Tvarko e.žurnalą
Kodėl nusprendė rinkti būtent antpirščius, Vita gerai nežino. "Turbūt patiko, kad jie tokie nedidučiai, neužimantys daug vietos kelioniniame bagaže", – svarstė pašnekovė, daugiau nei prieš dešimtmetį perskaičiusi straipsnį internete, kad kažkurie Lietuvos dizaineriai irgi renka antpirščius.
Dažnai iš savo kelionių Vita vežasi ne po vieną, bet du, tris ar net daugiau antpirščių. Šiuo metu kaunietės kolekcijoje yra jau beveik 650 antpirščių iš viso pasaulio. Kiekvienas iš jų, vos pasiekęs namus, nufotografuojamas ir įdedamas į e.žurnalą internete.
"Pati jį sukūriau. Man smagu kartais peržiūrėti savo kolekciją, prisiminti, kelintais metais ir iš kur koks antpirštis atkeliavo", – aiškino kolekcininkė, prie kiekvieno egzemplioriaus surašanti ir informaciją.
Kai prasidėjo secondhandų ir sendaikčių turgų laikotarpis, Vitos kolekcija ėmė pildytis ne dienomis, o valandomis. Gera bičiulė, gyvenanti Kupiškyje, nupirkdavo jai nemažai eksponatų iš savo miesto blusturgio. Vita dairydavosi Kaune ar kelionėse angelų, kuriuos rinko draugė.
V.Lukoševičienei gaila, kad pandeminiu laikotarpiu kelionių beveik nebeliko. Įprastai jų šeima keliaudavo keturis, penkis kartus per metus. Iš pradžių – drauge su vaikais, o šiems užaugus – vieni.
"Visi buvome įpratę, kad svarbiausia kiekvienos kelionės dalis yra nueiti į suvenyrų parduotuvę ir nupirkti man antpirštį", – juokiasi keliautoja.
Kadangi vietos namuose nedaug, didžiulę kolekciją moteris laiko stalčiuje, gražiai supakuotą į dėžutes. "Kartkartėmis išsitraukiu, peržiūriu, atgaivinu prisiminimus ir vėl padedu atgal", – aiškino Vita, savo antpirščių nenaudojanti siūti ir išvis su siuvimu neturinti nieko bendro, nebent su siuvinėjimu.
Akmenys – dar viena aistra
V.Lukoševičienė turi dvi specialybes: yra baigusi ekonomiką ir viešąjį administravimą. Dirbo keliuose bankuose, vėliau ėmėsi privataus verslo internetu. Yra atidariusi porą e.parduotuvių, kuriose pardavinėja natūralius pusbrangius akmenis ir papuošalus.
Visų rankų darbo grožybių autorė yra ji pati. Iš pradžių pirko akmenis, vėliau ėmė su jais gaminti papuošalus. Kai ėmė neblogai sektis, pradėjo internete ieškoti pigesnių akmenėlių tiekėjų. Surado juos Kinijoje, Indijoje, Tailande. Parsisiuntusi didžiulį kiekį visų jų nesunaudodavo, todėl atidarė parduotuvę internete. "Tais pačiais metais, kai pradėjau rinkti savo antpirščius – 2008-aisiais", – pasidalijo sutapimu.
Akmenys – dar viena Vitos aistra. Ji surinkusi gausybę informacijos apie gydomąsias akmenų savybes, jų tinkamumą skirtingų Zodiako ženklų atstovams.
"Kiek teisybės, kad vienoks ar kitoks akmuo tinka vienam ar kitam Zodiako ženklui, aš nežinau", – prisipažino pašnekovė, pagal žvaigždes turinti nešioti jaspio akmenį. Kadangi šis moters netraukia, tai papuošalus su akmenimis Vita renkasi intuityviai.
Kolekcijos pasididžiavimas
Paprašyta pratęsti temą apie kelionių trofėjus, Vita giriasi turinti tris vienetinius antpirščius, pagamintus specialiai jai.
"Kartą kelionės į Keniją metu gulinėjome paplūdimyje. Toje šalyje daugybė žmonių gyvena iš suvenyrų prekybos. Dažniausiai siūlo turistams įvairių iš medžio išdrožtų skulptūrėlių. Jų bandė įsiūlyti ir mums. Pasiskundžiau, kad Kenijoje taip ir neradau nė vieno antpirščio į savo kolekciją. Kadangi prekybininkai nelabai suprato žodžio "thimble", parodžiau jiems keletą antpirščių nuotraukų vyro fotoaparate", – pasakojo moteris, paprašiusi vietinių jų pagaminti.
Kitą dieną medžio drožėjai atnešė jai tris savo dirbinius. Du iš jų buvo išdrožti iš juodmedžio, o vienas – išskaptuotas iš kažkokios uolienos ar akmens. Jį gaminęs meistras, matyt, nelabai suprato, ką iš tiesų daro, nes dramblį buvo išdrožęs aukštyn kojomis (padaręs tarsi miniatiūrinę vazelę, o ne antpirštį).
Už naujus kolekcijos eksponatus sumokėjusi gal dešimt dolerių, Vita liko sužavėta darbo preciziškumu. Reikėjo išties didelio meistriškumo ant tokio mažo objekto išdrožti dramblį ir dar pridėti porą užrašų – "Kenija" bei "Jambo". Pastarasis, išvertus iš swahili kalbos, reiškia "labas"!
Įdomios istorijos
Pašnekovė prisimena savo pirmąjį eksponatą, įsigytą Vokietijoje, Miuncheno mieste. Tai keraminis antpirštis, savo forma primenantis apverstą alaus bokalą. Ant šono – Frauenkirche, Dievo Motinos bažnyčios atvaizdas, kuris laikomas Bavarijos sostinės simboliu.
Vita pasakoja dar vieną istoriją, kaip jiedu su vyru prieš pat paskelbiant pirmąjį karantiną viešėjo Kuboje. Iš legendinio Fidelio Castro tėvynės moteris tuomet parsivežė du molinius ir vieną keraminį antpirštį su Kubos vėliava ir dar ilgai stebėjosi radybomis. Keliautoja manė, kad privataus verslo didžiausioje Karibų saloje, išgyvenančioje sovietmečio laikus, tikrai nėra.
Labai gražių antpirščių savo kolekcijai ji parsivežė iš Indijos vandenyne esančios Mauricijaus salos, kur kadaise gyveno paukščiai drontai arba dodo. Jie buvo visiškai išnaikinti praėjus vos 200 metų, kai į salą atsikėlė pirmieji žmonės. Vita pasakoja, kad, atradę Mauricijų, portugalai šioje saloje aptiko nežinomų paukščių, kuriuos pavadino dodo. Jie nebuvo baikštūs, negalėjo skraidyti, taigi buvo lengvai prieinami ne tik naujakuriams, bet ir jų atvežtiems į salą gyvūnams: šunims, katėms, šernams, todėl iki 1681-ųjų visiškai išnyko.
"Užtai liko nacionaliniu simboliu, pavaizduotu ant šalies herbo, jų pinigų ir antpirščių", – džiaugėsi pastarųjų rinkėja, buvusi ir Nacionaliniame istorijos muziejuje, kur pavyko apžiūrėti išnykusio paukščio – dronto – skeletą.
Postcrossingo laimikiai
Vita klausia, ar kada teko girdėti sąvoką "postcrossingas"? Tai – tarptautinė iniciatyva, internete jungianti viso pasaulio žmones, norinčius siųsti vieni kitiems atvirlaiškius.
Norint pradėti tai daryti, pirmiausia reikia užsiregistruoti Postcrossingo puslapyje. Kaip ir visuose interneto reikaluose, čia reikia turėti slapyvardį ir įdomų aprašą apie save. Būtina pateikti ir savo gyvenamąjį adresą (jis matomas tik asmeniui, kuris siųs jums atviruką). Kai užpildomas vartotojo profilis, sistema duoda adresą, kuriam reikės išsiųsti atvirlaiškį. Ant jo galima rašyti ką tik nori – sentenciją, palinkėjimą, trumpą pasakojimą apie save ar savo šalį. Kai kurie žmonės nori atvirukų su šalies arba miesto atvaizdais, kiti prašo tiesiog parašyti keletą žodžių siuntėjo gimtąja kalba. Treti prisipažįsta, kad labai myli kates ar šunis, tad pageidauja atvirlaiškių su tų gyvūnų atvaizdais. Išsiuntus atviruką ir sistemai patvirtinus, kad jis gautas, galima tikėtis panašios grąžos iš viso pasaulio.
