Pereiti į pagrindinį turinį

Mūrine siena aptvertoje valstybėje naktį tylu lyg kapinėse

2012-03-03 15:27
Mūrine siena aptvertoje valstybėje naktį tylu lyg kapinėse
Mūrine siena aptvertoje valstybėje naktį tylu lyg kapinėse / Asmeninio archyvo nuotr.

Vatikanas beveik nesikeičia. Retkarčiais keičiasi popiežiai. Mažiausiai pasaulyje valstybei pakanka vienos vaistinės, dviejų degalinių ir dviejų parduotuvių. Užtai aplinka – didinga ir graži, tik nevalia užsimiršti, kad spėtum laiku išeiti.

Ribos – mūrinės sienos

Praeityje garsaus Lietuvos valstybės tarybos nario, teisingumo ministro, teisininko Stasio Šilingo anūkas – Vatikano radijo redaktorius Saulius Augustinas Kubilius šioje šalyje lankosi kasdien.

„Iš pradžių nesiorientavau, – prisipažino su nedidelėmis pertraukomis 30 metų Vatikane dirbantis 51-ų S.Kubilius ir Vatikano kasdienybę palygino su milžiniška ministerija. – Ten gyvena tik aptarnaujantis personalas ir dirbantieji įvairiose įstaigose – Šventajam Sostui, Popiežiaus rūmams, Bažnyčios valdžiai.“

Vatikano radijo būstinė yra už Vatikano sienų: maždaug pusantro kilometro už oficialios valstybės ribos. Ir radijuje galioja Vatikano suverenumas – tai kaip ekstrateritorialinė zona Romoje.

Aplink Vatikaną yra ir daugiau pastatų, priklausančių mažiausiai pasaulyje valstybei – kongregacijos, dikasterijos, tarnybos su kardinolais, prefektais, prelatais.

Pačioje Vatikano teritorijoje yra muziejų, bažnyčios archyvų, kur sukaupta daugybė istorinės reikšmės turtų ir šedevrų.

„Vatikano ribas ženklina didelės mūrinės sienos, kurios buvo pradėtos statyti viduramžiais, o baigtos prieš 500 metų, – apie 1929 m. po susitarimo su Italija valstybinį statusą įgijusio Vatikano ribas pasakojo S.Kubilius. – Į anklavą Romos mieste, Vatikaną, galima įvažiuoti pro šešerius vartus, kurie uždaromi apie 23 valandą, o atdaromi šeštą.“

Ne visko po vieną

Dvi degalinės, viena vaistinė, viena maisto ir buities prekių, viena drabužių parduotuvė – tokios rinkos Vatikanui pakanka. Yra paštas, medicinos punktas, greitosios pagalbos ir geležinkelio stotys. Pastarąja daugiausiai naudojasi prekybininkai.

Tiesa, popiežius Benediktas XVI prieš metus simboliškai keliavo iš Vatikano traukiniu. Kartais pasinaudoja ir sraigtasparniu: Vatikane įrengta jų nusileidimo aikštelė.

Vatikane yra tai, kas būtina valstybei, nors čia gyvena tik 821 gyventojas, o Vatikano pilietybę turi apie 350 žmonių.

„Restoranų, barų, užeigų čia nėra, – šypsosi S.A.Kubilius. – Jei tarnautojai nori valgyti, vyksta į Romą. Tiesa, įstaigose galima atsigerti kavos iš aparatų.“

Norinčiuosius apsilankyti didžiausioje ir puošniausioje pasaulyje katalikų bažnyčioje – Šv.Petro bazilikoje, Vatikano muziejuose ir kitose svarbiose vietose metalo detektoriais tikrina Italijos pareigūnai.

Negana to, į Vatikaną galima patekti tik turint leidimą. Marga, ryškia apranga išsiskiriantys garsieji šveicarų gvardiečiai – asmeninė popiežiaus apsauga, taip pat sauganti rūmus, pagrindines įeigas. Kita ginkluota Vatikano apsauga – žandarmerija.

„Jei norite pasivaikščioti po nuostabius sodus, galite vietoje gauti nemokamą leidimą“, – teigė nuolatinį pažymėjimą turintis ir beveik kasdien darbo reikalais Vatikane apsilankantis S.Kubilius.

Reikia paskubėti išeiti

„Pėsčiomis Vatikaną galima pereiti per 5–15 minučių“, – šyptelėjo Vatikano radijo redaktorius.

Jei nebūtų valstybę juosiančių mūrinių sienų, Vatikanas kuo nors ypatingu nuo Romos nesiskirtų. Tiesa, tai – labai rami valstybė.

„Vakare ir juolab naktį čia tylu lyg kapinėse. Nuostabiame parke daug paukščių, fontanų, tad aidi jų čiulbesys ir vandens čiurlenimas. Kartą užsibuvau svečiuose ir teko paskubėti grįžti atgal, kol veikia patikros postas. Apėmė keistas jausmas, kai žinai, kad netrukus čia viskas užsidarys. Svarbiausia, užsidarys valstybės vartai“, – apie įdomią patirtį pasakojo S.A.Kubilius.

Dauguma tarnystei atsiduodančių žmonių, prekybininkų, tarnautojų gyvena Romoje. Italijos sostinėje gyvena ir S.A.Kubilius su šeima.

Gražiausia – sužydėjus sodams

Kada Sauliui Vatikanas gražiausias?

„Jis nuostabus ištisus metus, nes čia sukaupti neįtikimi kultūros ir architektūros šedevrai, – nuoširdžiai kalbėjo S.Kubilius, kuriam ypač imponuoja Šv.Petro bazilika, kulto centras, lankomas piligrimų iš viso pasaulio. Kriptoje yra ir lietuvių koplyčia. – Ypač gražu pavasarį, kai sužydi sodai. Nuostabu ir per didelius karščius – tuomet dar labiau pastebi fontanus ir suvoki vandens reikšmę.“

Labai puošnus Vatikanas per religines šventes, ypač per šv. Kalėdas ir šv.Velykas. Dar savaitę likus iki Verbų sekmadienio iš Olandijos čia atvežama nuostabių gėlių ir jomis išpuošiama Šv.Petro aikštė.

O kokia Naujųjų metų naktis uždaroje, prestižinėje zonoje, kuria galima pavadinti Vatikaną?

„Tai puiki proga prisiminti pasibaigusius metus ir švęsti šventojo Silvestro šventę. Silvestras – labai svarbus Bažnyčiai popiežius, gyvenęs IV a. Pasaulis, sutikdamas Naujuosius, nežino, kad kartu mini popiežiaus Silvestro mirties metines, – istorines žinias demonstravo S.A.Kubilius. – Artėjant Naujiesiems vakarinėse pamaldose popiežius gieda Padėkos himną už praėjusius metus.“

Fejerverkai? Galbūt koks nors šveicarų gvardietis ir iššauna. Tačiau žmonės linksminasi Italijos sostinėje, o Vatikane ir Naujųjų naktį būna ramu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų