Pereiti į pagrindinį turinį

"Scanoramos" kraitį papildys lėlininko istorija

2008-11-11 09:00
"Scanoramos" kraitį papildys lėlininko istorija
"Scanoramos" kraitį papildys lėlininko istorija / Ingos Juodytės nuotr. Pažintis: filme „Vabzdžių dresuotojas“ režisieriai D.Ulvydas ir L.Augutis pasakos apie pirmąjį Lietuvos kinematografininką ir lėlinės animacijos kūrėją V.Starevičių.

125 filmai per 10 dienų. Tokį uždavinį išsikėlė penktasis Šiaurės šalių kino festivalis „Scanorama“, atkeliausiantis ir į Kauną.

Daugiaveidėje festivalio programoje žiūrovai ras specialius nakties filmus, unikalių asmenybių retrospektyvas, galės pabendrauti su Europos kino meistrais.

Į šiaurės šalių kultūrų dialogą įsilies ir lietuvių dokumentinis filmas “Vabzdžių dresuotojas“. „Sukūrėme lėlių pradininko portretą. Tai pirmas tokio sudėtingumo filmas mūsų karjeroje“, – atsisukęs į kolegą Liną Augutį kalbėjo režisierius Donatas Ulvydas. Kino kūrėjai šypsosi – šį filmą teigiamai jau spėjo įvertinti Taivano, Karlovy Varų, Liubeko ir kitų festivalių publika. „Dabar prodiuserė Rasa Miškinytė mums rašo laiškus iš Taivano. Nors žmonių gyvenimo būdas skiriasi, jie supranta mūsų idėjas“, – prieš premjerą Lietuvoje dienraščiui sakė D.Ulvydas.

– Kuo sudomino įdėja sukurti istoriją apie pirmąjį Lietuvos kinematografininką ir lėlinės animacijos žanro pradininką Vladislovą Starevičių?

Linas Augutis: Filmo prodiuserė R.Miškinytė daug metų nešiojosi šią idėją, nes V.Starevičius daug reiškia kino istorijai. Mums jis įdomus ir tuo, kad 26 metus praleido Kaune. Be to, V.Starevičiaus gyvenimo istorija persipynusi su trimis šalimis: Lietuva, Rusija, Prancūzija. Tuo metu pasaulyje vyko permainos, kinas žengė pirmuosius žingsnius.
Donatas Ulvydas: Kai atsiranda šansas kurti kiną, didelių paskatinimų nereikia. Jei filmas ne apie pilotą, kūrybinis procesas įdomus pats savaime.

– Filme žiūrovai išvys ne tik paties menininko sukurtų filmų ištraukas, kino ekspertų komentarus, bet du specialiai filmui sukurtus lėlinės animacijos personažus – Vabalą ir Liūtę. Vis dėlto, kas suvaidino svarbesnį vaidmenį: biografijos faktai ar jūsų meninės idėjos, tokios kaip lėlių meilės istorija?

D.U.: Jei kuri portretą, biografijos faktai – tarsi kertinis akmuo. Jei būtume išgalvoję faktus, filmas būtų vaidybinis. Kartu siekėme sukurti ne tik biografinį filmą. Bandėme laviruoti tarp istorijos ir meninės išraiškos. Pastaroji žiūrovui daug įdomesnė nei sausas reportažas. Nepalikti nuošaly herojaus – didžiausias iššūkis, kurį gvildenome.

– Ar Gediminas Girdvainis greitai perprato jūsų kūrybinius sumanymus?

L.A.: Jis profesionalas ir turi daug didesnį įdirbį nei mes. Norėjome sukurti įdomų filmą ne tik kino kritikams. Jis tinka ir vaikų auditorijai.
D.U.: Gedimino darbą galiu pavadinti vienu žodžiu – tobula. Jis yra pagrindinis filmo herojus, bet tikrai ne vienintelis. Kiekvienas žiūrovas atsirinks, kas jam svarbu – lėlės, biografija ar archyviniai filmai.

– Daugelio kūrėjų sėkmę lemia improvizacija. Ar griežtai laikėtės scenarijaus linijos?

D.U.: Tai nėra taikomoji dokumentika, todėl nuosekliai sekėme scenarijaus siužetą. Buvo šiek tiek improvizacijos su forma, bet ne su turiniu.

– Minėjote, kad „Vabzdžių dresuotojas“ skirtas šeimai. Kokio amžiaus vaikus galima atsivesti į šio filmo premjerą?

D.U: Ribų amžiui kaip ir nėra. Filmas skirtas tarptautinei rinkai, todėl mažamečiai turėtų suprasti anglų kalbą, kitaip jiems bus neįdomu.
Filmą „Vazbdžių dresuotojas“ galima pažiūrėti kino teatre „Forum Cinemas“ 2 salėje lapkričio 26 d. 14.30 val.

Ką verta pamatyti?

Konsultuoja „Scanoramos“ direktorė Gražina Arlickaitė.

„Negatyvaus mąstymo menas“. Forum Cinemas – lapkričio 20 d. 19 val., 1 salė.
„Siaubingai laimingas“. Forum Cinemas – lapkričio 30 d. 18.30 val., 7 salė.
„Bausmių parkas“. Forum Cinemas – lapkričio 28 d. 21 val., 7 salė.
"Atšalę priešpiečiai". Forum Cinemas – lapkričio 26 d. 17.50 val., 2 salė.
„Vyras moteris kava“. Forum Cinemas – lapkričio 28 d. 15 val., 7 salė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra