Pereiti į pagrindinį turinį

Šou pasaulio žmonės: alkoholis yra blogis

2016-12-04 13:00

Jie jau nevartoja alkoholio. Nė lašo. Nijolė Pareigytė-Rukaitienė – metus, Edgaras Lubys – aštuonerius, Saulius Urbonavičius-Samas – vienuolika metų. Jie nuėjo skirtingą kelią, tačiau yra vieningi: alkoholis – blogis ir didelė Lietuvos problema.

N.Pareigytė-Rukaitienė
N.Pareigytė-Rukaitienė / T. Lukšio / BFL nuotr.

Pradžia – šeimoje

Neblaivus dainininkas scenoje, neblaivus aktorius prie vairo, neblaivus politikas oro uoste, neblaivus verslininkas susitikime...

Atrodo, kad geria visa Lietuva ir svaigalai tapo ne tik eilinių mirtingųjų, bet ir viešų, matomų žmonių neišvengiamu savaitgalio palydovu ar net kasdiene problema.

Vis dėlto pamažu, bet vis daugiau žinomų žmonių sako "ne" ugniniam velnio gėrimui, stengiasi atkreipti dėmesį į nesaikingą  alkoholio vartojimą ir neabejoja, kad tai blogis.

Dainininkė, renginių vedėja N.Pareigytė-Rukaitienė, prodiuseris, legendinės grupės BIX lyderis S.Urbonavičius-Samas ir dainininkas Edgaras Lubys – tik trys iš daugelio.

"Deja, alkoholis yra problema ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio šalių. Žinome daug skaudžių faktų. Nemokame susidoroti su problemomis, neturime įgūdžių", – neabejoja 53 metų S.Urbonavičius.

Jis atkreipia dėmesį į užprogramuojamus dalykus: štai filme išsiskiria herojus su mergina – iškart griebiasi cigaretės ir viskio.

"Bet pradžia – šeimoje. Jei čia nesudės saugiklių, jei rodys blogą pavyzdį – viso gero, – neabejoja Samas. – Ieškome problemų sprendimo, o aplinka siūlo alkoholį, narkotikus."

Baimė prarasti draugus

S.Urbonavičius alkoholio nevartoja vienuolika metų ir šį sprendimą priėmė sąmoningai.

"Nepragėriau šeimos, darbo, namų, nestovėjau prie konteinerio ir, kaip sakoma, neišgėriau cisternos, – nusijuokia jis. – Bet esu pridaręs gana daug nesąmonių ir gėdingų poelgių, kurie guldavo ant sąžinės. Todėl priėmiau protingą, racionalų sprendimą. Alkoholis niekur neveda, todėl atsisakyti svaigalų turi kiekvienas nors šiek tiek racionaliai mąstantis žmogus."

Jei nori atsiplaiduoti – atsigulk, sportuok, būk gamtoje. Koks verslas daromas būnant neblaiviam? Tai kliedesys.

Kodėl jis vartojo alkoholį?

Saulius iš dalies pateisina save ir to laiko žmones: išsilaisvinimo metas, niekada neregėta pasiūla, kai net spalvotas maišelis buvo kažkas neįtikimo.

"Augome sovietmečiu, vaikščiojome beveik vienodai apsirengę, o viskis buvo gyvenimo atradimas. Ir ragavome, – neslepia Saulius. – Jaunas padarėlis turbūt nori viską išragauti, išmėginti ir suprasti, kur blogis, kur gėris, kas padeda, o kas žudo."

Prodiuseris neslepia, kad sprendimas nevartoti alkoholio atėjo nelengvai, tam prireikė ne vienų metų.

"Tai padaryti nelengva, todėl reikia visuomenės palaikymo, – neabejoja prodiuseris. – Tai turi tvyroti ore, tave turi priimti ištiestomis rankomis, o dabar? Jei nuspręsi nevartoti alkoholio, didelė dalis visuomenės nesupras, manys, kad esi kvailys. Net ir artimieji, draugai klaus, o kas dabar bus? Kaip šventės? Kaip atsipalaiduosi? Kaip darysi verslą? Jei nori atsiplaiduoti – atsigulk, sportuok, būk gamtoje. Koks verslas daromas būnant neblaiviam? Tai kliedesys. Žengiant žingsnį blaivybės link  baisu, kad tave paliks draugai."

