Pereiti į pagrindinį turinį

„Versmės“ skaitymuose – biografijos, kurioms negalima išnykti

2019-10-30 11:06
DMN inf.

Lapkričio 9–14 dienomis Lietuvos nacionalinis dramos teatras kviečia į šiuolaikinės dramaturgijos festivalio „Versmė“ skaitymus. Festivalio renginiai prasidėjo dar vasarą, kai vyko kūrybinės dirbtuvės jauniesiems dramaturgams su Izraelio menininke Naomi Yoeli ir slovėnų dramaturge Simona Semenič.

Dirbtuvių dalyviai buvo kviečiami rinktis tikras, bet ne iškilių, o eilinių žmonių istorijas. „Versmės“ lankytojai galės susipažinti su dviem atrinktais darbais, o antroje festivalio dalyje laukia pažintis su pirmą kartą į lietuvių kalbą išverstomis slovėnų pjesėmis. Visi renginiai nemokami.

„Versmė“ šiemet prasidės Dovilės Zavedskaitės ir Kristinos Marijos Kulinič darbų pristatymais. Jaunos kūrėjos birželį kartu su dešimčia kitų jaunųjų dramaturgų dalyvavo pasakotojos, dokumentinio teatro kūrėjos iš Izraelio Naomi Yoeli kūrybinėse dirbtuvėse. Jos abi buvo pakviestos toliau plėtoti savo idėjas drauge su mentore. Dovilė Zavedskaitė pasirinko nagrinėti skaudžią savo mamos istoriją, o Marija Kristina Kulinič – senelio gyvenimą.

„Šiais laikais, regis, galime sužinoti, kaip ir kuo gyvena žmogus kitame pasaulio krašte – feisbukuose, instagramuose ar tiesiog naujienų portaluose stebime virtualų ir viešą mums svetimų žmonių gyvenimą. Šis labai paviršutiniškas biografijos žanras jau tapo įprastu naujienų srautu tiek mūsų telefonuose, tiek sąmonėje. Ir vis dėlto tie žmonės mums taip ir lieka nepažįstami – žinome, ką jie valgo pusryčiams ar kelintą kartą išgyvena skyrybas, tačiau menkai nutuokiame apie jų gyvenimo istorijas, patirtis, lūkesčius ar svajones. „Versmės“ premijos laureatės Dovilė Zavedskaitė ir Kristina Marija Kulinič, kaip tikros detektyvės, savo pjesėse atgaivina istorijas, kurioms kitu atveju grėstų likti laiko užmaršty“, – sako „Versmės“ kuratorė Agnė Pulokaitė.

„Dedukas“ – lapkričio 9 d.

K. M. Kulinič yra labiau žinoma kaip aktorė, performanso menininkė, bet ne dramaturgė. Savo aktorinę kūrybą ji pristatė festivalyje „Winter Creature“, dirbo Vokietijoje, atliko praktiką Lenkijos teatre „Komuna Warszawa“, pristatė individualius performansus. 2017 metais sukūrė pirmąjį savo tekstą, skirtą performansui „Window Shopping“. O 2019 m. jos tekstas apie senelį pelnė menininkei „Versmės“ premiją.

Pasirodyme „Dedukas“, kuriame Kristina Marija bus ir vienintelė aktorė, susipažinsime su jos senelio istorija. Tekste apstu tuteišiškų pasakymų, lenkiškų žodžių. Iš pradžių senelio įpročiai, nuostatos, gyvenimo būdas mažai anūkei apibūdina visą pasaulio tvarką. Paūgėjus kai kurios jo savybės ima atrodyti keistos, kitos – erzinti, o kai kurios nepastebimai įsipainioja į jos pačios pasaulio suvokimą ir daro įtaką keistiems sprendimams. Dar vėliau anūkė į daugelį dalykų žvelgia iš tam tikros distancijos, klausia, kaip ir kokią įtaką senelio prieštaringam charakteriui galėjo padaryti istorinės aplinkybės, kultūrinis kontekstas.

Skaitymai nemokami, vyks LNDT Studijoje (įėjimas iš Gedimino pr. 4) 17 val.19 val. Į juos būtina išankstinė registracija.

„Mums nieko neatsitiko“ – lapkričio 10 d.

D. Zavedskaitė LNDT žiūrovams jau žinoma kaip spektaklio „Orfeo. Miesto šviesos“ dramaturgė. Naujoje pjesėje „Mums nieko neatsitiko“ fragmentiškai atkuriami iš dalies biografiniai jos gyvenimo momentai. Kaip gyvena vaikas, kurio šeimoje visi tik juokauja, ir kuriam atrodo, kad ledynai slenka tik jam? Kūrėja koncentruojasi į savo mamos portretą: paklausta, apie ką pjesė, sako apie Ją. Apie Tą, kuri išnyko iš pasaulio taip, kaip pasislenka ledynas: tyliai.

Skaitymai iš arti – Dovilės drauge su mentore Naomi Yoeli išgrynintas būdas pristatyti biografinę medžiagą: čia už rodymą kur kas svarbesnis dalijimasis. Formatas kurtas bandant atsakyti į klausimą, kaip papasakoti dalykus, kurių paprastai nepasakoji?

D. Zavedskaitės rašomos pjesės fragmentus skaitys Lietuvos muzikos ir teatro akademijos vaidybos II kurso studentai, „Versmės“ kūrybinių dirbtuvių dalyvės ir kiti. Muziką šiam skaitymui kuria Gintaras Sodeika, šviesų dizainą – Vilius Vilutis.

Skaitymai nemokami, vyks LNDT Studijoje (įėjimas iš Gedimino pr. 4). Į juos būtina išankstinė 17 val. registracija ir 19 val. registracija.

Slovėnų pjesės. „1981“ – lapkričio 12 d.

Antroji „Versmės“ dalis bus skirta slovėnų dramaturgijai. Į lietuvių kalbą išverstų slovėnų tekstų – pakankamai reta, tad žiūrovai pirmą kartą išgirs trijų kūrėjų – Simonos Semenič, Dragicos Potočnjak ir Tamaros Matevc – pjeses, kurias išvertė Laima Masytė. Pjesių skaitymus režisuos jauni teatro režisieriai Paulius Markevičius, Augustas Gornatkevičius ir Motiejus Ivanauskas.

Lapkričio 12 d. 19 val. LNDT Studijoje vyks vienos iš „Versmės“ mentorių Simonos Semenič pjesės „1981“ skaitymas. Žiūrovai išgirs, kaip niekuo neišsiskiriančioje, galbūt net stereotipiškai teisingoje kasdienybėje gyvenantys personažai staiga atsiduria dar tik būsimoje savo realybėje. Semenič leidžia savo pjesės veikėjams atsidurti ateities kūnuose ir lengvai grįžti atgal, patiriant esamąjį ir ateities laiką lyg vieną ir tą patį. Pjesės autorė Simona Semenič stengiasi parodyti, koks trapus gali būti laikas. „1981“ iš pradžių atrodo kaip atskiros istorijos, tačiau, pažvelgus giliau, išaiškėja jas jungianti „laiko kelionių“ patirtis.

S. Semenič pjesės išverstos į keturiolika kalbų, publikuotos ir pastatytos tiek Europos, tiek Amerikos teatruose. S. Semenič yra viena drąsiausių slovėnų dramaturgijos kūrėjų, eksperimentinių autobiografinių spektaklių autorė ir atlikėja.

Pauliaus Markevičiaus režisuotame skaityme dalyvaus aktoriai: Remigijus Bučius, Povilas Budrys, Elzė Gudavičiūtė, Jurga Kalvaitytė, Laurynas Jurgelis, Vitalija Mockevičiūtė, Šarūnas Puidokas, Arūnas Vozbutas.

„Triukšmas, kurį kelia žvėrys, nepakenčiamas“ – lapkričio 13 d.

Lapkričio 13 d. „Versmės“ renginiai persikels į Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Balkono teatrą, kur 19 val. vyks antrasis slovėnų pjesės pristatymas. Slovėnijoje moterims kūrėjoms kelią į dramaturgiją atvėrusios Dragicos Potočnjak kūrinio „Triukšmas, kurį kelia žvėrys, nepakenčiamas“ imasi Augustas Gornatkevičius.

Tai intymi sergančio šešiolikmečio Armino drama. Autistas Arminas – karo beprasmybės įrodymas ir pasekmė. Niekada taip ir neišmokusio kalbėti berniuko šeima miršta per karą, visa kas iš jos liko – tik senyva močiutė Azra, kurios gyvenimo pabaiga jau visai čia pat. Arminą dramaturgė savo pjesėje išryškina kaip silpniausią visuomenės grandį – tai specialių poreikių jaunuolis, „netinkamo“ ir neparankaus socialinio sluoksnio atstovas, kuriuo lengviau tampa ne pasirūpinti, o manipuliuoti.

Pjesę skaitys Vitalija Mockevičiūtė, Rimantė Valiukaitė, Elzė Gudavičiūtė, Jolanta Dapkūnaitė, Algirdas Dainavičius, Arnas Danusas, Paulius Tamolė.

„Aus Anstland – La Siesta“ – lapkričio 14 d.

Šių metų „Versmės“ festivalį lapkričio 14 d. 19 val. uždarys slovėnų rašytojos, filosofės Tamaros Matevc pjesės „Aus Anstland – La Siesta“ skaitymas, kuris irgi vyks LMTA Balkono teatre.

Tamara Matevc savo pjesėje „Aus Anstand – La Siesta“ flirtuoja su filmų žanrais, kuria neįprastą, sudėtingą ir nenuspėjamą pasaulį, kuriame pinasi laikas ir erdvės, personažai ir jų motyvai. Politiniai, kultūriniai bei socialiniai kontekstai ir nuorodos Tamaros pjesėje išsaugo dokumentinį įspūdį, tačiau dramoje pasakojama istorija apie pasaulio (iš)gelbėjimą savo absurdo tonu priartėja prie pasakos. Pati autorė šią pjesę įvardija kaip „pasaką suaugusiems“. „Aus Anstand – La Siesta“ – tai socialinė ir kultūrinė visuomenės kritika su sarkazmo ir humoro atspalviu.

Pjesės skaitymą režisuos Motiejus Ivanauskas, skaitys Dalia Michelevičiūtė, Džiugas Siaurusaitis, Vytautas Rumšas, Rimantas Bagdzevičius, Marius Gotbergas.

„Lietuvoje dramaturgijai labai trūksta dėmesio. Dėl šios priežasties „Versmė“ išlieka ypač aktuali, ir ne tik dėl to, kad metai iš metų tęsia savo misiją skatinti ir palaikyti jaunus kūrėjus, rašančius teatrui, bet ir dėl to, kad supažindina su verstine dramaturgija, retai pasiekiančia platesnę Lietuvos auditoriją. Džiaugiamės šiemet užsimezgusia pažintimi su kolegomis iš Slovėnijos. Su platesniu Slovėnijos dramaturgijos lauku auditorija galės susipažinti perskaitę „Versmės“ kataloge spausdinamą išsamų jaunos teatrologės specialiai leidiniui parašytą apžvalginį straipsnį apie slovėnų dramaturgiją,“ – sako Agnė Pulokaitė.

Šiuolaikinės dramaturgijos festivalį remia LR kultūros ministerija, bendraorganizatorius – Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Visi renginiai nemokami, vyks LNDT Studijoje (Gedimino pr. 4) ir LMTA Balkono teatre (Gedimino pr. 42). Po visų 19 val. renginių bus organizuojami aptarimai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų