Net už Atlanto Agnei Bilotaitei nepavyko išvengti cepelinų su spirgučių padažu.
Kanadoje viešėjusi klaipėdietė žavėjosi ten gyvenančių tautiečių pastangomis išsaugoti savo tradicijas ir stebėjosi Lietuvą primenančia gamta.
Turi savo Palangą
Į Kanadą Seimo narė išvyko ten gyvenančių lietuvių kvietimu. Tautiečiai pasiūlė jai savo akimis pamatyti, kaip gyvena emigrantai, daugiau sužinoti apie jų džiaugsmus ir rūpesčius. "Žmonės labai jautriai reaguoja, išgirdę apie valdžios atstovų keliones į užsienį. Užtikrinu, kad už Atlanto vykau ne už mokesčių mokėtojų pinigus", – pačioje pokalbio pradžioje šypsodamasi pabrėžė A.Bilotaitė.
Trumpos viešnagės metu ji spėjo aplankyti didžiausią Kanados miestą Torontą, užsuko į svarbų pramonės ir kultūros centrą Hamiltoną. Į maršrutą buvo įtraukta ir prie ežero prisišliejusi Vasaga, kurią vietiniai lietuviai vadina kanadietiškąja Palanga. "Ten traukia vasaroti daugybė mūsų tautiečių – vieni turi įsigiję namukus, kiti atvyksta į jaunimui ar šeimoms skirtas stovyklas", – pasakojo A.Bilotaitė.
Gamtos viešpatija
"Kanadoje lydėjo deja vu jausmas. Už tūkstančių kilometrų nepatyriau jausmo, kad esu svetima", – šypsojosi klaipėdietė. A.Bilotaitės nuomone, Kanados gamta primena Lietuvą, o tenykščių žmonių gyvenimo būdas, temperamentas yra mums artimas. Net daugiamilijoniniame Toronte moteris neišvydo dėl streso ir skubėjimo perkreiptų žmonių veidų.
Anot klaipėdietės, Kanadą verta aplankyti tiems, kurie žavisi natūralia, civilizacijos nepaliesta gamta, žaluma, nemėgsta didelių karščių ir žmonių "košės". A.Bilotaitė prisipažino, kad norėtų šioje šalyje apsilankyti rudeniui įpusėjus, kai neaprėpiamus miškus užlieja ryškių spalvų cunamis. "Kanadoje tyvuliuojantys ežerai primena jūrą – jų dydis tiesiog pribloškiantis. Žinoma, negalima išvykti namo neaplankius įspūdingųjų Niagaros krioklių. Kanadiečiai taip pat didžiuojasi įdomiais rezervatais, Mėlynaisiais kalnais", – vardijo A.Bilotaitė.
Juodadarbiai neplūsta
Tautiečiai Seimo narei pasakojo, kad pastaruoju metu į Kanadą atvyksta išsilavinę, užsienio kalbas gerai mokantys lietuviai, kurie papildo ne juodadarbių, o vertinamų specialistų gretas.
Pirmosios emigrantų bangos atstovai daug ir nesavanaudiškai dirbo kurdami savo bendruomenę, tad dabar didžiuojasi turėdami savo spaudą, parapijas, šokių ansamblius, teatro trupes.
A.Bilotaitei šiltą įspūdį paliko lietuvių jaunimo beisbolo varžybos, kuriose viešnagės metu teko dalyvauti: "Iš visos Kanados suvažiavo apie 300 žmonių. Buvo gražu žiūrėti, kaip visi sportavo, o vėliau kartu linksminosi. Nors lietuviškai moka ne kiekviena emigrantų atžala, aiškiai juntamas pasididžiavimas savo kilme".
Apie Lietuvą – nostalgiškai
Klaipėdietė juokėsi, kad būtent Kanadoje pasitaikė proga po maždaug metų pertraukos prisikirsti tradicinių lietuviškų patiekalų. "Teko apsilankyti tautiečių įkurtoje kavinėje "Lokys", kuri veikia prie bendruomenės namų Toronte. Lietuvių šeimos labai mėgsta ten užsukti šventinių pietų savaitgaliais", – pasakojo A.Bilotaitė.
Nors susidaro įspūdis, kad bendruomenės sistema puikiai funkcionuoja, klaipėdietė pajuto senjorų nerimą dėl ateities. Vyresniosios kartos atstovai, kurie buvo priversti palikti gimtinę dėl politinių priežasčių, gan kritiškai atsiliepia apie tautiečius, už Atlanto ieškančius sotesnio duonos kąsnio, pastebi, kad naujieji emigrantai jau mažiau rūpinasi lietuvybės puoselėjimu.
