyje „Smetona“ (rež. Vytautas Balsys) vaidinsite prezidentą A.Smetoną. Nebaugu?
– Pasistengsiu įkūnyti šią iškilią asmenybę. Tiesa, nedideliame epizode esu vaidinęs Vytautą Didįjį. Žinoma, vargu ar galima išvesti paralelę tarp minėtų žmonių. Valinskas, Uspaskichas – televiziniai, humoristiniai personažai, ten ironiškas požiūris į politiką, o čia – rimtas vaidmuo. Ne karikatūra.
Ar Lietuva galėjo pasielgti kitaip, pasipriešinti okupacijai ginklu? Ar A.Smetona, kaip sako vieni, iš baimės per upelį pabėgo, ar nepasirašydamas dokumentų, išsinešęs konstitucinę nepriklausomybę į užsienį pasielgė teisingai ir okupacija tapo antikonstitucinė, nejuridinė? Tai – rimta diskusija.
– Be abejonės, vaidinti vieną garsiausių Lietuvos istorinių asmenybių – iššūkis. Turėjote vaizdinės, garsinės informacijos ar tik improvizuosite pagal scenarijų?
– Žiūrėjau kronikas, deja, garso įrašų su A.Smetonos balsu likę labai nedaug.
– Ar galima atrasti nors mažą dalelę ko nors bendro tarp R.Šimukausko ir A.Smetonos?
– Oi, retai tapatinu save su vaidinamais personažais ir niekada neieškau tokių savybių. A.Smetona buvo intelektualas, filosofas, vertė Platoną. Tai mane domino, nors nelaikau savęs filosofu. Ir net intelektualu. Bet man įdomu stebėti tokius žmones, asmenybes. Tai suteikė galimybę gilintis į Lietuvos istoriją.
– Ko tikrai nebus spektaklyje „Smetona“, nors kai kurie žiūrovai tikėsis?
– Mano bičiulių, draugų nuomonė apie A.Smetoną labai skirtinga: vieniems jis – bailys, niekšas, pabėgėlis. Kitiems – teisingas, geras, protingas vadovas. Todėl visi gali tikėtis skirtingų dalykų.
– Kurioje vertinimų barikadų pusėje esate jūs?
– Gedimino Jankaus požiūriu, ką pasakoja Kybartų aktai, prezidentas bandė išsaugoti bent teorinę nepriklausomybę. Aš – A.Smetonos pusėje. Galvoti priešingai būtų labai sudėtinga.
– Kokiais trim žodžiais apibūdintumėte A.Smetoną? Kas jis?
– Idealistas, intelektualas, užsispyręs. Ilgametis vadovas. O tai tam tikra prasme – savybė.
– Kas būtinai turėtų apsilankyti spektaklyje?
– Nenorėčiau, kad šis spektaklis taptų tik istorikų ir intelektualų dėmesio objektu. Jis skirtas visiems, kuriems įdomu prieškario Lietuvos tragedija, kas žino vieną ar kitą istoriją ar net neturi savo nuomonės.
Čia kalbama ir apie A.Smetonos konfliktą su Augustinu Voldemaru. Gal mums reikėjo sudaryti sąjungą su nacistine Vokietija prieš sovietus ir galbūt valstybine prasme gyventume kitaip? Tegul tai sužadina diskusiją, priverčia mąstyti. Tai bus įdomu ir jaunimui, ir ypač – vyresnio amžiaus žmonėms.
– Jūs, plikai skutantis galvą, spektaklyje būsite su šukuosena ir įspūdingais, vešliais Smetonos ūsais?
– (Šypsosi) Taip. Žinoma, tokie gražūs ir vešlūs ūsai man neužaugs, tad ir plaukus, ir ūsus – priklijuosime. Kai su ūsais ir šukuosena pamačiau save pirmą kartą, neslėpsiu, maloniai paglostė savimeilę – tam tikro panašumo su Smetona yra.
– Ar kuriant spektaklį ir šį vaidmenį buvo kuriozų?
– Kai buvo sukurtas spektaklio „Smetona“ plakatas, jį parodžiau mamai. Sakau, bus spektaklis apie A.Smetoną. Ji pažiūrėjo į mano nuotrauką ir paklausė: „O kas vaidins Smetoną?“
Kauno kino studijos kūrybinės grupės spektaklis „Smetona“ vyks birželio 20 d. 19 val. kino teatre “Romuva".
Naujausi komentarai