Vita Postcrossinge dalyvauja jau devintus metus. Ji nevadina savęs itin aktyvia šios sistemos nare, bet kartkartėmis mielai nusiunčia kam nors atvirlaiškį ir laukia tokio pati. Kadangi savo prisistatyme V.Lukoševičienė yra parašiusi, kad renka antpirščius, ne sykį yra sulaukusi ir labai malonios staigmenos.
"Iš kelių narių esu gavusi ne tik atviruką, bet ir antpirštį. O vienas lenkas, darbo reikalais keliaujantis po pasaulį, jau kelis kartus man yra atsiuntęs po kokius 5–7 antpirščius iš savo aplankytų šalių", – džiaugėsi kolekcininkė, pati jų niekada neprašanti.
Tikslas: beveik visą pasaulį išmaišę Lukoševičiai juokiasi, kad svarbiausias dalykas prieš grįžtant namo – nupirkti Vitai antpirštį.
Brangiausias eksponatas
Pradžioje iš kiekvienos šalies Vitai norėdavosi parsivežti kuo daugiau skirtingų antpirščių, bet vėliau, bėgant metams ir kolekcijai sparčiai pildantis, moteris išmoko apsiriboti tik keliais – tam tikros formos ar medžiagos suvenyrais. Jų gali būti pačių įvairiausių – pagamintų iš keramikos, porceliano, medžio, plastiko, metalo.
Kai viešėjo Venecijoje, Vita įsigijo brangiausią savo kolekcijos eksponatą už 25 eurus. Tai rankų darbo skaidriai raudonas antpirštis iš murano stiklo, dengtas aukso dulkėmis.
Pašnekovė įtaria, kad visų antpirščių pagrindai yra gaminami kažkur gamykloje, o paskui kiekviena šalis dekoruoja juos savaip, atsižvelgdamos į savo tautinį paveldą, vietines įžymybes.
"Kai buvome Tenerifėje, Loro pramogų parke, parsivežiau iš ten antpirštį, kurio šone buvo prilipdytas miniatiūrinis delfinukas. Bet iš kitos šalies irgi turiu panašų, tik jau su tą šalį atspindinčiu gyvūnu", – juokėsi V.Lukoševičienė, paprastai ieškanti kuo originalesnių suvenyrų.
Vienas iš tokių, atsiradęs jos trofėjų stalčiuje po viešnagės į Sardiniją, yra antpirštis, susuktas iš labai smulkių virvelių. Kitas – padengtas kamštinės medžiagos drožlėmis.
Lauktuvės iš Maroko primena kalvio darbą, o Korsikoje įsigytas antpirštis atrodo tarsi grybukas. Ant jo nupiešta mauro galva.
Gražiausi – reljefiniai
Vita prisipažįsta, kad patys gražiausi jai tie antpirščiai, kurie ant savo kepurėlių dar turi kokį nors tos šalies ar miesto simbolį. Tarkim, antpirštis iš Pizos miesto (Italija) turi mažytį pasvirusį Pizos bokštą, o antpirščiai iš Portugalijos dažnai su ant jų užtupdytais spalvingais gaideliais – šios šalies simboliais.
"Esu gavusi lauktuvių iš Kinijos, kur antpirštis buvo arklio galva. Turint omeny masinę kinų produkciją, labai originalus darbas", – aiškino kolekcininkė.
Paklausta, kokią šalį svajoja aplankyti ir iš kokios dar neturi antpirščio, Vita vardija Azijos šalis – Malaizija, Tailandas, Vietnamas, Kambodža, Japonija.
Maršrutus moteris renka pagal tai, kiek laisvų dienų juodu su vyru turi. Juk reikia prižiūrėti internetinę parduotuvę, išsiųsti klientėms akmenis, papuošalus. "Bet kai labai nori, viską galima suderinti", – aiškino ji.
Turi ir lietuviškų antpirščių
Lietuviškų antpirščių kolekcijoje irgi yra. Tai keraminiai dirbiniai su lipdukais. Sykį draugė yra dovanojusi metalinį antpirštį iš Trakų su gintaro gabalėliu. Vita juokais skundžiasi, kad ir mažesni Lietuvos miesteliai galėtų išleisti po kokį suvenyrinį antpirštį.
"Mano sūnus prieš porą metų rinko Lietuvos žemėlapį iš magnetukų. Ta proga su drauge keliavo per Lietuvą. Kai viešėjo Jonavoje, rado originalų Jonavos antpirštį. Buvo labai smagi staigmena, nes iš esmės suvenyrų rinkoje figūruoja didieji arba turistiniai Lietuvos miestai – Palanga, Kaunas, Vilnius, Klaipėda, Šiauliai", – vardijo moteris, savo kolekcijoje turinti ir Utenos, Kupiškio, Trakų antpirščių.
Anot jos, lietuviai nesikuklina dėl suvenyrų kainų. "Kartais taip ir norisi sušukti: na ir užsiplėšėte!" – juokėsi kolekcininkė, nedalyvaujanti aukcionuose internete. Jai labiau patinka pačiupinėti daiktą, apžiūrėti iš visų pusių, įvertinti. Pirkimas internetu jai primena katę maiše: gali vieną matyti, o kitą gauti.
Pasitaiko ir praradimų
Gaila, bet keraminiai antpirščiai ne visada saugiai pasiekia Lietuvą. Sykį, grįžusi iš Austrijos, moteris rado vietoj jų tik duženas.
Kitą kartą, būnant Vienoje, įvyko keistas nesusipratimas. Jau pasimokiusi iš ankstesnio incidento, kad antpirščius reikia gerai supakuoti, ji tą ir padarė – sudėjo visus Vienoje pirktus trofėjus į gražią auskarų dėžutę. Tuomet rami nuėjo valgyti pusryčių į viešbučio restoraną. Grįžę Lukoševičiai skubėjo į oro uostą, nes laukė skrydis į Lietuvą. Moteriai pasirodė keista, kad durų spyna buvo užsukta tik vieną kartą – ji pamena tai dariusi du sykius.
Grįžusi namo ir pradėjusi ieškoti savo brangiosios antpirščių dėžutės, moteris suprato, kad jos nėra. Įtikinamiausia versija, kokia nukentėjusiajai šovė į galvą – kambarių tvarkytojos nesąžiningumas.
"Galbūt užsukusi į kambarį ji pamanė, kad toje firminėje dėžutėje yra brangūs auskarai ir ją pasiėmė?" – spėliojo ji. Vita dar bandė skambinti į viešbutį ir klausti, gal kas iš personalo netyčia rado jos dėžutę su antpirščiais – deja, atsakymas buvo neigiamas.
Trofėjai iš Ispanijos
Prieš dvejus metus Lukoševičiai skrido į Malagą, kur Vitai pavyko gauti antpirštį su garsaus tapytojo Pablo Picasso atvaizdu.
"Kai vyras pamatė mano trofėjų, paklausė, iš kur gavau Europos parlamentaro Andriaus Kubiliaus atvaizdą: mat pliktelėjusi P.Picasso galva buvo kaip du vandens lašai panaši į garsaus politiko", – juokėsi moteris, kurios kolekcijoje – ir antpirštis su buliumi iš Malagos. Keliautoja pasakojo, kad būtent Malagoje yra viena iš seniausių bulių arenų, pastatyta 1786 m. ir primenanti Romos koliziejų.
Ronda – kitas gražus miestelis, lankytas šeimos Andalūzijoje. Jis išsidėstęs abipus Gvadalevino upės kanjono, siekiančio 160 m gylį. Per kanjoną pastatyti trys tiltai. Vita turi gražų antpirštį su vieno iš tų tiltų fragmentų.
Išskirtinę vietą jos kolekcijoje užima ir flamenko šokėjos pavidalo antpirštis. Paklausta, ar tokiems suvenyrams negaila pinigų iš šeimos biudžeto, Vita purto galvą.
"Jie nebrangūs, o ir vyras jau seniai įsitraukė į šį žaidimą: dažnai pats paskatina mane įsigyti vieną ar kitą patikusį antpirštį", – džiaugėsi kolekcininkė.
Naujausi komentarai