Sauliaus draugų ratas nepasikeitė, o "baldai", kaip jis pavadino "draugus", liko ten pat – vartoja alkoholį.

Suklestės mafija ir bobutės

Ar reikia drastiškų sprendimų ribojant alkoholio pardavimą? Tai – dviprasmiški dalykai, nes uždraustas vaisius, įsitikinęs S.Urbonavičius, saldesnis.

"Tačiau reikia įvertinti alkoholio pardavimo vietas aplink mokyklas, mažinti prieinamumą, ypač jauniems žmonėms. – Sauliui labai patiko dokumentų rodymo idėja. – Kodėl ją sužgniaužė politikai? Tingi išsitraukti asmens dokumentą? Tavo bėda. Ar alkoholis – pirmo būtinumo prekė?"

Tačiau jo pardavimas tik valstybinėse parduotuvėse po devyniais užraktais, įsitikinęs Saulius, patirs fiasko, nes akimirksniu atsiras šimtai "bobučių".

Ir situacija bus daug prastesnė: nebus kontrolės, suvešės nusikalstamumas, mafija: "Žinome istoriją, JAV sauso įstatymo laikus. Net galingiausios valstybės kardinaliais draudimais nieko nelaimėjo."

Saulius primena miestelių parduotuvių vaizdus lentynose: mineralinio viena rūšis, alaus bambalių – dešimtys.

"Kaip tai išgyvendinti? Nežinau, bet jei išdraskysime, ten iškart atsiras penkios bobutės, parduotuvės bankrutuos", – neabejoja BIX lyderis.

Pradėkime nuo šaknų

Vieną vinį į alkoholio karstą jis vis dėlto įkaltų – ribotų reklamą. Dabar ji skelbia, kad alkoholio vartojimas – gražu, šaunu, kad vartodamas madingus gėrimus esi stilingas, tau sekasi.

Kodėl mes vartojame alkoholį? Nesusitvarkome su savo bėdomis: taip lengviau pabėgti. Bet išaušo kita diena – dar blogiau. Ir vėl bėgi nuo problemų.

Saulius – prieš bukus, paviršutiniškus sprendimus, nes problemos – daug gilesnės. Jei norime teigiamų pokyčių, reikia pradėti nuo šaknų, o rezultato sulauksime ne ryt, o po penkerių, dešimties ar penkiolikos metų.

Šaknys? Mūsų šeima, visuomenės formavimas, bendra nuotaika.

"Tie dalykai ateina ne iš gražių reklamų, o kultūros – kaip bendraujame, kokios mūsų šeimos šventės, – neabejoja S.Urbonavičius. – Kaip dabar švenčia? Reikia nusitašyti, išgerti dėžę alaus, nelūši ir būsi kietas. Reikia apversti žmonių sąmonę, keisti madą. Bus daug pasiekta, kai žinomi žmonės pradės demonstruoti kitokį gyvenimo būdą, sugebėjimą susitvarkyti su savo problemomis, kai rodys, kad gerti nemadinga, žema ir tai rodo silpnumą. Nors jau yra gerų pavyzdžių ir dalis jaunimo nevartoja alkoholio."

Saikingu vartojimu netiki

Politinė valdžia, kategoriškas Samas, turi suvokti: reikia investuoti į žmogų, kultūrą ir švietimą.

"Kai bus tokia bendra strategija, pasieksime rezultatą, – kalba S.Urbonavičius, prodiusuojantis ne vieną populiarų televizijos projektą. – Dabar tvyro atšiaurus klimatas, žmogus negerbiamas, nevertinamas, o būtent jis ant pečių laiko šalį. Dabar žmogus – dzin. Mes neturime naftos. Investuokime į žmogų, kultūrą, išsilavinimą, o ne tik statybas, ekonomikos, insdustrijos kėlimą. Keisis mikroklimatas, nebebus romantiška ir herojiška būti asocialu."

Kaip Samas reaguoja į saikingą gėrimą, kurį skambiai deklaruoja alkoholio propaguotojai?

"Netikiu tokiais dalykais, – lingavo galva S.Urbonavičius. – Gal Prancūzijoje, kur šimtmečiais gyvuoja vyno gėrimo kultūra ir įmanoma saikingai vartoti. Bet ir ten yra didelių problemų – pažvelkite į prancūzų, sergančių kepenų ciroze, statistiką."

Alkoholis trukdė gyvenimui

Populiarios merginų grupės "69 danguje" narė N.Pareigytė-Rukaitienė nemokėjo gerti saikingai. Daugiau nei metus blaiviai gyvenanti ketverių metukų dukters Patricijos mama pastaruoju metu dažnai kalba apia alkoholio žalą.

Kas jai padėjo nutraukti alkoholio vartojimą: meditacijos, joga, kodavimasis, liaudies medicina?

"Psichologiniai dalykai, – šiam žingsniui dainininkė ruošėsi pusmetį. – Rengiausi atsakingai, kreipiausi į profesionalą, skaičiau apie alkoholio žalą, kaip jis skaidosi, koks procesas vyksta, bendravau su žmonėmis ir įsitikinau, kad tai – blogis. "

Kiekvienais metais Nijolė išsikeldavo tikslą ar svajonę: vedybos, kūdikis, magistro laipsnis, o prieš metus – blaivybė.

Kodėl ji nusprendė atsisakyti alkoholio? Pajuto, kad tai trukdo normaliam gyvenimui.

"Auga vaikas, o aš po vakarėlio kitą dieną gulėdavau lovoje, negalėdavau dirbti", – atviravo blaiviai savo 32-ąjį gimtadienį ką tik šventusi moteris.

Taurę keitė butelis, du

Ne, ji neužgerdavo savaitėmis, nešlitinėjo neblaivi scenoje, tačiau nemokėjo vartoti alkoholio saikingai. Dėl to pradėjo kentėti darbas.

"Guliu lovoje skaudama galva ir atvirai pasakau, kad negaliu vykti į filmavimą, svarbius susitikimus, fotosesijas, – atviravo Nijolė. – Gerti saikingai – mitas, nes nejauti, kai pamažu kiekis didėja."

Taurę pakeisdavo dvi, po butelio vyno ją galėjo iš vakarėlio vesti namo, bet po to jau būdavo ir du buteliai vyno ar šampano.

"Stop nebūdavo. Smagu, norėdavau būti ilgiau ir nejausdavau, kad jau – 7 valanda ryto. Vėl – tos pačios tuščios kalbos, santykių su draugais aiškinimasis, prastėjanti sveikata", – po tų vakarėlių ji bjaurėjosi savimi.

Dainininkė ir renginių vedėja neabejoja, kad nesaikingai alkoholį vartoja labai daug žmonių, bet nepripažįsta, kad taurė ar dvi kiekvieną savaitgalį – jau alkoholizmas.

"Tai didelė problema. Ar daug tarp savo giminaičių, draugų  žinote žmonių, nevartojančių alkoholio?" – paklausė N.Pareigytė-Rukaitienė.

Erzina vakarėlių nuotraukos

Drastiškais draudimais, svarsto Nijolė, alkoholizmo problemos neišpręsi.

"Kas norės, nueis kryžiaus kelius, bet ras, kur gauti, – neabejoja atlikėja. Ji ragina riboti alkoholio reklamą. – Jaunimas neturėtų alkoholio gauti lengvai, nes neretai tą akimirką negavęs norimo dalyko į jį numosi ranka ir nevargsi. O jauni žmonės dar tik formuoja savo asmenybę, įgūdžius, potraukius."

Dabar ją erzina, kai ne tik šou pasaulio žmonės dalijasi feisbuke nuotraukomis iš vakarėlių su taurėmis šampano ar vyno. "Feisbuke gali pasidžiaugti vaikais, šviesiais, gerais dalykais, pasiekimais, draugais, patarti, diskutuoti. Bet ne puikuotis  nuotraukomis, kad geri šampaną "Mumm" ar "Dom Perignon", – tikino Nijolė. – Dabar suvokiu tų dalykų tuštumą, nors anksčiau elgdavausi lygiai taip pat. O jauni žmonės, kurie seka mus, mano, kad tai – gyvenimo tikslas, laimė. Neturime propaguoti tokių dalykų. Tiesa, tai ne tik šou pasaulio problema, tik mes labiau pastebimi."

Ką ji prarado, tapusi blaivininke ir dabar gerianti vandenį bei sultis?

Tikrieji draugai liko tie patys, o laisvalaikis – jų pasirinkimo laisvė.

Tiesa, Nijolė prarado ilgus vakarėlius iki išnaktų: dabar jau 22–23 val. nori miego, sunkiau randa bendrą kalbą su neblaiviais žmonėmis ir skuba namo.

Ji nekaltina kitų ir mano, kad reikia pradėti nuo savęs: "Ir savo pavyzdžiu aiškinti ir mokyti vaikus. Pradėkime nuo šeimos."

Dabar N.Pareigytė-Rukaitienė padaro daugiau darbų, nes kitą dieną po ilgesnių pasisėdėjimų neskauda galvos, gerklės, kaip būdavo tada, kai balsą, kurį turėdavo branginti, prarėkdavo vakarėliuose.

"Visada esu blaivi ir visus sprendimus priimu blaivia galva, – šypsosi Nijolė. – Pagražėjo mano oda – tai svarbu moteriai. Atsirado daugiau energijos – atsisakius alkoholio išties atsivėrė kažkokia čakra."

E.Lubys: tai iliuzija

33 metų dainininkas E.Lubys, išgarsėjęs sceniniu slapyvardžiu Amberlife, pirmą kartą ant didžiosios scenos užkopė sulaukęs devyniolikos.

Jis matė, kaip tuomet beveik visi jo aplinkoje vartojo alkoholį: prieš dūzges, per dūzges ir po dūzgių.

Edgaras neprasigėrė, bet gyveno tą bohemišką gyvenimą, kai vakarėliai baigdavosi 5–6 val. ryto ir kur daugeliui ne tik šou pasaulio atstovų įprasta gyventi tik taip.

"Toks gyvenimas nusibodo, nes tai neturi prasmės, – savo 25-ąjį gimtadienį E.Lubys sutiko blaiviai ir nuo to laiko alkoholio nevartoja nė lašo. – Žmonės kalba apie saikingumą? Bet tai ir skatina alkoholio vartojimą."

Nė vienas nenori stovėti prie konteinerių, bet nori grakščiai pakelti taurę vyno ar šampano prabangiame pobūvyje, ironizavo E.Lubys. Pasak jo, tai gera, gražu, stilinga – tik iliuzija.

Jis primena, kuo dažniausiai baigiasi alkoholio vartojimas. Žmogus  apgauna save manydamas, kad valdo situaciją, kol dar nestovi prie konteinerio.

"Daugybę kartų mačiau, kaip ši iliuzija išsisklaido, kaip išsilavinęs, protingas, inteligentiškas žmogus tampa visišku kvailiu. Tik kiekio ir laiko klausimas, – asmeninę patirtį ir pasirinkimą gyventi blaiviai aiškino Edgaras. – Mes visi matome, kaip gyvena vaikai. Jie savaime yra linksmi ir laimingi. Ir jiems nereikia nei kavos, nei alkoholio."

Kas ant Kūčių stalo?

E.Lubys pamena, kaip būdamas penkiolikos paragavo alkoholio. Dabar alkoholį vartoja ir pastebimai jaunesni.

"Alkoholio reklama atlieka savo darbą. Jau gamina alkoholinius kokteilius su sultimis. Netrukus reklamuos, o gal taip jau yra, alkholinį kokteilį su vitaminais, – juokėsi E.Lubys. – Reklama įvelkama į gražų drabužį ir daroma viskas, kad ji būtų patraukli jaunam žmogui ir taptų norma."

Edgaras neabejoja, kad spaudimą daro oligarchai, kuriems priklauso alkoholio pramonė, nešanti milijoninius pelnus.

Dainininkas kategoriškas: alkoholis negali būti reklamuojamas, nebent – iš blogosios pusės: pasakojant apie jo žalą.

"O dabar kuria legendas apie unikalų, tyrą, nuostabų skonį. Arba apie gražią meilę, – ironizavo daugiau nei aštuonerius metus blaiviai gyvenantis Edgaras. – Ką ši reklama turi bendro su alkoholio savybėmis?! Mąstykime blaiviai – tai absurdas, kuris įtraukiamas į žmogaus pasąmonę. Ir tuo tiki net kai kurie gydytojai. Atmerkime akis – alkoholis ya nuodas. Na, duokite degtinės išgerti karvei."

Ir nors klaipėdietis pasisako tik už vienintelę alkoholio "reklamą" – atskleidžiant jo žalą, bet jis nepritaria kardinaliai griežtoms priemonėms.

"Pirmiausia žmonėms turime parodyti, kad yra kitoks gyvenimas, paskleisti šviesos, nes jei viską iškart užbarikaduosime, jie ras būdų prisigerti", – mano E.Lubys.

Jis neslepia, kad žinomi žmonės tai pat turi prisiimti dalį atsakomybės: tokie yra pasaulio dėsniai. Edgaras nekaltina vien pramogų pasaulio atstovų, nes pavyzdį rodo ir kitų profesijų žmonės.

"Viskas prasideda šeimoje. Žmonės neįsivaizduoja Kūčių ar Kalėdų stalo be alkoholio. Jiems tai norma, tai mato vaikai. Ir tėvai tikisi, kad jie to nedarys? Tik laiko klausimas, kada ir kokiu lygiu, – įsitikinęs E.Lubys. – Net jei vaikas gims normalioje šeimoje, nereiškia, kad jis netaps alkoholiku. Yra labai daug alkoholikų ir iš asocialių, ir aukštas pareigas užimančių žmonių. Kažkodėl alkoholikais laikome tik tuos, kurie praranda darbą, šeimą, negali prisiimti atsakomybės. Bet jei tu vartoji alkoholį,  medicinos terminais kalbant, jau esi pirmo laipsnio alkoholikas."

Baimė būti nevykėliu

Kuo jis paaiškintų, kad alkoholį vartoja ne tik neviltimi, sunkiu gyvenimu besiteisinantys, bet ir pasiturintys, žinomi žmonės?

"Šis materialus pasaulis pilnas nerimo, – savo filosofija dalijosi E.Lubys. – Mes nerimaujame. Ne tik žmonės, bet ir gyviai. Paberk balandžiui grūdų, jis artinsis baugščiai, dairydamasis į šalis, kad kas nors jų nepagrobtų, jo neužpultų."

Žmogus gyvena jausdamas nuolatinį nerimą: ar uždirbs, išlaikys šeimą, ar bus priimtas į darbą? Ir dėl to E.Lubys kaltina neramų protą.

"Mums trūksta ramybės, – rytietiška filosofija rėmėsi E.Lubys. – Neturime pinigų? Bet neseniai vyko "Jamam" dienos ir žmonės veržėsi vieni kitiems per galvas. Žmonėms niekada nebus gana."

Dainininkas prisiminė savo vaikystę, kai žiemą valgydavo raugintus kopūstus, o mandarinai buvo kažkas neapsakomo.

"Dabar galima nusipirkti bet ką, žmonės ima paskolas, užsikrauna daugybę inkarų norėdami įsigyti naują "IPhone", "Porshe", dar vieną namą, pasigražinti išvaizdą. Mums kalama į galvas, kad turi būti sėkmės kūdikis ir mes patenkame į tas varžytuves, o neramus protas didina nerimą, – teigė E.Lubys. – Ir ieškome nusiraminimo. Vieni medituoja, būna gamtoje, meldžiasi, sportuoja, o kiti nusiperka butelį vyno ar degtinės ir prisigeria."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų