Kino kūrėjas mirė būdamas 78 metų amžiaus. Apie jo mirtį šeima pranešė ketvirtadienį.
Stevenas Spielbergas (Stivenas Spilbergas) pavadino D. Lynchą „išskirtiniu, vizionierišku svajotoju, kūrusiu filmus, kurie atrodė rankų darbo“, o Francis Fordas Coppola (Fransis Fordas Kopola) teigė, kad yra „priblokštas ir sugniuždytas (...) didžiulės didžiojo Davido Lyncho netekties“.
Kolega režisierius Ronas Howardas (Ronas Hovardas) D. Lynchą pavadino „maloningu žmogumi ir bebaimiu menininku“, „įrodžiusiu, kad radikalūs eksperimentai gali sukurti nepamirštamą kiną“.
Kyle'as MacLachlanas (Kailas Maklaklenas), vaidinęs kultiniame televizijos seriale „Tvin Pyksas“ ir keliuose D. Lyncho filmuose, pavadino jį „paslaptingu ir intuityviu žmogumi, kurio viduje siaučia kūrybinis vandenynas“.
„Prieš 42 metus dėl man nesuprantamų priežasčių Davidas Lynchas ištraukė mane iš nežinomybės ir paskyrė vaidinti savo pirmajame ir paskutiniame didelio biudžeto filme. Jis aiškiai įžvelgė manyje kažką, ko net aš neatpažinau. Už visą savo karjerą ir gyvenimą iš tikrųjų esu skolingas jo vizijai“, – socialiniame tinkle „Instagram“ sakė K. MacLachlanas, vaidinęs „Mėlyname aksome“ (Blue Velvet).
„Jis yra vienas iš tų kino kūrėjų, kurie buvo įtakingi, bet kurių neįmanoma pamėgdžioti. Žmonės bandė, bet jis turėjo vieną algoritmą, kuris jam tiko, ir bandydamas jį atkurti rizikuoji. Kad ir kokie nelinijiniai ir nelogiški jie dažnai atrodydavo, jo galvoje jie buvo aiškiai labai gerai organizuoti“ – teigė režisierius Stevenas Soderberghas (Stivenas Soderbergas) interviu agentūrai AP.
„Be jo pasaulis nebus toks pat. Jo kūrybinė mentorystė buvo išties galinga. Jis įrašė mane į žemėlapį. Pasaulyje, į kurį bandžiau prasibrauti daugiau nei dešimt metų, į kairę ir į dešinę nepraeidama perklausų. Pagaliau sėdėjau priešais smalsų žmogų, spinduliuojantį šviesa, kalbantį žodžiais iš kitos epochos, priverčiantį mane juoktis ir jaustis laisvai. Kaip jis apskritai mane „pamatė“, kai buvau taip gerai pasislėpusi ir net pati save buvau pametusi iš akių?!“ – „Instagram“ sakė aktorė Naomi Watts (Naomi Vots), geriausiai žinoma dėl vaidmens „Malholando kelyje“.
„Per dešimtmečius Davido įtaka kinui buvo neišdildoma dėl jo filmų ir kūrybos, ir jis visada atiduodavo duoklę AFI, palaikydamas pasakotojus, kurie rašė savo taisykles ir siekė kitokių dalykų“, – „Instagram“ teigė Amerikos kino institutas (AFI).
Gimęs 1946-aisiais mažame Montanos miestelyje, žemės ūkio srities mokslininko sūnus D. Lynchas jaunystėje daug keliavo po Vidurio Ameriką.
Jis mokėsi Bostono ir Filadelfijos vaizduojamojo meno koledžuose, o paskui įstojo į AFI, kur pradėjo kurti „Trintuką“ (Eraserhead) – pirmąjį savo pilnametražį filmą.
Tamsioji amerikietiškosios svajonės pusė buvo D. Lyncho naudotas leitmotyvas.
Tarp kitų jo filmų – „Mėlynas aksomas“, „Vidaus imperija“ (Inland Empire), „Pamirštas greitkelis“ (Lost Highway) ir „Drambliažmogis“ (The Elephant Man).
Tačiau galbūt geriausiai režisierius įsiminė dėl hipnotizuojančio 10-ojo dešimtmečio pradžios televizijos serialo „Tvin Pyksas“.
Naujausi komentarai