Europos kultūros sostinėje – "Moljero namai" Pereiti į pagrindinį turinį

Europos kultūros sostinėje – "Moljero namai"

2009-01-28 09:00
Europos kultūros sostinėje – "Moljero namai"
Europos kultūros sostinėje – "Moljero namai" / Ironija: spektaklyje "Juokingosios pamaivos" parodijuojamas snobizmas ir aukštuomenės iliuzijų vaikymasis

Legendinis Paryžiaus teatras "Comédie-Française", gastroles po Rytų Europą pradėjęs dar lapkritį, dviejų komedijų programą dovanos ir Lietuvai.

Du vakarus Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, bus rodomos dvi pjesės: Spiro Scimone "Šventė" ir Molière’o "Juokingosios pamaivos".

"Comédie-Française" vadovaujanti aktorė ir režisierė Muriel Mayette sakė, kad pagrindinė gastrolių idėja yra sugretinti dvi komedijas – vieną klasikinę, kitą šiuolaikinę, vieną prancūzišką, kitą itališką, vienos režisierius yra anglas Danas Jemmettas, kitos – bulgaras Galinas Stoevas.

Tai jau antros "Comédie-Française" gastrolės Lietuvoje. Pirmosios vyko 1973 m. Jose dalyvavusi Catherine Hiegel, vyriausia trupės aktorė, atvyksta ir šįkart.

Įkurta 1680 m. karaliaus Liudviko XIV, "Comédie-Française" yra viena seniausių ir garsiausių teatro trupių pasaulyje bei pati garsiausia ir prestižiškiausia kultūros institucija. Ji gimė karaliui nusprendus sujungti Molière’o ir dar dvi Paryžiaus trupes. Nors steigiant teatrą pats Molière'as jau buvo kelerius metus miręs, "Comédie-Française" dažnai vadinama "La Maison de Molière" ("Moljero namais" – pranc.).

Daugiau nei 300 metų istoriją turinti trupė šiandien gali pasigirti daugiau kaip 3 tūkst. pjesių repertuaru nuo Sofoklio iki šiuolaikinių kūrėjų bei trimis teatrais. Tai vienintelis valstybinis Prancūzijos teatras ir vienas iš nedaugelio, turinčių nuolatinę aktorių trupę. "Comédie-Française" šūkis yra "Simul et singulis" ("Būti kartu ir būti savimi" – pranc.).

Garsiausio prancūzų komediografo Molière'o pjesė "Juokingosios pamaivos" nepalieka abejingų. Štai Prahoje publika buvo nustebinta, nes dauguma žiūrovų tikėjosi gerokai tradiciškesnio pastatymo: ištaigingų kostiumų, perukų ir t. t. O režisierius pjesę adaptavo aštuntojo XX a. dešimtmečio stiliumi.

Abejojantiesiems, kad šiandienai pritaikyta klasikinė pjesė ir jos kalba tinkamai išreiškia visas Molière'o idėjas, C.Hiégel atsako: "Ir šiandien yra žmonių, kurie sudėtingai reiškia mintis, kad pasakytų visai paprastą dalyką. Ir niekas jų netaiso. Pjesės "Juokingosios pamaivos" herojų kalba buvo tikrai per daug įmantri net XVII a. – paprastai niekas taip nekalbėdavo. Šiandien taip pat yra žmonių, kurie kalba įmantria kalba. Kalbančios lygiai taip pat puikiai nusimano apie madą, išvaizdą, apie tai, ką jos sako, ką daro, apie tai, kur reikia būti ir kur reikia būti pastebėtoms. Ar nepažįstate tokių personų savo aplinkoje?"

Britų režisierių D.Jemmettą jau pažįsta tarptautinio teatro festivalio "Sirenos" publika. Jis režisavo trupės "The Tiger Lilies" spektaklį "Mergaitė su degtukais", rodytą Vilniuje 2007 m.

Pjesės "Šventė" autorius italas S.Simone ironiškai žvelgia į šeimą: rodos, jau pasakyta viskas, kas turėjo būti pasakyta, beliko kasdienių pokalbių banalybės. Sakoma, kad norėta ne nupiešti sicilietiškos šeimos karikatūrą, o tiesiog pro didinamąjį stiklą parodyti vidutinės, tradicinės šeimos normalumą.


"Juokingosios pamaivos"

1659 m. sukurta pjesė – viena mažųjų Molière'o komedijų. Du jauni paryžiečiai iškrečia pokštą čia atvykusioms turtingoms provincialėms. Kaip markizą jie pristato merginoms geromis manieromis ir iškalba pasižymintį liokajų. Suviliotos tariamojo markizo titulo ir komplimentų, merginos jį kuo palankiausiai priima. Netrukus galvas joms apsuka dar vienas apsimetėlis liokajus. Spektaklyje parodijuojama tuštybių mugė – snobizmo iliuzijoms išsisklaidžius, neišvengiamai sudūžta svajonės.


"Šventė"

1997-aisiais parašyta pjesė pasakoja šeimos istorijos fragmentus. Buvęs alkoholikas tėvas su savo kaprizais, fantazijų pasaulyje paklydusi motina ir sūnus su senberniškais įpročiais – šių rutinoje paskendusių žmonių kasdienybėje gimsta juokingi nesusipratimai. Juokingi, tačiau atveriantys gyvenimo dramas. Šiandien šeimoje – šventė – trisdešimtosios tėvų vestuvių metinės, jas rengiamasi atšvęsti su šokoladiniu pyragu ir šampanu.

"Comédie-Française" teatro spektakliai Nacionaliniame dramos teatre (Gedimino pr. 4, Vilnius) – sausio 29, 30 d. 19 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra