Pagerbdamas garsaus roko muzikanto Franko Zappos iškeltas miesto „išardymo“ idėjas, JAV menininkas Marcosas Lutyensas, pats tuo metu būdamas Vokietijoje, Kaselyje, užvakar surengė performansą prie dainininko paminklo dalyvaudamas „masiniame hipnozės seanse“ tik telefonu.
Daug F.Zappos tekstų kalba apie erdvinių ir laiko santykių išardymą ar dematerializavimą. Tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme jo idėjos turėjo ypač suskambėti 1991 m. Prahoje surengtame koncerte „Sudie Sovietų armijai“ – šis pasirodymas išreiškė Sovietų imperijos griūtį.
Dėl šių priežasčių grupė menininkų antradienio vakarą nusprendė prie 1995-aisiais Vilniuje pastatyto F.Zappos paminklo įgyvendinti performansą. Per jį, kaip teigta, iš anksto atrinktų savanorių grupė „patyrė paminklo metamorfozę“.
Šis menininko M.Lutyenso sumanytas renginys – Virginijos Januškevičiūtės ir Kristupo Saboliaus kuruojamos parodos „Protėjas“ dalis. Anot renginio autorių, idėja buvo sukurti įspūdį, kad paminklas išnyksta pats. „Išnyksta galbūt todėl, kad buvo pajudintas ir jo vietoje žioji tuštuma, arba todėl, kad kas nors nustojo jį matyti, arba galbūt panaudojant musique anti-concrète ar kitus metodus“, – prieš pasirodymą mįslingai kalbėjo menininkai.
Pasak M.Lutyenso, F.Zappa propagavo konceptualų tęstinumą ir net mažiausius kūrinius laikė didesnio tęstinio projekto dalimi. Jo paminklo dematerializavimas taip pat yra didesnio projekto dalis: tai pirmas renginys iš ciklo „Aktyvus miesto anuliavimas“, kuriuo M.Lutyensas siekia dematerializuoti miestų dalis ar net ištisus miestus visame pasaulyje.
„Mūro, betono ir kitų materialių objektų išsklaidymas ore, savotiška atvirkštinė miestų inžinerija, gali būti apibrėžtas kaip gelminės ekologijos aktas, kuriuo mėginama neutralizuoti “patologinį žemės apsikrėtimą žmonėmis„, – sakė menininkas. Pagrindinis “Aktyvaus miesto anuliavimo" projekto tikslas sutampa su šiuo siekiu – kvartalas po kvartalo miestai tirpsta ir išsitrina iš kolektyvinės sąmonės.
Anot M.Lutyenso, šiuo eksperimentu buvo siekiama atkreipti dėmesį ir į mūsų pačių dematerializavimąsi – natūralios komunikacijos nykimą socialiniuose tinkluose, internete, trumposiose žinutėse.
Naujausi komentarai