Daugelis klaipėdietės sutiktų žmonių su nostalgija kalbėjo apie Lietuvą, tačiau realiai apie grįžimą galvoja vos vienas kitas. Vyresniems žmonėms būtų sunku palikti Kanadoje įsikūrusius vaikus ir anūkus, o jaunimą turtingos šalies neleidžia palikti troškimas susikurti savo gerovę.
Įtampos dėl skirtybių nėra
Nors visos kelionės metu lydėjo lietuviškumo dvelksmas, būta ir egzotikos – jos dalelę A.Bilotaitė netgi parsivežė namo. Su Toronte gyvenančiais tautiečiais klaipėdietė buvo užsukusi į Indijos kultūros šventę, kur neatsispyrė pagundai pasigražinti. Piešimo meną įvaldžiusi meistrė ant lietuvės rankos augaliniais dažais kruopščiai išraitė įmantrius raštus, kurie ir praėjus kelioms dienoms po procedūros išliko ryškiai pastebimi.
A.Bilotaitė žavėjosi, kad Toronte daugybė skirtingų kultūrų tiesiog "žydi". Į spalvingus įvairių bendruomenių renginius kviečiami įsilieti visi norintieji, nestinga jaukių parduotuvėlių, restoranėlių, kuriuose galima pajusti tolimų kraštų dvasią, susipažinti su egzotiška virtuve. Daugiamilijoniniame Toronte natūraliai susiformavo rusų, ukrainiečių, afrikiečių ir kitų išeivių kvartalai, tačiau uždaru, pavojingu "getu", anot A.Bilotaitės, nė vienas jų nevirto: "Neteko girdėti apie rajonus, kuriuose gyventų daug asocialių asmenų, ar gatves, kuriomis einant verta akylai saugoti savo rankinę. Kanada apskritai yra labai saugi šalis. Teko girdėti, kad pensijos sulaukę amerikiečiai, ieškantys ramybės, mielai įsikuria šioje valstybėje".
Savanorystė įaugusi į kraują
Pasiteiravus, koks galėtų būti tipiško kanadiečio apibūdinimas, A.Bilotaitė tik gūžčiojo pečiais. "Sunku ką nors pasakyti, kai kas trečias gyventojas yra kinas", – juokėsi pašnekovė.
Vis dėlto tam tikri reiškiniai padeda susigaudyti, kokias vertybes propaguoja šios šalies piliečiai. Kanadoje labai populiari savanorystė. Į ją įsitraukia ir visai maži vaikai, ir senjorai: vieni pardavinėja limonadą ir taip renka pinigus vargšams, kiti eina į senelių namus pabendrauti su jų gyventojais, paskaityti jiems laikraščių, treti padeda ligotiems žmonėms apsipirkti.
"Savanoriai savo pareigas atlieka atsakingai ir yra labai gerbiami. Visuomeninė veikla virsta papildomais balais stojant į universitetą, ieškantis darbo. Ši sistema mane tiesiog sužavėjo – ji ne tik skatina pilietišką elgesį, bet ir padeda sutaupyti nemažai lėšų. Kanada yra turtinga šalis, tačiau žmonės supranta, kad reikia skaičiuoti", – pasakojo A.Bilotaitė.
Sumuštinių kultas
Vidutinis kanadiečio uždarbis sudarytų apie 6 tūkst. litų. "Kainos kavinėse doleriais – kaip pas mus litais", – pastebėjo klaipėdietė. Valstybė piliečiams užtikrina nemokamas medicinos paslaugas, pradinį ir vidurinį išsilavinimą.
Aimanų dėl krizės Kanadoje A.Bilotaitė neišgirdo: "Valstybė atsakingiau žiūrėjo į daugelį dalykų, tad sunkmetį jos piliečiams žymiai lengviau išgyventi".
Pesimizmą kanadiečiams padeda išvaikyti sportas – nors ypatingai garbinamas ledo ritulys, šalyje klesti ir kitos šakos. A.Bilotaitė stebėjosi, kad sveiko gyvenimo būdo idėjas palaikantys vietiniai tiesiog alpsta dėl kavos ir sumuštinių. "Užkandinės juos siūlo ant kiekvieno kampo. Nors ir keista, atrodo, kad sumuštiniai kanadiečių kūno formoms neatsiliepia", – šypsojosi moteris.
Naujausi komentarai