“Atlaidžios lietuvaitės neskatina vyrų pasitempti”
Kelių mėnesių žurnalistinis tyrimas įrodė, kad Lietuvoje apsilankantys užsieniečiai komplimentais apiberia mūsų šalies moteris. Jos ne tik gražios, elegantiškos, besirūpinančios savo išvaizda, bet ir protingos, aktyvios, nepriklausomos. Apie Lietuvos vyrus užsieniečiai geriausiu atveju nutyli, drąsesni tiesiai sako, kad moterys Lietuvoje – aktyvioji jėga, o vyrai – nuobodūs, nesirūpinantys savimi, alkoholikai, nemokantys skirti dėmesio nei šeimai, nei moteriai. Nutariau išsiaiškinti, ką į tokius kaltinimus gali atsakyti Lietuvos vyrai, ką jie galvoja apie užsieniečius, Lietuvos moteris ir save.
Pirmasis mano pašnekovas – žinomas Klaipėdoje džiazo muzikantas Vytautas Grubliauskas, liaudyje paprasčiausiai vadinamas Kongu.
- Ar teisūs užsieniečiai girdami Lietuvos moteris ir savotiškai nuvertindami mūsų vyrus?
- Jeigu kitų šalių vyrai giria mūsų moteris, tai yra visai natūralus dalykas. Nežinau, ar galiu pasigirti, jog pažįstu visą pasaulį, bet teko aplankyti nemažai šalių Europoje, Amerikoje, Azijoje. Ir pasižvalgę po svečias šalis, tikrai galiu pasakyti, kad Lietuvos moterys – vienos gražiausių pasaulyje. Tad atvykusiems į Lietuvą užsieniečiams tikrai turi į akis kristi gražuolės lietuvaitės. Ypač jeigu jas tik stebi ir nesi susaistytas įvairiausiais įsipareigojimais ar santuokiniais ryšiais. Juk moters grožis nunyksta arba dar labiau išsiskleidžia, kai su jomis bendrauji nuolat, įvairiose buitinėse situacijose. Tačiau ir šiuo požiūriu pastaruoju metu apie lietuvaites galima pasakyti, kad jų intelektualinis lygis tikrai ūgtelėjo. Na, o kas liečia neįvertintus vyrus, tai manau, kad daugelis užsieniečių jų paprasčiausiai nepažįsta. Nes, norint juos girti, reikia arba tiesiogine prasme labai mylėti, arba gerai pažinoti. Ir apskritai, juk kiekvienoje šalyje būtent moteris yra geriausia šalies vizitinė kortelė.
- O kaip jus vertinate vis stiprėjančią lietuvaičių santuokų su užsieniečiais tendenciją?
- Jeigu santuokos pagrindas meilė, tai aš - už! Juk meilei negalioja nei tautybių, nei rasių taisyklės. Geriau įsimylėti ir gailėtis, negu gailėtis, kad neįsimylėjai. Meilė ir mano gyvenime apvertė daugelį dalykų aukštyn kojom. Bet tai jau kita istorija. Tačiau jeigu moterys už užsieniečių išteka dėl materialinių paskatų ar ekonominės situacijos šalyje, tai man jų paprasčiausiai gaila. Juk turtais niekaip neužglaistysi dvasinės tuštumos. Bijau, kad ateityje galime sulaukti “sudužusių širdžių“, grįžtančių į Lietuvą, bangos, nes stipraus emocinio ryšio ir dvasinio artumo nebuvimas, galų gale apkartina visą materialinę gerovę. Manau, Lietuvos vyrams reikia padaryti viską, kad ekonominė gerovė mūsų moterims nebūtų pagrindine priežastimi ištekėti už užsieniečio. Mane patį daug labiau domintų statistika, kiek Lietuvos vyrų “nuteka“ į užsienį. Skaičius tikriausiai būtų labai nedidelis. Manau, priežastis yra ta, kad lietuviai nėra tiek įdomūs užsienietėms arba jos neturi pakankamai motyvų rinktis lietuvius vyrus. Bet jei pasirinktų, manau, nepasigailėtų.
- Kokie yra, jūsų nuomone, tipiški lietuvio vyro ir moters bruožai?
- Manau, kad Lietuvoje vyrai skiriasi priklausomai nuo amžiaus grupės. Jauni daug labiau bendrauja, atviresni pasauliui, geriau gaudosi pasaulio įvykiuose negu vyresnioji karta. Tačiau Lietuvoje gajus tipiško lietuvio, kaip šeimos galvos, tvirtai laikančios savo rankose visas vadžias, įvaizdis. Daugelis žiūri į moterį kaip į vieną iš savo pavaldinių, o tai, žinoma, neprideda nuoširdumo santykiams tarp dviejų lyčių. Lietuvoje stiprios patriarchalinės tradicijos, kurios po truputį, bet vis dėl to kinta. Tuo tarpu Lietuvos moteris galėčiau apibūdinti kaip liberalias, turinčias drąsų požiūrį. Kuo toliau, tuo labiau jos drąsiai reiškia savo nuomonę, kas dažnai kertasi su Lietuvos vyrijos filosofija.
- Kokios tautybės moterys Jums atrodo moteriškiausios?
- Kažkaip neteko dairytis į kitatautes. Man moteryje svarbus atvirumas, nuoširdumas, inteligentiškumas. O šias savybes moteryje geriausiai pažinsi bendraudamas gimtąja kalba ir gyvendamas savo įprastinėje aplinkoje. Žinoma, Lietuvos moterys – ypač gražios. Bet kai nuolat gyveni apsuptas tokio grožio, pradedi jo nebepastebėti. Bet tada užtenka išvažiuoti į bet kurią Europos Sąjungos šalį, ir vėl pradedi vertinti mūsų moterų grožį.
- Tai ar Lietuvos vyrai kuo nors nusileidžia užsieniečiams?
- Manau, kad užsieniečiai tikrai labiau pasikaustę asistavimo moteriai prasme, labiau įgudę moterį palepinti dėmesiu.Lietuviai to nemoka dėl patriarchalinių nuostatų, pagal kurias moteris tarsi būtų antroje vietoje po vyro. Manau, kad lietuviai dėmesį moteriai traktuoja kaip savotišką silpnumo požymį. Jie nori būti tarsi neprieinama tvirtovė. Mano manymu, vyras turi būti kaip riteris, pasiryžęs užimti tvirtovę-moterį, o ne bastionas, į kurį sparnus atsimuša gulbių pulkai. Lietuviai išties yra santūresni, labiau susikaustę, emocionaliai šykštūs. Nors, sakykim, italų karštas temperamentas ar Kaukazo vyrų hiperbolizuotas vyriškumas irgi yra savotiškas mitas.
- O ką atsakytumėte į kaltinimą, kad vyrai Lietuvojenepakankamai dėmesio skiria savo išvaizdai?
- Manau, kad tame yra dalis tiesos. Dėl to kaltos tradicijos ir įsitikinimas, kad vyrai turi dirbti, o nesirūpinti savo išvaizda. O žmoguje išties turi būti viskas gražu. Nes juk skarmaluotas inteligentas vargu ar sužavės moterį, nors, kita vertus, ir už gražiausių rūbų gali slypėti chamizmas. Tad harmonija būtina. O dėl to, kad lietuviai mažai dėmesio skiria savo išvaizdai, kaltos ir lietuvaitės. Jos per daug atlaidžios. Jei gatvėje susilauktume daugiau priekaištingų žvilgsnių dėl savo išvaizdos, būtume priversti keistis.
Naujausi komentarai