Antradienį JAV prezidentas Barackas Obama Laisvės medaliu apdovanojo režisierių Steveną Spielbergą, kurio naujausias filmas "Šnipų tiltas" pasirodo mūsų ekranuose.
Geležinė uždanga kine
Filmų kūrėjai kartais labai greitai sureaguoja į permainas pasaulinėje politikoje. Vos tik seras Winstonas Churchillis 1946 m. kovo 5 d. savo kalboje Misūrio valstijos Fultono koledže atvirai nurodė komunizmo plėtros pavojų ir pasakė garsią frazę ("Nuo Šteteno prie Baltijos iki Triesto prie Adrijos skersai visą žemyną nusileido geležinė uždanga"), kinematografininkai ėmė energingai vystyti paskelbto šaltojo karo siužetus, kuriuose stalininei Rusijai atiteko pagrindinio politinio intriganto ir agresoriaus vaidmuo.
W.Churchillis net įvardijo už geležinės uždangos linijos esančius miestus – senųjų Centrinės ir Rytų Europos valstybių sostines (Varšuva, Berlynas, Praha, Viena, Budapeštas, Belgradas, Bukareštas ir Sofija), kurios ir tapo aršių kovų (realybėje ir kine) poligonais, veikiamais vis labiau didėjančios kontrolės iš Maskvos pusės.
Po filmo "Trečiasis žmogus" (1949 m.) į kinematografinį karą aktyviai įsijungė abi konfliktuojančios pusės – ir rusai, ir amerikiečiai. Rusijoje tokių filmų gerokai padaugėjo tuoj po J.Stalino mirties, o amerikiečiams ši aukso gysla gerai pasitarnavo iki septintojo dešimtmečio pabaigos.
Amerikiečiai nejuokauja
Dabar vėl pastebimas panašių filmų bumas. Ir tai suprantama. Kai kasdien aštrėja JAV ir dabartinės Rusijos tarpusavio kaltinimai, jau nebeslapstomi rafinuotos diplomatijos skraistėmis, siužetų apie šnipus paklausa gerokai padidėjo abejuose Atlanto pusėse. Tik britas Guy Ritchie neseniai matytoje komedijoje "Šnipas iš U.N.C.L.E." , sukurtoje pagal populiarų septintojo dešimtmečio serialą, nedramatizuoja padėties ir modeliuoja situacijas, kai CŽV ir KGB gali veikti drauge, o rusas net yra už amerikietį pranašesnis.
Amerikiečiai į naują šaltojo karo eskalavimą žvelgia be jokio humoro. Šiurpą kėlė režisieriaus Antono Corbijno trileris "Pavojingiausias žmogus" (2014 m.), kuriame nelegaliai iš Turkijos į Hamburgą patenka pavojingas teroristas čečėnas.
Nenusiteikęs juokauti ir S.Spielbergas, ekranizavęs Vakarų pasaulyje gerai žinomą romaną "Nepažįstamieji ant tilto: pulkininko Abelio ir Franciso Gary Powerso byla".
Sudėtinga rokiruotė
Dažnai S.Spielbergo filmuose pasirodantis aktorius Tomas Hanksas "Šnipų tilte" vaidina knygos autorių, Bruklino advokatą Jamesą B.Donovaną, kuris 1960-aisiais tampa svarbiu veikėju, sprendžiant garsų politinį incidentą, pasibaigusį šnipų siužetams būdingu susikompromitavusių agentų apsikeitimu. Rusai tada virš savo teritorijos buvo numušę amerikiečių žvalgybos lėktuvą "U-2" ir paėmę į nelaisvę jį pilotavusį oro asą Francisą Gary Powersą, kurį "teisingiausias pasaulyje" teismas įkalino dešimčiai metų (jį, beje, 1985 m. rusų filme "Mes kaltiname" vaidino mūsiškis Remigijus Sabulis). O CŽV Brukline suėmė sovietų šnipą Rudolfą Abelį. Juo advokatu ir paskiriamas Donovanas, anksčiau specializavęsis draudimo bylose.
Sudėtingoje politinėje rokiruotėje nemenkas vaidmuo atiteko ir liūdnai pagarsėjusios Berlyno sienos statybos metu Vokietijos Demokratinėje Respublikoje suimtam amerikiečiui studentui Frederikui Pryorui.
Kas svarbiau?
S.Spielbergas ir šį kartą lieka ištikimas savo principams bei kūrybiniam credo: jis visada nori ne tik intriguojančią istoriją papasakoti, bet ir vainikuoja ją išmintingu reziumė arba senamadiškai kalbant, moralu.
Nors gindamas "liaudies priešą" Donovanas iš tautiečių sulaukia grasinimų ir atvirų bauginimų, užsispyrėlis advokatas atkakliai kelia amerikiečiams visada aktualų klausimą: kas svarbiau – nacionalinis saugumas ar Konstitucija, numatanti kiekvieno piliečio teisę į gynybą?"
Atsakymą nesunku numanyti. Bet taip pasaulyje ir turi būti. Nes, anot prezidento B. Obamos, "Steveno filmai visų pirma pasižymi tikėjimu mūsų bendražmogiškomis vertybėmis".
Naujausi komentarai