Pereiti į pagrindinį turinį

Bambėjimas – menininkų genialumo požymis?

2012-12-08 23:59
Bambėjimas – menininkų genialumo požymis?
Bambėjimas – menininkų genialumo požymis? / Archyvo nuotr.

Didieji pasaulio leidiniai nuolat sudaro įtakingiausių, turtingiausių ir kitokiausių politikų sąrašus. O štai tinklalapio flavorwire.com atstovai ką tik pristatė, jų manymu, visų laikų didžiausių bambeklių rašytojų dešimtuką.

Nepastebi rąsto savo akyse

Rašytojai – irgi žmonės, o neretai jų pačių žmogiškosios ydos viešajame gyvenime išryškėja labiau nei jų sukurtų personažų. Į didžiausių rašytojų – bambeklių (daugiausia iš JAV) dešimtuką įtraukti net ir tokie garsūs XIX a. pab.–XX a. lietuvių skaitytojams neblogai žinomi asmenys, kaip poetė, kritikė ir satyrikė Dorothy Parker, Paryžiaus menininkų globėja ir literatūros eksperimentatorė Gertrude Stein, skandalingosios Lolitos autorius Vladimiras Nabokovas ar šiuo metu Lietuvos knygynuose itin populiarus purvinojo realizmo atstovas Charlesas Bukowski.

Pastarasis, kaip ir kiekvienas profesionalus niurzga, be jokių filtrų rėždavo tai, ką matė. "Jis buvo tiek savo kultūros šlovinimo, tiek niekinimo ekspertas, baksnodavo pirštu į savo bičiulius, bet tuoj pat juos nuramindavo, kad viskas yra gerai", – sakoma tinklalapyje. Prisimenamas ir Ch.Bukowski laiškas, rašytas bičiuliui poetui Stephenui Richmondui.

"LSD (narkotinė medžiaga – red. past.), taigi, didysis paradas, – visi to dabar imasi. Pavartok LSD, ir iškart tapsi poetu, intelektualu. Kokia šlykšti minia. Aš pasistatysiu kulkosvaidį savo drabužinėje, kad išnaikinčiau kuo daugiau jų prieš tai, kol jie mane pačiups", – dėstė Ch.Bukowski, kuris, kita vertus, nė nesislėpdamas tiek romanuose, tiek gyvenime afišavo atvirą hedonizmą ir lėbavimo džiaugsmus.

Mizantropijos viršūnė – V.Nabokovas

Rusų kilmės JAV rašytojas Vladimiras Nabokovas apibūdinamas kaip žavusis bambeklis. Jis buvo greitas menkinti šiuolaikinių rašytojų, kurie jam nerūpėjo, darbus.

"Daugybė rašytojų man tiesiog neegzistuoja. Jų vardai išgraviruoti tuščių kapų antkapiuose. Mano, kaip skaitytojo, skoniui jų knygos yra kaip manekenai, jos – absoliučiai neegzistuojantys dalykai", – atvirai liejo nepasitenkinimą V.Nabokovas. Tačiau norėdamas ką nors pagirti jis niekuomet nerodė tokio ryžto: "Yra keletas rašytojų, kurie man patinka, bet jų neminėsiu. Anoniminis pasitenkinimas juk nieko nežeidžia."

Savęs aukštinimas ir panieka kitiems atsiskleidžia ir rašytojo interviu vienam Paryžiaus laikraščiui. Paklaustas, ar niekada nėra gavęs vertingo patarimo iš savo knygų redaktoriaus, jis pareiškė: "Redaktoriaus? Turbūt turėjote omenyje, korektoriaus. Teko pažinoti daugybę permatomų, be galo taktiškų būtybių, kurios diskutuotų su manimi apie kabliataškį, tarsi tai būtų jų garbės klausimas. Ir iš tiesų kartais taip yra. Tačiau kartais tenka susidurti su jų pompastišku ir "dėdišku" šiurkštumu, kai jie ima teikti pasiūlymus, į kuriuos tenka reaguoti itin griausmingai."

Drabstosi ir keiksmais

Taip pat dešimtuke pristatoma Gertrude Stein yra pareiškusi: "Jei apie nieką negalite pasakyti bent vieno gero žodžio, ateikite ir atsisėskite šalia manęs." Ji pati save laikė genialia asmenybe, visur stengdavosi dominuoti bei nuolat į akis laidė mizantropinius juokelius, pavyzdžiui: "Mano vaizduotė veikia kur kas puikiau, kai nekalbu su kitais."

Sąrašą papildo ir Lietuvoje kiek mažiau žinomas JAV rašytojas bei vaikų knygų iliustratorius, miręs šių metų gegužę, Maurice’as Bernardas Sendakas. Jis, kaip ir daugelis jo kolegų iš šio dešimtuko, neapykantą kitiems rašytojams rodė atvirai. Tačiau suvedinėdamas sąskaitas su šiuolaikinės literatūros žvaigžde Salmanu Rushdie, t. y. viename interviu kalbėdamas apie kitą neseniai duotą interviu tinklalapio npr.org žurnalistei, jis nevengė net ir necenzūrinių žodžių.

"Vienintelis dalykas, ką ji pasakė blogai, yra tai, kad jos mėgstamiausi pašnekovai per karjerą – tai aš ir tas suknistas kvailas rašytojas. S. Rushdie, tas išglebęs subingavis. Jis "New York Times" skyrė visą puslapį mano knygos "Brangioji Mili" apžvalgai. Jis jos neapkenčia. Jis yra šlykštus", – dėstė M.B.Sendakas.

Be minėtų pavardžių, niurzgų gretose atsidūrė ir taip pat šiemet pasaulį palikęs JAV rašytojas, scenaristas Gore’as Vidalis, romanų, pjesių ir scenarijų filmams kūrėjas Normanas Maileris, psichologinių trilerių pažiba Patricia Highsmith, rašytojas ir žurnalistas Christopheris Hitchensas, o sąrašą užbaigia vienintelis ne amerikietis – austrų rašytojas Thomas Bernhardas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų