Pereiti į pagrindinį turinį

Nauja knyga – nauji požiūriai

2009-01-14 09:00
Nauja knyga – nauji požiūriai
Nauja knyga – nauji požiūriai / Įžvalgos: mokslininkų 11 straipsnių rinkinys papildo Klaipėdos krašto istorijos pažinimą.

Rytoj, Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos dieną, uostamiestyje rengiamos naujos knygos apie šio krašto praeitį sutiktuvės. Knyga – ypatinga, naujomis įžvalgomis ir vertinimais papildanti istorinį pažinimą.

Istorikė Sandra Grigaravičiūtė teigia: "Įprasta manyti, kad 1919–1940 m. diplomatijos centras Lietuvoje buvo Kaunas. Klaipėdos kaip diplomatijos centro samprata – nauja. Nuo 1919-ųjų iki 1921 m. – iki pirmųjų Lietuvos gautų pripažinimų, kol Kaune užsienio šalių diplomatinis korpusas tik formavosi, Klaipėdoje jau funkcionavo užsienio šalių konsulinis korpusas (veikė 12 užsienio šalių konsulatų) ir sparčiai kūrėsi diplomatinis. Lietuva taip pat Klaipėdoje įkūrė savo "karo atstovybę". 1920–1923 m. savo apimtimis užsienio šalių diplomatinis ir konsulinis korpusas Kaune ir Klaipėdoje buvo apylygis, o konsulatų skaičiumi Klaipėda iki XX a. 4-ojo dešimtmečio vidurio gerokai lenkė Kauną".

Šias įžvalgas tema "Klaipėda – Lietuvos diplomatijos centras 1920–1939" istorikė plačiau pakomentuos per knygos "Nauji požiūriai į Klaipėdos miesto ir krašto istoriją" pristatymą.

Naujoji knyga – Klaipėdos universiteto (KU) Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslinio periodinio leidinio "Acta Historica Universitatis Klaipedensis" XVII tomas. Tai 11 straipsnių rinkinys, skirtas Liubeko miesto teisių suteikimo Klaipėdai 750-mečio sukakčiai. Ją KU istorikų bendruomenė pažymėjo 2008-aisiais surengdama mokslinę konferenciją ir parengdama spaudai šį leidinį. Knygą išleido Klaipėdos universiteto leidykla.

Kaip pabrėžė viena iš sudarytojų dr. Silva Pocytė, pagrindinė knygos idėja – naujomis įžvalgomis ir nauja medžiaga duoti postūmį Klaipėdos istoriografijai. Straipsnių rinkinyje publikuojami istoriografines problemas, istorinį pažinimą ir mūsų praeities vaizdinius papildantys arba naujai vertinantys istorikų ir archeologų V.Safronovo, J.Karpavičienės, M.Brazausko, J.Žuko, S.Bartninko, S.Grigaravičiūtės, I.Jakubavičienės, L.Tamulyno, D.Masiliauskienės, S.Grybkausko, V.Vareikio moksliniai tyrimai. Leidinyje skelbiamas unikalus šaltinis – visų asmenų, 1923 m. sausio mėnesį dalyvavusiųjų Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos operacijoje, sąrašas, kuriame lietuvių savanorių pavardžių iš Klaipėdos krašto rasti nepavyko.

Knygos "Nauji požiūriai į Klaipėdos miesto ir krašto istoriją" pristatymas visuomenei – sausio 15-ąją, ketvirtadienį, 16 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10). Dalyvaus straipsnių autoriai ir leidinio sudarytojai. Renginio metu knygą bus galima įsigyti tiesiai iš leidėjų tik už 30 litų. Vėliau ji bus platinama knygynuose ir kainuos brangiau.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų