Pereiti į pagrindinį turinį

Teatro mėnuo pažers dovanų

2009-02-28 09:00
Teatro mėnuo pažers dovanų
Teatro mėnuo pažers dovanų / Nerijaus Jankausko nuotr. Užmojai: G.Padegimas C.Debussy "Pelėją ir Melisandą" palygino su nežinoma jūra, bet tikisi, kad keliais etapais pavyks ją perplaukti.

Nuo žaidimo ir koketavimo su publika prie Lietuvoje dar nematytos ir negirdėtos elitinės operos pastatymo – tokiam šuoliui Klaipėdos muzikinis teatras nemato kliūčių. Juolab kad "šuoliuos" etapais ir tikslą užsibrėžė pasiekti tik po metų.

Sau ir kaimynams

Teatras apsisprendė ir jau susitarė su dirigentu Ilmaru H.Lapiniu, chormeisteriu Vladimiru Konstantinovu, režisieriumi Gyčiu Padegimu ir dailininke Birute Ukrinaite, kad 2010-ųjų pavasarį rampų šviesą jame išvys Claude’o Debussy operos "Pelėjas ir Melisanda" pastatymas.

Ši simbolistinė opera, 1905 m. sukurta pagal Maurice’o Maeterlincko dramą – elitinis pasaulinio garso veikalas. Tačiau ji yra "kietas riešutėlis", išsiskiria originalia stilistika, reikalaujančia ypatingo pasiruošimo. Ar ne todėl Lietuvoje "Pelėjas ir Melisanda" iki šiol nestatyta?..

Anot Klaipėdos muzikinio teatro vadovės Audronės Žigaitytės-Nekrošienės, jos nestato ir mūsų kaimynai lenkai bei rusai. Todėl klaipėdiečiai tikisi, kad jiems taip pat bus įdomu ją pamatyti.

Švies ir prusins

"Siekiame, kad mūsų teatro repertuare atsirastų daugiau veikalų, kurie padėtų puoselėti elitinio žanro pavyzdžių suvokimą", – sakė teatro vadovė, pabrėždama, kad vienas iš teatro tikslų – šviesti ir prusinti publiką.

A.Žigaitytės-Nekrošienės įsitikinimu, "operos įrašas niekada neatstos net paties prasčiausio pastatymo. Tiesioginė sugestija tarp scenos ir publikos, kontakto laimė – tame teatro žavesys. Ir koks stiprus poveikis, kai žodžio prasmė susipina su muzika!.."

Jos teigimu, C.Debussy operoje ypač svarbi žodžio bei muzikos sintezė: "Poetės Ramutės Skučaitės vertimas ypatingas tuo, kad žodis čia itin jautriai atliepia muziką. Iki šiol niekas Lietuvoje nėra atlikęs šio veikalo, o mūsų pastatyme jis skambės dar ir lietuviškai. Jau po pirmų repeticijų matau, kad ir meninę kokybę pasieksime. Tikimės, kad mums pavyks atskleisti unikalaus tandemo – C.Debussy ir M.Maeterlincko – šedevrą.

Opera – vietoj miuziklo

Neslepianti savo ypatingų simpatijų operos žanrui teatro vadovė pasiguodė, kad operetės spektakliai Klaipėdos muzikiniame teatre šiemet prastai lankomi. Todėl, anot jos, teatrui tenka ieškoti alternatyvų, kaip sudominti, pritraukti publiką.

Dar neseniai buvo manoma, kad tokiu jauku galėtų tapti legendinis miuziklas "Džiaze tik merginos". Bet jau po pirmųjų perklausų teatro meno taryba nusprendė jo nebestatyti. Pasak A.Žigaitytės-Nekrošienės, persigalvoti privertė neprofesionalus klavyras ir pernelyg didelės finansinės sąnaudos, numatytos šio spektaklio sąmatoje. "Tai turėjo kainuoti 200 tūkst. litų – ekonominės krizės metais mums tai neįmanomi pinigai", – tvirtino teatro vadovė.

Anot jos, taip į teatro planus "įsiveržė C.Debussy". "Pelėją ir Melisandą" žadama pastatyti nebrangiai, kaip jau teatras yra įpratęs. Bet, sprendžiant iš scenovaizdžio eskizų, spektaklis vis tiek turėtų atrodyti prašmatniai.

Režisuoti C.Debussy operos pastatymą teatras pakvietė G.Padegimą, "nes jo spektakliai garsėja sukurtomis ypatingomis sudvasintomis būsenomis, kurios šiai operai – svarbiausios", kaip teigė A.Žigaitytė- Nekrošienė.

Kaip į nežinomą jūrą

Kad įveiktų šį uždavinį, Klaipėdos muzikinis teatras "Pelėją ir Melisandą" statys keliais etapais. Pirmiausia kovo 8-ąją publiką pakvies į atvirą repeticiją. Tikimasi, kad šioji "užsikabins" ir ateis vėl balandžio 3-iąją – jau į operos skaitymus. Patobulėjęs teatralizuotas, bet vis dar koncertinis operos variantas darsyk bus parodytas teatro vasaros festivalyje "Muzikinis rugpjūtis pajūryje". O išbaigto spektaklio premjera rampų šviesą išvys po metų – 2010-ųjų pavasarį.

Nes, režisieriaus G.Padegimo žodžiais, "C.Debussy – nežinoma jūra: pirma kiši koją ir pažiūri, ar nešalta, paskui mėgini iki pusės įbristi, – tikrini, ar negilu ir tik tuomet drįsti plaukti". Režisieriaus nuomone, šio kūrinio pastatymas – prasmingas teatro pasirinkimas: "Būti Europoje – reiškia ne tik eurą įsivesti. Tuštumą turime užpildyti tokiais meno kūriniais, kuriuos turime žinoti."

Dalys kuponus

Teatrui ir publikai kuo daugiau žinoti vieniems apie kitus turėtų padėti ir nauja akcija su šūkiu "Kovas – teatro mėnuo", kurią paskelbė Klaipėdos muzikinis teatras. Tris kartus su proginiais kuponais žiūrovai galės į teatrą patekti nemokamai ir tik už trečiąjį išeidami turės susimokėti – kiek kam atrodys verta.

"Koketuosime, žaisime su publika, – sakė teatro vadovė. – Nuo rimtos operos gimimo iki šventės su teatru ir spektaklio."

Pirmasis nemokamas renginys – atvira "Pelėjo ir Melisandos" repeticija – kovo 8-ąją. "Mūsų siekiamybė, kad pažiūrėję repeticiją, pasižvalgę po operos kūrybinę virtuvę, žmonės būtų suintriguoti, kad jie norėtų pamatyti tęsinį ir nusipirktų bilietus į operos skaitymus balandžio 3-iąją", – paaiškino sumanymą teatro Rinkodaros skyriaus vedėja Vita Petrauskienė.

Antrasis vakaras – proginis teatralizuotas koncertas kovo 26-ąją, kai uostamiesčio teatralai švęs Tarptautinę teatro dieną ir Muzikiniame teatre vyks "Padėkos kaukių" įteikimo ceremonija – bus paskelbti geriausi sezono darbai, pagerbti ir apdovanoti labiausiai Klaipėdos scenai nusipelnę teatro menininkai.

"Norime, kad kuo gausiau ne tik patys teatralai, bet ir visuomenė susirinktų į tą ceremoniją, uostamiestyje rengiamą tik ketvirtąsyk. Drauge su dramos teatru ruošiame šventinę programą – parodysime ištraukas iš savo spektaklių, o vakarą vainikuos "Padėkos kaukių" apdovanojimai. Žiūrovui gali būti įdomu – du didieji miesto teatrai kartu. Dažnas nelabai skiria juos, o mes parodysime, kad jie skirtingų žanrų, bet abu patrauklūs ir reikalingi", – intrigavo V.Petrauskienė dar viena teatro dovana publikai.

Be to, tąvakar Muzikinio teatro fojė ketinama surengti mugę ir aukcioną, kuriame už simbolinę kainą bus galima įsigyti įvairių paslaptingų teatro daiktų – nuo jo ženkliuko iki kostiumo detalės.

Susimokės išeidami

Su proginiu kuponu kovo 28-ąją bus galima patekti ir į trečiąjį akcijos projektą – šokio spektaklį "Baletinė Čaplino ir Dolskio korta", kurį pagal Valterio Mnacakanovo baletinę siuitą "Čapliniana" ir Danieliaus Dolskio dainas 2002 m. Klaipėdoje pastatė latvių baletmeisterė Lita Beiris. Spektaklis su dideliu pasisekimu rodomas iki šiol, pelnė pačios įvairiausios publikos simpatijas.

"Po jo paprašysime žiūrovus sumokėti savo kainą, kiekvienas pats nuspręs, kiek", – sakė Rinkodaros skyriaus vedėja. Ji tikisi, kad atsiras tokių aistruolių, kurie nepašykštės ir 100, ir 200 litų. Iš žiūrovų užpildytų anketų teatras aiškinsis, kaip jie vertina spektaklio kokybę ir kodėl į jį atėjo, – ar kad nemokamai, ar kad turėjo laisvą vakarą, o gal todėl, kad patinka baletas, dar kitas galbūt domisi Č.Čaplino gyvenimu ir pan. Apklausa bus anonimiška.

Proginius kuponus į bet kurį arba visus tris teatro mėnesio renginius jau kitą savaitę visi norintys galės gauti Muzikinio teatro kasoje. Bet jų skaičius ribotas, kiekvienam vakarui – po 500, – tiek yra vietų salėje. Kaip biliete, kupone bus nurodyta ir data, ir vieta.

Ši akcija – vienkartinė. Anot V.Petrauskienės, tokie stebuklai gali vykti tik kovą, kuris yra teatro mėnuo. "Ypač dabar norime kitokio, gaivaus pavasario gurkšnio mūsų veikloje. Ir kad publika jaustųsi teatro dalimi. Viliamės, kad mums pasiseks", – tikisi Rinkodaros skyriaus vedėja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų