Kuo šįsyk pamaloninti artimuosius ir savo svečius? Šis klausimas, artėjant šventėms, neretai neduoda ramybės svetingiems namų šeimininkams. Patyrę pajūrio kulinarai, sutikę maloniai pasidalyti savo išbandytais receptais, kūrybos ir improvizacijos džiaugsmu virtuvėje kviečia pasidžiaugti ne tik gurmanus.
Antienos salotos su dūmo skonio padažu
Šį puikų užkandį, kuris papuoštų ne tik artėjančių švenčių stalą, siūlo Palangos viešbučio „Vanagupė" virtuvės šefas Tadas Paulauskas.
4 porcijoms reikės
120 g romaninių salotų
50 g karpytųjų (frisee) salotų
100 g baltos duonelės
50 g parmezano sūrio
50 g alyvuogių
400 g antienos filė
120 g kiaulienos šoninės
druskos, pipirų pagal skonį
Padažui
1 kiaušinio
10 g garstyčių
10 g česnako
150 g alyvuogių aliejaus
5 g dūmo skonio paprikos miltelių
peletrūno
druskos, pipirų pagal skonį
Padažui kiaušinį reikėtų suplakti plaktuvu, kol tūris padidės dvigubai. Tada sudėti garstyčias, įpilti šiek tiek alyvuogių aliejaus ir toliau plakti 1 min. Tuomet likusį aliejų pamažu srovele supilti ant plaktuvo šluotelių. Įberti likusius prieskonius, viską gerai išmaišyti ir palikti pastovėti 30 min.
Antienos filė įtrinama prieskoniais, oda įpjaunama iki mėsos. Vieną jos pusę reikėtų pakepti įkaitintoje keptuvėje 5, o kitą – 3 min. Apkepus palieti keptuvėje pastovėti dar 5 min. Šoninę supjaustyti juostelėmis ir apskrudinti keptuvėje, duonelę paskrudinti skrundintuvu. Viską paserviruoti.
Kalėdiniai pyragėliai
„Friedricho pasažo" konditerė Raimonda Markšaitytė neabejoja, kad šis šventinis firminis pasažo desertas pradžiugins ne tik mažuosius smagurius.
Reikės (išeiga – apie 12 pyragėlių):
200 g šviežiai spaustų apelsinų sulčių
200 ml alyvuogių aliejaus
200 g cukraus
330 g miltų
6 g kepimo miltelių
2 g cinamono
1 g džiovinto šafrano
1 g malto imbiero
šaldytų vyšnių
50 g kapoto šokolado (šokoladinių lašelių)
Miltus, cukrų, cinamoną, šafraną, imbierą, šokoladą reikia suberti į dubenį, viską užpilti alyvuogių aliejumi ir gerai išmaišyti. Į kitą indą įpilti šviežiai spaustų apelsinų sulčių ir suberti kepimo miltelius. Pradėjus putoti, skystį pamaišyti – sultys prislopins kepimo miltelių skonį. tad skystį supilti į pagrindinį indą, išmaišyti. Turimas pyragėlių formeles (geriausiai, kad jos būtų silikoninės) iki pusės užpildyti mase, įdėti 1 vyšnią, tada užpilti tešla iki viršaus, kad uoga liktų pyragaičio viduje. Kepti 190 laipsnių temperatūroje 15 min., tada sumažinti temperatūrą iki 170 laipsnių ir kepti dar 5 min. Pyragėlius galima papuošti baltu arba juodu šokoladu, apelsinų pasta, mėtų sirupu.
Šventinis kalakutas
Didžiųjų metų švenčių stalas ne vienam asocijuojasi su keptu kalakutu. Uostamiesčio viešbučio „Navalis" restorano gamybos vadovė Oksana Hansen ir vyriausiasis virėjas Donatas Nausėda tikina, kad paruošti šį patiekalą nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti.
Išdarinėtą, nuplautą kalakutą iš išorės ir vidaus reikėtų įtrinti druska. Tada „pasodinti" į puodą, įpilti šalto vandens, kad padengtų visą paukštį, ir palikti marinuotis šaldytuve arba šaltoje patalpoje 12 val. Kalakutą nuskalauti, išpilti marinatą. Galima nupjauti sparnelių galus, nes šie kepant džiūva ir dega. Sutraiškytą ir sutrintą česnaką reikėtų sumaišyti su sviestu bei kitais susmulkintais mėgstamais prieskoniais (čiobreliais, rozmarinais, paprikos milteliais, maltais pipirais).
Tada šiuo pagardintu sviestu įtrinti kalakutą, padėti jį ant skardos krūtine žemyn. Supjaustyti norimas daržoves, dalį jų įdėti į kalakuto vidų, įkišti kuokštą čiobrelių, lauro lapelių. Likusią dalį daržovių, nupjautus sparnelius išdėlioti aplink paukštį. Kad kalakutas gerai keptų, nereikia jo prikimšti sausakimšai. Daržoves aplink paukštį aplieti vynu. Kalakutą pašauti į orkaitę, įkaitintą iki 220 laipsnių karščio, ir kepti neuždengtą apie 30 min. Tada jį ištraukti su visa skarda, apversti, sumažinti kaitrą iki 180 laipsnių. Vėl kepti neuždengtą dar apie 4 val. Jei kas pusvalandį ar valandą kalakutas bus laistomas išsiskyrusiu skysčiu, mėsa bus sultingesnė.
Gerai iškepusio kalakuto šlaunį pasmeigus kulinariniu termometru iki kaulo, temperatūra turi siekti 80 laipsnių, o iškiliausioje krūtinėlės vietoje iki mėsos vidurio – 73 laipsnius. Jei temperatūra aukštesnė, kalakutas bus perkepęs, mėsa gali būti sausa. Kitas būdas patikrinti, ar paukštis iškepęs – šakute įsmeigti į šlaunį storiausioje vietoje iki pat kaulo ir paspausti pradurtų skylučių vietą: pasirodęs mėsos sultinys turi būti skaidrus, be kraujo. Prieš pjaustant paukštieną reikia ją palaikyto kambario temperatūroje apie 30 min., antraip greitai išbėgs sultys ir mėsa liks sausa. Kalakutieną galima patiekti su bruknių, spanguolių arba citrusų uogiene, grybų arba bet kokiu kitu mėgstamu mėsos padažu.
Naujausi komentarai