Parduoti ar nusipirkti, mainytis, paskaityti ar tiesiog paplepėti kviečia knygynas "Žmonių knygos", šeštadienį surengęs prisistatymo Senamiesčio gyventojams popietę.
Visos jos panašios
Vienos atrodo tarsi naujos, tačiau pageltusios nuo laiko. Tokios greičiausiai buvo tik dekoracija sovietinėse sekcijose. Kitos – nuglostytos daugybės rankų, ir niekas jau nepasakys, kiek žmonių jas perskaitė.
Kai kurie šeimininkai į knygas pridėjo savo autografų, kai kurie tarp puslapių pamiršo popieriaus skiaučių su visokiais užrašais ar pastabomis, pirkinių sąrašais ir bandymais kažką sueiliuoti.
M.Valančiaus gatvėje naujai duris atvėrusio skaitytų knygų knygynėlio savininkė Vilma Kubilienė neabejoja, kad perskaitytos knygos būtinai ras naujus šeimininkus. Knygos čia – pačios įvairiausios: nuo senos Lazdynų Pelėdos apysakos iki šiuolaikinių romanų anglų ir vokiečių kalbomis. Visgi daugiausia čia – sovietmečiu išleistos lietuvių literatūros. V.Kubilienė prisipažįsta – jau reikia daryti atranką, nes knygos kartojasi.
"Ar priimate knygas?" – kol kalbėjomės su knygyno savininke šis klausimas iš įėjusiųjų pro duris nuskambėjo ne kartą ir ne du. Perskaitytų knygų knygyne nebereikalingas knygas galima ne tik parduoti, bet ir išsimainyti, pasiskolinti. Jeigu skaitytojai neranda, ko ieško, savo pageidavimus gali surašyti ir palikti. Knygyno darbuotojai norimos knygos ieškos tarp tų, kurias miestiečiai atneš kaip nebereikalingas.
Knygą gaila išmesti
"Tokia vieta tikrai reikalinga. Skaitau knygas, noriu įsigyti naujų, o namie joms pritrūksta vietos. Nereikalingas knygas išmesti gaila, o toks knygynas – puiki išeitis. Gal kam nors tos mano knygos bus reikalingos", – svarstė medikė Gina, šeštadienį užsukusi į šalia knygyno surengtą popietę.
Nuo vidurdienio vaikai čia siautė, žiūrėjo aktorės Hanos Šumilaitės spektaklį. Kiek vėliau į skverelį užsukę kauniečiai buvo kviečiami pasiklausyti skaitomos ir dainuojamosios poezijos. "Eiles skaitys ir vaikai, ir suaugusieji. Tai poezija įvairių kartų lūpose", – pristatė V.Kubilienė.
Pasiryžusi pridėti gyvybės ne vienus metus dailininkų gaivinamam skvereliui moteris vylėsi, kad šis šventinis šurmulys padės žmonėms sužinoti – Kaune yra toks knygynas.
"Greičiau tempsiu knygas iš čia namo negu atvirkščiai. Jeigu tik žmona leis", – nusijuokė aktorius Henrikas Savickis. Jis šeštadienio popietę prie knygyno "Žmonių knygos" skaitė eiles ir dainavo. H.Savickis apgailestavo, kad popierinės knygos dabar tampa nebemadingos, jas išstumia elektroninės, tačiau pats prisipažino be knygų gyventi negalintis. "Knyga man turi būti po ranka. Prireikia kokios nors citatos, tai žinau, kur ieškoti. Kai kurias knygas skaitau po kelis kartus", – savo pomėgį atskleidė aktorius.
Džiaugsmas už kelis litus
"Sako, kad jaunimas dabar neskaito knygų. Galiu pasakyti, kad tai – netiesa. Ateina daug jaunų žmonių, kurie renkasi rimtus romanus anglų kalba, kitokias knygas, kokių neranda naujų knygų knygynuose", – lankytojais džiaugėsi V.Kubilienė.
Moteris neabejoja: kompiuterinės knygos nepakeis tradicinės knygos. Ji pastebi, kad į knygyną užsukantys jaunuoliai tikriausiai virtuoziškai nardo internete, tačiau vis vien čia ieško juos dominančių knygų, skaito jas susėdę ant grindų arba nusipirkę aptarinėja su draugais.
Skaitytų knygų knygyno savininkę nustebino tai, kad nemažai žmonių ieško senesnio leidimo pasaulinės klasikos – Honore de Balzaco, Alexandre Dumas ir kitų autorių knygų. Nors dažniausiai romanai yra išleisti naujai, žmonės nori įsigyti seno leidimo knygų.
"Ateina žmogus ir už keturis litus nusiperka savo gyvenimo džiaugsmą", – mostelėja ranka į senų vaikiškų knygų lentyną V.Kubilienė. Pasirodo, senas vaikiškas knygeles dažniau perka ne jauni tėveliai savo vaikams, o vidutinio amžiaus žmonės. "Jie taip apsidžiaugia pamatę knygą, kurią turėjo vaikystėje, kad būtinai ją įsigyja kaip brangų prisiminimą. Viena moteris rado knygą, kurią kažkada pati turėjo, tačiau artimieji ją išmetė, jos neatsiklausę", – pasakojo knygyno šeimininkė.
Į knygyną "Žmonių knygos" užsukę vyresni miestiečiai dažnai stabtelėja ties istorinių knygų lentyna. "Jau pastebėjau, kad istorinių knygų skyrelį lanko tie patys skaitytojai, pasižiūri, ar atsirado naujų knygų. Ypač populiarios knygos apie tremtį", – atkreipė dėmesį V.Kubilienė.
Naujausi komentarai